Práce bookmakera


Bookmaker nebo také bookie je notoricky známá role, kdo se ale doopravdy na této pozici skrývá? Dá se říct, že je to ta jediná osoba (dobře, někdy skupina osob), která Vás při sázení zajímá. V článku se dozvíte velké množství informací, které by měl každý sázející vědět. Zaměříme se například na marži bookmakera, jak ovlivňuje vaše sázení a jak ji vypočítat.

Práce bookmakera

Vyberte si:

 • Bookmaker provize
 • Spravedlivý sázkařský trh
 • Porazte bookmakera
 • Sázkový trh – výpočet marží
 • Jak marže ovlivňuje váš zisk
 • Podle čeho vybírat bookmakera
 • Používejte nejlepší dostupné kurzy
 • Sázení bez bookmakera
 • Bookmaker provize

  Bookmaker provize je už jedna z věcí, o které průměrný sázkař nemá ani zdání. Pokud se chcete do sázení ponořit a být v něm úspěšní, musíte rozšířit své obzory a začít se o sázení jako celek zajímat více do hloubky. Možná Vás překvapí, že kurz, který Vám bookmaker nabízí, není takzvaně „spravedlivý“.

  Bookmakera se totiž budete snažit přechytračit a obehrát. Bookmaker (nebo tedy obvykle i skupina bookmakerů) totiž stanovuje kurzy ke všem sportovním utkáním nebo sázkovým příležitostem. Musejí v podstatě číselně vyjádřit pravděpodobnost, na výhru/prohru nebo jinou sázkovou příležitost. K tomu, aby to mohli udělat, musejí být naprostí profesionálové ve svém oboru.

  Obvykle jsou to lidé, kteří se o sport zajímají už mnoho let. Musejí se vyznat ve statistikách a zároveň mít velice široký rozhled po sportovním světě, protože stanovování kurzů není jen o číslech. Kurzy mohou ovlivňovat i jiné faktory jako například zranění nebo různé společenské či kulturní události.

  Příklad

  Dejme tomu, že se bude konat fotbalový zápas a bookmaker rozhodne, že na výhru mají oba dva týmy naprosto stejnou šanci (je stejná pravděpodobnost). V úvahu připadají pouze dva výsledky– výhra nebo prohra. Vypíše proto na oba dva týmy kurz 1,8. Pravděpodobnost výhry je stanovena 50 na 50 neboli na 50% a tím pádem na 0,5. Obecně je sázkový kurz převrácenou hodnotou pravděpodobnosti, tzn. 1 děleno pravděpodobností.

  Tím pádem nám vychází, že „spravedlivý kurz“ by měl být stanoven na 2 (1:0,5). Jenže kurz máme bookmakerem stanoven na 1,8. Proč? Ten zbytek je právě onou provizí neboli marží bookmakera. Díky této provizi tedy bookmaker má určité zisky ať prohrajete nebo vyhrajete. Získává peníze z provizí a ještě z prohraných sázek. Nicméně marže v nějaké rozumné výši má samozřejmě své opodstatnění. Bookmaker má určitě fixní výdaje (nájmy, platy zaměstnanců atd.) a spoléhat se pouze na zisky z proher by nebyla úplně moudrá strategie.

  Nicméně i tak je dobré mít o maržích povědomí a ideálně je umět i spočítat. Musíte totiž být schopni posoudit, který bookmaker Vám nabízí lepší podmínky (nižší marži). Navíc výpočet není nijak složitý, můžete se o tom přesvědčit níže v článku.

  Spravedlivý sázkařský trh

  Spravedlivý sázkařský trh je velice důležité pochopit. Je to něco, co bohužel v praxi neexistuje. Spravedlivý sázkařský trh je v podstatě trh bez marže bookmakera. Pro úspěšné sázení je ale nutný nejenom vhodný money management, ale také přehled o maržích bookmakerů.

