Na co si dát pozor v sázení – spor sázkaře se Synottipem


Pokud jste jedním z věrných sázkařů, pravděpodobně vás zajímá, na co si dát pozor v sázení. Někdy totiž špatně vyložené slovo může znamenat, že přijdete o mnohamilionovou výhru. V tomto článku se zaměříme na příklad jednoho Čecha, kterému se něco podobného u sázkové kanceláře Synottip stalo. V celém sporu přitom šlo o to, jaký je opravdový význam slova bod v tenisové terminologii. Podívejte se, jak může takový spor probíhat a na co si dát pozor.

Na co si dát pozor v sázení

Slovíčko rozhodne o mnohamilionové výhře

Když slovíčko rozhodně o mnohamilionové výhře, vyplatí se nad každou sázkou opravdu přemýšlet. Celý příběh se datuje ke konci léta roku 2020. Tehdy v New Yorku odstartovalo tenisové US Open a jeden sázkař z Moravy si k této příležitosti podal sázku u sázkové kanceláře Synottip.

Prostřednictvím internetu si tento sázkař vsadil na několik různých kombinací tenisových zápasů, které byly vypsány pod názvem „vítěz a počet bodů“. Při tomto typu speciální sázky je obvykle nutné správně zvolit jak vítěze utkání, tak i další statistické údaje zápasu. Ve fotbale se například jedná o počet branek, v basketbalu počet bodů. V článku Typy sázek najdete vysvětlení jednotlivých sázek.

Podstata celého konfliktu se přitom skrývá právě pod názvem sázky, tedy „vítěz a počet bodů“. V sázení na tenis se totiž tento typ sázky zpravidla vypisuje jako kombinace vítěze a počtu gamů (neboli her), které k vítězství tenista potřeboval. Sázka pod označením „vítěz a počet bodů“ však v sázkaři evokovala, že se jedná o kombinaci vítěze utkání a počtu bodů. Tyto body se přitom v tenisovém světě označují jako „fiftýny“ a v průběhu zápasu je jich z pochopitelných důvodů odehráno více než oněch „gamů“.

Postoj Sázkovky Synottip

Sázková kancelář Synottip odmítla výhry z těchto tiketů vyplatit. V celé záležitosti se přitom oháněla tím, že sázka nebyla úspěšná, jelikož ji sázkař špatně pochopil. V rámci sázky se netipoval pouze přesný počet bodů, ale i to, zda vítěz utkání dosáhne více nebo méně než 18 či 19 bodů. Pokud bychom přitom tento bod chápali jako již zmíněný „fiftýn“, je zřejmé, že vítěz v průběhu utkání více než 18 nebo 19 „fiftýnů“ nasbírá. Samozřejmě s ohledem na to, že se zápas odehraje kompletně.

Na jednu tenisovou hru (tedy game) vítěz obvykle potřebuje čtyři tyto „fiftýny“. Pokud by vyhrál v jediném setu, který v sobě zahrnuje 6 gamů, musí odehrát alespoň 24 bodů („fiftýnů“). Co z toho vyplývá? Že pokud si sázkař vsadí na vítěze a zároveň na to, že vítěz odehraje více než 18 či 19 bodů, nemůže prohrát.

Zároveň z toho vyplývá i to, že sázka od společnosti Synottip byla chybná. Vypsaný kurz také neodpovídal tomu, že se pod pojmem bod skrývá „fiftýn“. Sázková kancelář však všechny tipy na tiketech sázkaře vyhodnotil tak, že byly vypsané na počet gamů (nikoliv bodů v utkání, jak říkal název sázenky).

Sázkař neměl pochybnosti

Sázkař neměl pochybnosti, že by se jednalo o omyl, nebo že by na vyhrané peníze neměl mít nárok. Do zmíněných kombinací na celkem devíti tiketech vložil 1 800 Kč. Po odehrání veškerých zápasů si je pochopitelně kontroloval a byl přesvědčen o své výhře.

