Sázení na esport


Sázení na esport se stává stále významnější disciplínou kurzového sázení. E-sporty jsou poměrně mladým odvětvím, které ale zažívá obrovský rozmach. A tak jako se rozrůstá hráčská a divácká základna, přibývá i těch, kteří na e-sporty chtějí sázet. Během pandemie Covidu-19 vyrostly sázky na esporty o 3000 %. V roce 2020 se tak na esport celosvětově prosázelo na několik desítek miliard dolarů. Nejoblíbenějšími hrami jsou CS:GO, Dota 2, Fifa nebo League of Legends.

Co je to esport

Kde si vsadit zdarma na Esport

Tipsport logo
Tipsport
300Kč zdarma za registraci
Chance logo
Chance
200Kč zdarma za registraci
Fortuna logo
Fortuna
6000Kč za registraci na první Esport sázky
Betano logo
Betano
350Kč zdarma s promo kódem BIGBONUSCZ

Vyberte si sekci Sázení na esport
  • Co je to esport
  • Jak si vsadit na esport
  • Na jaké hry se v esportu sází
  • Esportové ligy
  • České a slovenské esportove organizace
  • Paysafecard registrace, přihlášení a ověření přes SMS
  • CS:GO
  • Fifa
  • Dota 2
  • League of Legends
  • Fortnite
  • Trhy sázení na esporty
  • Kde mohu sledovat esport
  • Jaké esportové turnaje se vyplatí sledovat
  • České turnaje
  • Zahraniční turnaje
  • Prize Money v Esportu
  • Historie esportu
  • Budoucnost esportu
  • Často kladené otázky
  • Co je to esport

    Toto odvětví se nazývá e-sport, esport nebo eSport – všechny varianty jsou přípustné. V každém případě jde o organizované soutěžení hráčů ve hře na domluvené platformě. Může jít o klasické PC, může jít i o mobilní telefony, nejvíce se ale na profesionální úrovni hraje na Playstationu nebo na Xboxu. Hrát se může prakticky cokoliv. Pokud zorganizujete velký turnaj v Buláncích, pak je i toto esportem. Větší popularitu ale celosvětově mají hry typu Counter Strike Global Offensive, Dota 2 nebo Fifa. Právě v těchto hrách se začínají objevovat mezinárodně úspěšní hráči, kteří si hraním pohodlně vydělají na živobytí. Leckdy mají status celebrit.

    Co je to esport

    Hráči se utkávají na soutěžích, které mají jasná pravidla. Kromě zmíněných profesionálů se na ně mohou často probojovat i úplní amatéři. Kvalifikace jsou totiž nezřídkakdy přístupné veřejnosti. Zahrát si může prakticky každý, kdo má doma připojení k internetu, oficiální verzi hry a spolehlivou konzoli. Lze se zúčastnit individuálně nebo si sestavit tým. Ale prokousat se kvalifikačním sítem a dostat se na prestižní vrcholný turnaj, to už chce hráčské umění.

    Jak si vsadit na esport

    Principy sázení na eSport se nijak neliší od sázení na tradiční sporty. Výhodu ale mají ti hráči, kteří sami aktivně počítačové hry hrají. Mají velký cit pro dynamiku hry, pro výhodu, jaká nastává při získání cenného předmětu, vylepšení hrdiny nebo nového bonusu. Bookmakeři přece jen zatím nejsou na trend esportů tolik připraveni a proto se u esportů více než kdekoli jinde setkáme s chybným odhadem value jednotlivých kurzů.

    Jak si vsadit na esport

    Dalším specifikem je úzký vztah hráčů a diváků. Je dobré mít pod palcem nové akvizice v týmech – je známo, že v esportových organizacích dochází k hiringu elitních hráčů stejně běžně jako probíhají přestupy na fotbalovém trhu. Znát aktuální soupisku týmu a vědět i něco o jeho aktuální náladě, to jsou informace nad zlato. Jaké existují sázky na esporty? Závisí vždy na konkrétní hře. Ve Fifě můžete, stejně jako v klasickém fotbale, sázet na výsledek po poločase nebo počet branek. V CS:GO lze sázet na vítěze jedné mapy či na celkový počet map. V Dotě existují kurzy na počet zničených věží. Nikdy ale nechybí klasika, tedy sázka na celkového vítěze duelu.

    Na jaké hry se v esportu sází

    Sázkové kanceláře Tipsport, Chance nebo Fortuna už dávno zařadily esporty do své kurzové nabídky vedle fotbalu, hokeje, basketbalu a jiných tradičních sportů. Sázející si pak může vybrat, na jakou událost a hlavně jakou hru si vsadí. Nejoblíbenějšími hrami jsou Counter Strike, Dota 2 nebo League of Legends, kde u každé hry skoro po celý rok existují turnaje, na něž si lze vsadit.

