Jiří Procházka jde světu připomenout, že je stále šampion


Turnaj UFC 295 se pro českou MMA scénu stal velmi důležitou událostí. A zejména pro jednoho z předních českých bojovníků, Jiřího BJP Procházku. Ten se musel před téměř rokem rozloučit s UFC titulem v polotěžké váze, kvůli velmi nepříjemnému zranění ramene. Během vynucené pauzy se ale kompletně vyléčil, a zároveň změnil přístup k tréninku. Nyní je připravený všem připomenout, že titul šampiona je právem jeho. Souboj s brazilským postojářem a kickboxerskou legendou Alexem Pereirou je ideální příležitost.

Jiří Procházka jde světu připomenout, že je stále šampion

Jde opravdu o souboj samuraje a domorodého bojovníka?

Jak Jiří Procházka přemýšlí o nadcházejícím zápasu jsme se mohli přesvědčit i na tiskové konferenci, bez které se žádný UFC program neobejde. Jiří Procházka se nechal slyšet, že je pro něj velmi důležitá kvalita jeho soupeře. Ta je v osobě Alexe Pereiry nepřehlédnutelná, jedná se opravdu o špičkového fightera. Jsou to ale právě schopnosti soupeře, které posouvají Jiřího Procházku kupředu.

Jde opravdu o souboj samuraje a domorodého bojovníka

Zejména na americké scéně se o jejich souboji mluví jako o střetu samuraje a domorodého bojovníka z Brazílie. A přestože se částečně jedná o přehánění promotérů UFC, je tento popis velmi blízko realitě. Jiřího Procházku již dlouhodobě inspiruje kodex japonských samurajů Bušidó. Alex Pereira je potom náležitě hrdý na své brazilské kořeny.

Prokletý titul šampiona v polotěžké váze

Špička divize polotěžké váhy se během necelého roku, kdy Procházka chyběl, celkem divoce proměnila. Poté, co moravský bojovník uvolnil pás šampiona, bylo jasné, že se o něj utká Glover Teixeira a další fighter. O šanci proti Teixeirovi se utkali Magomed Ankalaev a Jan Blachowitz, tento zápas ale skončil relativně kontroverzní remízou. Dle slov prezidenta Dana Whitea šlo o příšerný zápas, a ani jeden z bojovníků šanci o titul nedostal.

Prokletý titul šampiona v polotěžké váze

Proti Teixeirovi nakonec stanul americký fighter Jamahal Hill, který ho porazil na body. Ani jemu ale nebylo souzeno zastávat roli šampiona dlouho. Z případného zápasu Procházka vs Hill sešlo kvůli tomu, že si Jamahal Hill poranil Achilovku při basketbalu. O znovu volný titul se tak utká moravský samuraj Procházka a Alex Pereira, který relativně nedávno přestoupil do polotěžké váhy. Velmi přesvědčivě si ale poradil právě s Janem Blachowitzem a nadcházející zápas s Procházkou bude velmi zajímavý. Půjde zřejmě o souboj v postoji, ale Jiří Procházka má velmi netradiční a nepředvídatelný styl, proto je otázka, jak si s ním Pereira poradí. Na vyrovnaný zápas ukazují i UFC kurzy, které připisují oběma fighterům podobnou šanci.

Procházka má v plánu být dlouhodobým šampionem

Pro Jiřího Procházku má zápas ještě další rozměr, díky kterému půjde o jeden z nejdůležitějších soubojů v jeho kariéře. Uvědomuje si, že v případě vítězství má na to zastávat roli šampiona polotěžké váhy v UFC po dlouhou dobu. Připravený je na to fyzicky i mentálně po dlouhých měsících tréninku a léčby ze zranění, které ho původně o titul připravilo.

Držet pás šampiona dlouhodobě v tak kompetitivním prostředí jako je UFC není vůbec snadný úkol. Zároveň jde ale o výkon, který se žádnému českému bojovníkovi ještě nepovedl. Ani legenda českého MMA, Karlos Terminátor Vémola během kariéry v UFC tak vysoko nedosáhl. Jiří Procházka si váhu takového úkolu zjevně dobře uvědomuje. Jak zmínil jeden z jeho trenérů, Jan Stach, jeho silnou stránkou je mimo jiné i velmi dobře zvládnutý mentální aspekt boje. Zbývá tak jenom počkat na to, zda se Procházkovi podaří vyřídit brazilského borce, výhodou pro české diváky je, že vše mohou sledovat živě přes UFC live stream.