Sázkař tvrdí

„Výhra by měla být dohromady přes 10 milionů korun. Na některých tiketech jsem měl jednu chybu a na některých více chyb. Jeden beru jako životní trefu. Tiket byl bez chyby a výhra má být 6,6 milionu“.

Jakmile však sázková kancelář jeho tikety vyhodnotila, na jeho sázkařském účtu zmíněné miliony nepřibyly.

Sázkař dále říká

„Byl jsem obrovsky překvapený, že tikety byly bezdůvodně nevýherní. Ráno koukáte na výsledky, děláte fajfky na tiketech a radujete se z životní výhry. Podíváte se na sázkový účet a peníze nikde. Velké zklamání“, popisuje.

Konečné stanovisko

Sázková kancelář všechny tipy na jednotlivých tiketech vyhodnocuje tak, že byly vypsané na počet gamů (nikoliv bodů v utkání, jak říkal název samotné sázky). Když si následně sázkař stěžoval, sdělila mu sázková kancelář jen to, že tuto sázku zkrátka a jednoduše špatně pochopil. Abychom byli úplně přesní, na reklamaci odepsalo reklamační oddělení sázkové kanceláře takto:

vyjádření sázkovky Synottip

„Na tiketech máte vsazenou sázkovou příležitost, hráč 1 nebo 2 vyhraje utkání a počet bodů. Zde se ale jedná o celkový počet bodů v utkání a počtem bodů se v tomto případě myslí počet her (gamů)“. Zároveň Synottip zmínil, že pokud měl sázkař již předem pochybnosti o předmětu sázky, měl podle herního plánu povinnost Synottip kontaktovat a požadovat po něm upřesnění.

Sázkař to však pochopitelně odmítl s vyjádřením:

vyjádření sázkaře

„Já neberu, že sázková příležitost byla chybně pojmenovaná. Sázím, co je napsané. O záměnu se zde jednat rozhodně nemůže, v tenise je jednoznačné pojmenování pro game/hru a pro bod/point. Přesně díky tomu, že se jednalo o body, tak se mi to líbilo. Gamy by mě nezaujaly“. Společnost Synottip vypsala Vítěz utkání a počet bodů. Já na tom nic chybného nevidím. Synottip v live sázkách u tenisových utkání také nabízí možnost vsadit, že některý hráč vyhraje například 4. bod v nějakém gamu. Vidíte, zase jsme u toho, že bod a game jsou dvě rozdílné definice.“

Po zamínutí veškerých reklamací přitom sázkař podal podnět Celní správě, která na sázkový byznys v Česku dohlíží. Cílem bylo prověřit, zda tedy sázková kancelář spáchala podvod, nebo nikoliv. Ředitel společnosti, Petr Mikoška, se k otázkám ohledně sporu odmítl vyjádřit a chtěl počkat na stanovisko Celního úřadu.

vyjádření ředitele Synottipu

„Nadále trváme na tom, že sázka byla vyhodnocena v souladu s herním plánem. Závěry Celního úřadu jsme samozřejmě připraveni se řídit a podle nich postupovat,“ uvedl.

Jak v celé záležitosti Celní úřad rozhodl

V celé záležitosti už Celní úřad vynesl rozhodnutí. Mluvčí Celního úřadu pro Zlínský kraj, Dušan Janiš, oznámil:

vyjádření Celního úřadu

„Podnět byl prošetřen a ze strany dozorovaného orgánu nebyly shledány důvody k zahájení řízení z moci úřední“. Další detaily přitom mluvčí odmítl komentovat.

Z toho všeho vyplývá, že někdy opravdu stačí špatně interpretované jedno jediné slovo a o úžasnou výhru můžete přijít. Pokud si tedy někdy v průběhu sázení s něčím nebudete jistí, neváhejte se obrátit na jejich zákaznickou linku. Případně se při řešení takového sporu obrňte pořádnou dávkou trpělivosti a myslete na to, že nemusí dopadnout ve váš prospěch.