    Tipsport FIFA Cool liga

    HraCelkový prizepool na turnajích (2020)Podíl sázek (celosvětově)Počet hráčů celkově
    CS:GO14.8 mil. $53 %46 milionů
    Dota 28.9 mil $35 %13 milionů
    League of Legends8 mil. $7 %111 milonů
    Fortnite7.9 mil. $není známo350 milionů

    Esportové ligy

    Největší esportovou ligou u nás je Sazka eLEAGUE. Tato soutěž přivábila špičky českého esportu, protože je nejlépe organizovaná a štědře dotovaná. Hraje se zde CS:GO, Dota2, ale také League of Legends a FIFA 22. Nejobjemnější prize pool je v Counter strike, kde se rozdávají odměny ve výši 2 milionů korun.

    HraTyp soutěže
    CS:GOProbíhá sezóna, 8 týmů
    Dota 2Probíhá sezóna, 8 týmů
    PUBG: BattlegroundsAktuálně probíhá kvalifikace do turnajů
    Fifa 22Ročně 12 turnajů o různém počtu zúčastněných týmů
    League of LegendsRočně 30 turnajů o různém počtu zúčastněných týmů

    České a slovenské esportove organizace

    Esportové organizace nabírají talentované hráče, poskytují jim všechno potřebné zařízení, leckdy i trenérský, marketingový nebo fyzioterapeutický servis. V tabulce uvádíme nejúspěšnější české organizace.

    Fortuna Esport sázky

    OrganizaceZnámá hlavně díky:
    Inside GamesLeague of Legends, CS:GO, Fifa
    eKoVyFifa, CS:GO, PUBGM
    SinnersCS:GO
    EnterpriseCS:GO, Fortnite
    Dark TigersCS:GO, League of Legends

    CS:GO

    CS:GO je poslední hra ze série Counter Strike. Jde o hru z kategorie FPS (First Person Shooter, čili hráč sleduje dění ve hře očima svého hrdiny). Principem je soupeření dvou týmů, teroristů a counter teroristů. Hra je rozdělena do jednotlivých kol, jejichž počet je určen hraným módem. Na turnajích nejčastěji vidíme soupeření týmů o pěti lidech na dvě poloviny po 15 kolech. V polovině si týmy vymění role. Vyhraje ten, který jako první získá 16 kol. CS:GO má rivalitu z typologicky podobnou hrou Valorant. Counter Strike je ale mnohem oblíbenější, protože jde o tradičnější hru. Rovněž je o něco přímočařejší a tím divácky atraktivnější.

    CS:GO

    Fifa

    Sérii fotbalových videoher vydává studio Electronic Arts. V prvních dílech Fifa se na rozpixelovaných fotbalových trávnících v českém dresu proháněli Siegl, Látal nebo Kuka. Hra totiž vyšla už roku 1993. Dlouhá tradice této hry je hlavním důvodem, proč je nejoblíbenějším simulátorem fotbalu na světě. Mnohokrát se na trhu objevila hra se zdařilejší grafikou nebo lepším ovládáním, ale na neotřesitelné pozici Fify se nic nezměnilo.

    Poslední vydání Fifa 22 si zahrálo už přes 9 milionů hráčů na světě. Hrají se FIFA 22 Global Series, kde měří síly ti nejlepší playeři. Formát soutěže je 2 na 2. Mezi nejlepší české hráče Fify patří Lukáš „T9Laky“ Pour a Dominik „Seron“ Čermák. Prvnímu je 24 let, druhému ještě nebylo 18.

    Fifa

    Dota 2

    Dota 2 je strategická hra založená na systému F2P, tedy Free to Play. Je to třetí nejhranější hra z platformy Steam, denně ve špičce úkoly v této hře plní 600 000 hráčů současně. Hru hraje 10 hráčů rozdělených do dvou týmů po pěti. Každý z týmů má za úkol zničit soupeřovu hlavní budovu. V týmu je 5 hrdinů, každý má jiné úkoly. Lze sbírat předměty, získávat zlaťáky, zvyšovat zkušenosti hrdinů.

    Dota 2

    League of Legends

    League of Legends, známé pod zkratkou LoL, vyvíjí společnost Riot Games. Jde o hru žánru multiplayer online battle arena. Jednou z inspirací byla i DotA. Hráč zde ovládá v jednom zápase šampiona s ultimátními schopnostmi a spolu se svým týmem se na rozlehlé mapě snaží porazit soupeřův tým. Opět je cílem zničit soupeřovu stavbu, zde se nazývá Nexus. Hráči hrají jednotlivé zápasy, které mohou trvat podle režimu až hodinu. Profesionálové Curse a CompLexity odehráli v LCS v roce 2014 duel dlouhý přes 80 minut, což je dodnes rekord.