  Příklad

  Představte si situaci, že chcete sázet na hod mincí. Možné jsou pouze dvě varianty – padne panna nebo orel. To znamená, že šance je 50 na 50, což odpovídá spravedlivému kurzu 2.0. Vezměme vzorek několika tisíc sázek, kdy každá bude za 100 Kč v kurzu 2.0. V polovině případů dojde k výhře a v polovině k prohře – částky jsou vyrovnané, bookmaker je na nule. V reálném světě ovšem spravedlivý trh neexistuje, takže kurz 2.0 nemůžete očekávat.

  Reálné je získat kurz v rozmezí 1.85 až 1.99. Znovu si představme předchozí příklad, nyní jen s reálným kurzem 1.90. V takovém případě to ovšem znamená, že za každých vsazených 100 Kč uvidíte zpět v průměru pouze 90 Kč a ztráta činí 10%.

  Porazte bookmakera

  Porazte bookmakera chytrým sázením. Abyste tak mohli učinit, musíte mít jasno v tom, jak sázení funguje a jaké si bookmaker stanovuje marže. Je jedno, jak tomu budeme říkat, jestli marže nebo třeba provize. Pořád je to množství jistých peněz, které si každý bookmaker nechává z každé sázky pro sebe.

  Příklad

  Představte si, že z 10 sázejících je 5 výherců. V ideálním světě by si všichni mohli vsadit za “spravedlivý” kurz (tedy bez provize bookmakera) 2.0. Spravedlivý kurz ovšem žádný bookmaker nenabízí, takže můžete očekávat spíše nabídku 1.9., tzn. s marží 10%. Když se potom zaměříte na těchto 5 výherců, snadno dojdete k výsledku, že jsou ve ztrátě 5% z jejich původní investice.

  Jenže co s tím? Jak si sázením vydělat a bookmakera skutečně porazit? Klíčem je dlouhodobost. Když budete dlouhodobě úspěšní, znamená to, že jste překonali marži sázkové kanceláře a jste v zisku.

  Sázkový trh – výpočet marží

  Sázkový trh – výpočet marží, jak na to. Co je to marže neboli provize jsme si už dostatečně vysvětlili. Neméně důležité je ovšem i umět si marži vypočítat. Obvykle se marže mohou pohybovat v rozpětí od 1 do 50%. Bookmakeři si stanovují různé marže u různých zápasů.

  A pozor logicky i různí bookmakeři mají odlišné marže. Takže pokud si budete umět marži vypočítat, můžete si bezpečně vybrat i nejvýhodnější prostor pro uskutečnění sázky. Tak a teď už k samotnému výpočtu. Poslouží nám k tomu jednoduchý vzorec s následujícími proměnnými:

  výpočet marží 1

  Písmenko m nám značí marži a proměnné k1 a k2 jsou označením pro kurzy. Nyní stačí do vzorce jen dosadit a na kalkulačce snadno vypočítat. Jako první můžeme například navázat na už zmiňovaný fotbalový zápas se stejným kurzem na oba týmy 1,8. Vzorec by poté vypadal takto:

  výpočet marží 2

  Marže bookmakera je v tomto případě tedy stanovena na 10%. Na dalším příkladu si můžeme demonstrovat podobnou situaci. Představme si hokejový zápas s vypsanými kurzy 1,55 a 2,10. Dosadíme si už do naší známé rovnice a výsledek máme hned:

  výpočet marží 3

  Nyní se marže o 1% navýšila oproti předchozímu příkladu. Poslední situace, kterou si představíme, je vypsání více než 2 sázkových příležitostí. Obvykle se jedná o zápas, kde je vypsána výhra domácích, výhra hostů a remíza. K výpočtu máme opět připravený univerzální vzorec:

  výpočet marží 4

  V tomto případě vypsal bookmaker například následující kurzy: výhra domácích 1,2; výhra hostů 2,1 a remíza 4. Nyní už jen stačí doplnit do rovnice a jednoduše vypočítat.

  výsledný výpočet

  V tomto případě se bookmaker už tolik nešetřil a stanovil si výši své provize už na celkem vysokých 35%. Doufáme, že Vám toto vysvětlení pomohlo více pochopit, jak marže studují a budete nyní schopni si vždy vše sami spočítat a vyhodnotit, která sázková příležitost je nejférovější.