    League of Legends

    Fortnite

    Obrovskou popularitu hra Fortnite získala hlavně kolem roku 2017, kdy ji hrál v podstatě každý jedinec mladší 18 let. Velký hype kolem této hry trochu upadl, ale dodnes si hru denně zapnou miliony lidí. Streamer Ninja si hraním Fortnite svého času vydělával přes půl milionu dolarů měsíčně. Ze sportovců jej ve své době překonal jen Cristiano Ronaldo a LeBron James.

    Ve hře jde o boj sto lidí na stále se zmenšujícím území. Hráči musí sbírat vzácné vybavení a bojovat, dokud nezůstane na ostrově jediný přeživší. Tomuto módu se říká battle royal. Fortnite si popularitu získal zábavností a také tím, že je k dispozici zdarma.

    Fortnite

    Trhy sázení na esporty

    Trhy sázení na esportyHraPodporováno
    ESEA Advanced Europe, Counter StrikeCS:GOTipsport, Fortuna
    Elisa Invitational, Counter StrikeCS:GOTipsport
    Blast Premier Spring Finals, Counter StrikeCS:GOTipsport
    Dota 2 Champions League, Dota 2Dota 2Tipsport, Fortuna
    DPC CN Division 1, Dota 2Dota 2Tipsport, Fortuna
    DPC EEU Division 1, Dota 2Dota 2Tipsport
    LEC, League of LegendsLeague of LegendsTipsport, Fortuna
    LCK, League of LegendsLeague of LegendsTipsport, Fortuna
    LCS, League of LegendsLeague of LegendsTipsport, Fortuna
    Overwatch League, OverwatchOverwatchHTipsport, Fortuna
    Asia Pacific League North, Rainbow SixRainbow SixTipsport, Fortuna
    Campeonato Sudamericano, Rainbow SixRainbow SixTipsport, Fortuna
    North American League, Rainbow SixRainbow SixTipsport
    Global League, Starcraft 2Starcraft 2Tipsport
    VCT APAC, ValorantValorantTipsport
    VCT EMEA, ValorantValorantTipsport, Fortuna

    Kde mohu sledovat esport

    Už i klasické televizní stanice nabízí přenosy e-sportových událostí. Je to například Nova Sport. Vybrané streamy si můžete zapnout také na oblíbené české placené VOD službě Voyo. Pokud ale nepatříte k předplatitelům těchto služeb, pak jsou zde pro vás jiné varianty. TV Tipsport, Chance nebo Fortuna live online stream často poskytují svým klientům možnost se podívat na ty nejlepší turnaje z prostředí e-sportu.

    Jaké esportové turnaje se vyplatí sledovat

    České esportové událostiDatum
    Prague Champs League of Legendsaktuálně probíhá, finále 26. června
    Sazka eLeague PUBG Grand Fináleod 27. července
    Mezinárodní esportové událostiDatum
    CS:GO MAJOR CHAMPIONSHIPPondělí 31. října až neděle 13. listopadu
    Mistrovství světa v League of LegendsDruhá polovina roku (přesná data ještě neohlášena)
    FORTNITE WORLD CUP12. – 13. listopadu
    DOTA THE INTERNATIONAL8. – 30. října 2022
    HEARTHSTONE WORLD CHAMPIONSHIPúnor 2023

    České turnaje

    České turnaje jsou výbornou příležitostí vidět nejlepší české hráče v akci. Úroveň však za zahraničními turnaji trochu pokulhává. Elitní týmy, jako jsou Sinners či Enterprise, nemají velkou konkurenci. A také dotace v jednotlivých turnajích nejsou velké. Poměrně úspěšným projektem bylo Vodafone MČR v počítačových hrách, solidní úroveň mají také turnaje organizované Tipsportem a samozřejmě Sazka eLeague.

    Zahraniční turnaje

    Zahraniční turnaje jsou ostře sledované a také štědře dotované. Nejbohatší dotace jsou na akcích Dota the International. Roku 2021 se na Dota the International rozdalo neuvěřitelných 40 milionů dolarů. Counter-Strike: Global Offensive Major Championships a League of Legends World Championship vedle toho vypadají jako chudí příbuzní. Loni na šampionátech v těchto hrách byl prize pool “jen” jednotky milionů dolarů. Pořád jsou ale šampionáty v těchto hrách sledovanější než Dota či Fortnite.

    Prize Money v Esportu

    Nejlépe dotované e-sportové akce (do roku 2021)

    HraTurnajPrizepool
    Prague Champs League of Legendsaktuálně probíhá, finále 26. červnaaktuálně probíhá, finále 26. června
    Sazka eLeague PUBG Grand Fináleod 27. červenceaktuálně probíhá, finále 26. června
    Mezinárodní esportové událostiDatumaktuálně probíhá, finále 26. června
    DotaThe International 202140 milionů dolarů
    FortniteFortnite World Cup Finals 2019 – Solo15,3 milionů dolarů
    Arena of ValorHonor of Kings World Champion Cup 20217,7 milionů dolarů
    Playeruknown’s BattlegroundsPGI.S 2021 Main Event7 milionů dolarů
    Call of DutyLol 2018 World Championship6,5 milionů dolarů
    League of LegendsCall of Duty League Championship 20204,6 milionů dolarů
    Prize Money v Esportu

    Kolik vydělávají esportoví hráči

    HráčPřezdívka ve hřeZeměHraCelkové výdělky na turnajích (podle dostupných zdrojů)
    Johan SundsteinN0tailDánskoDota 27, 2 milionů dolarů
    Jesse VainikkaJerAxFinskoDota 26,5 milionů dolarů
    Anathan PhamanaAustrálieDota 26 milionů dolarů
    Sébastien DebsCebFrancieDota 240 milionů dolarů
    Topias TaavitsainenTopsonFinskoDota 25,7 milionů dolarů
    Kuro TakhasomiKuroKyNěmeckoDota 25,2 milionů dolarů
    Amer Al-BarkawiMiracle-JordánskoDota 24,8 milionů dolarů
    Ivan IvanovMinD-ContRoLBulharskoDota 24,6 milionů dolarů
    Lasse UrpalainenMatumbamanFinskoDota 24,5 milionů dolarů
    Maroun MerheGHLibanonDota 24,2 milionů dolarů

    Historie esportu

    První turnaj ve videohrách se uskutečnil už roku 1972. Šlo o turnaj v legendární hře Spacewar a hlavní cenou bylo roční předplatné časopisu Rolling Stones. Účastníky byli studenti Stamfordské univerzity. V roce 1997 je založen první oficiální český tým – The NecroRaisers. V roce 1999 se dostává turnaj ve videohře poprvé do televize. Byla to korejská televize a šlo o Starcraft. O rok později je založena Korejská esportová asociace, již později následují další národní organizace. V Česku se o velký rozmach esportu hodně zasloužilo zorganizování velké světové akce v roku 2015. V O2 aréně se konala kvalifikace na finální turnaj Blizzcon. Hráči zde pařili World of Warcraft, Heroes of the Storm, Starcraft 2 a Hearthstone.

    Budoucnost esportu

    E-sporty se budou vyvíjet, jejich největší rozmach nás teprve čeká. Vysoké prémie pro hráče na turnajích nejsou ničím zvláštním – turnaje mají vysokou pozornost jak ze strany diváků, tak i logicky sponzorů. E-sporty si tedy na sebe umějí vydělat. A peníze, které se v tomto odvětví točí, budou dále růst. Mnoho zemí, které tento trend zachytilo, se už teď pyšní širokou hráčskou základnou a řadou individualit, které platí za celebrity a které mají pohádkové platy. K těmto zemím patří skandinávské státy, Čína a Korea.

    Česko je bohužel stále zaostalé, přestože jde o zemi, kde žije mnoho úspěšných herních vývojářů. Z českých hráčů nejlépe vydělává hráč Call of Duty oskar, občanským jménem Tomáš Šťasný. S výdělky bezmála 400 000 dolarů se ale ve světovém žebříčku pohybuje až kolem 500. místa.

    Často kladené otázky

    Jaké sázkové kanceláře podporují esport?

    Z českých prakticky všechny. Kurzy vypisuje Tipsport, Chance, Synottip, Fortuna i Sazka.

    Na jaký esport je nejlepší sázet?

    Ideálně na takový, který jste sami hráli. Možná se totiž budete moci lépe než bookmaker zorientovat v herní situaci a odhadnout budoucí vývoj sledovaného duelu.

    Kde mohu sledovat živě esport?

    Na Voyo, na Nova Sport, případně na TV Tipsport, Chance nebo Fortuna live stream.

    Jaké esportové turnaje se vyplatí sledovat?

    Vyzkoušejte hlavně mezinárodní e-sportové akce, jako je League of Legends World Championship nebo CS:GO Major Championship. Je to zážitek a utkávají se zde jen ti nejlepší z nejlepších. Skvělá věc, kterou se esporty odlišují od klasických sportů, je větší zapojení diváků do děje.

    Jaká platební možnost je nejjednodušší používat?

    Nejjednodušší je platba přes Paysafecard, ale ne všechna casina ji nabízí. Nejvýhodnější ze zahraničí je převést peníze za pomoci karet Revolut nebo Wise. V casinu vklad provádíte stejně, jako byste platili klasickou bankovní kartou Visa nebo Mastercard. Zcela anonymní vklad pak nabízí Paysafecard.