  Jak marže ovlivňuje váš zisk

  Marže se dá popsat jako taková bariéra. Tu musíte překonat, abyste dosáhli zisku. Jak velká tato bariéra je, záleží už na dané sázkové kanceláři, každá to totiž má jinak. Liší se to i podle konkrétní sázkové příležitosti, sportu nebo ligy. Čím nižší marže je, tím je pro Vás sázka výhodnější, protože se kurz blíží takzvanému „spravedlivému kurzu“, který jsme si popisovali výše. Vyplývá z toho tedy, že umět spočítat marži, je pro Vás výhodné.

  Můžete se podle toho totiž rozhodnout, který bookmaker poskytuje nejlepší kurz na danou příležitost a vsadit si u něj. Svět bohužel není pouze černobílý. Je proto důležité zůstat neustále obezřetnými. Není příliš rozumné se kvůli zanedbatelnému rozdílu pár procent vrhat sázet k neprověřeným a nedůvěryhodným bookmakerů. Zvažte vždy i ostatní faktory, jako jsou důvěryhodnost, pohodlí při sázení a další. Menší přehled, podle čeho se můžete při volbě bookmakera řídit, najdete v následující tabulce.

  Podle čeho vybírat bookmakera

  Důvěryhodnost Renomovaná firma
  Legálnost Ideálně pouze s povolením MF
  Klientský servis Ochota, vysoké bonusy
  Komfort při hraní Např. intuitivní web, kvalitní aplikace
  Výše marže Čím nižší, tím lepší

  Používejte nejlepší dostupné kurzy

  Na internetu existuje mnoho stránek, které jsou schopné Vám v tom pomoci a udělat hodně práce za Vás. Vzhledem k tomu, že každá sázková kancelář může mít na stejnou událost vypsán odlišný kurz, potřebujete mít přehled. Díky tomuto přehledu si můžete v sázení mnohem více vydělat a být úspěšnější.

  Abyste ale nemuseli složitě vyhledávat a hlídat kurzy u všech možných bookmakerů na trhu, jsou k dispozici specializované weby, které tuto práci udělají za Vás. Spolupracují s největšími sázkovými kancelářemi a jejich kurzy díky tomu najdete na jednom místě a na pár kliknutí myši. To Vám může ušetřit spoustu času, práce a ve finále i peněz. Budete tak totiž schopni vybrat si nejvhodnějšího bookmakera a udělat nejvýhodnější sázku.

  Podívejme se na příklad z oblasti sázení na fotbal. Pro ilustraci níže naleznete tabulku, kde je vidět kurzový rozdíl u 3 největších hráčů na českém trhu v reálně vypsaném zápase. Jednalo se o fotbalový zápas Lyon vs Lens ze 6. 1. 2021.

  Fotbal Lyon – Lens (6. 1. 2021)

  Sázková kancelář Výhra domácích Remíza Výhra hostů
  Tipsport 1.51 4.69 6.47
  Fortuna 1.52 4.75 6.20

  Sázení bez bookmakera

  Sázení bez bookmakera lze s trochou nadsázky označit jako nekontrolovaný hazard. Musíte si uvědomit, že bookmaker je člověk, kterému svěřujete své peníze. Je proto důležité, aby takový člověk (nebo firma) byl důvěryhodný a poskytoval nějaké záruky, že se s penězi zkrátka nevypaří.

  Vsázet proto u pochybných floutků, kteří někde tvrdí, jaké Vám dají super kurzy, proto rozhodně není dobrý a už vůbec ne chytrý nápad. V tomto případě je jediná správná cesta držet se velkých renomovaných sázkových kanceláří. Ty jsou dokonce pod dohledem ministerstva financí a díky takové autoritě nad nimi máte záruku, že o své peníze podvodem nepřijdete.

  Proto se držte opravdu těch známých sázkovek, které jsou i zárukou zákaznického servisu, péče a kvalitní zábavy. Navíc jsou ochotny své klienty rozmazlovat a lákat na všemožné bonusy. Tím Vám možná z dlouhodobého hlediska mohou i vykompenzovat třeba o pár procent vyšší marži, než u nějakého neznámého (dost pravděpodobně) podvodníka.