Chystané zdanění výher nad 50 000Kč – co to znamená pro hráče?


Poslanecká sněmovna v posledních dnech intenzivně projednává tzv. úsporný balíček, jehož cílem je ozdravení státního rozpočtu. Řada návrhů však vyvolala vášnivé diskuze veřejnosti i odborníků. A patří mezi ně i změny týkající se zdanění výher. Jaká je situace nyní, co se chystá a co to znamená pro hráče i provozovatele?

Chystané zdanění výher nad 50 000Kč – co to znamená pro hráče?

  • Výše pro zdanění výher se má snížit z 1 milionu na 50 000 Kč.
  • Pro hráče to znamená řadu povinností, jako je například vedení evidence výher a proher.
  • Proti návrhu na zdanění výher nad 50 000 Kč už vznikla i petice.

Daň z výhry – jaká je aktuální situace?

Až do roku 2019 se daň z výhry hazardních her vůbec netýkala. Následovala změna v rámci daňového balíčku, která znamenala zdanění výher nad 1 milion korun 15% daní z příjmů. Ta se dále liší podle toho, o jaký typ hry se jedná. Jiná pravidla se týkají loterií a tombol, jiná kurzových sázek a výherních automatů. Místo současného milionu však vláda v rámci úspor plánuje snížit tento limit na pouhých 50 000Kč, což vyvolalo vlnu kritiky.

Jak vypadá nový návrh na zdanění výher?

Zdanění výher nad 50 000Kč bude znamenat celou řadu změn, které se dotknou hráčů i provozovatelů. A podle některých kritiků příliš nedává smysl a státní kase dost možná vůbec nepomůže. Snížení limitu totiž bude znamenat, že celá řada hráčů bude muset nově tuto činnost danit, podávat daňové přiznání a vést si evidenci svých výher a proher. To podle mnohých může zapříčinit přesun hráčů do nelegálních vod, čímž by stát mohl o výběry do rozpočtu, které si od tohoto kroku slibuje, přijít.

Jak vypadá nový návrh na zdanění výher?

Daň z výhry přehledně Částka
Aktuální limit pro zdanění výher 1.000.000Kč
Plánovaný limit od roku 2024 50.000Kč

Daň z výhry a provozovatelé

Chystané změny u daně z výhry se dotknou i provozovatelů. Základní sazba pro loterie a technické hry sice zůstává na 35 %, u ostatních hazardních her, kam patří například kurzové sázky, tombola či živé hry, se ale snížená sazba 23 % zvýší na 30 %. Nutno podotknout, že provozovatelé navíc platí také standardní daň z příjmů. Mnozí tak argumentují tím, že daň z výhry přinese ve srovnání s těmito daněmi jen malou část prostředků. Většina hazardních hráčů totiž není v kladných číslech. Provozovatelé se také bojí odlivu hráčů k nelegálním společnostem, které se daněmi vůbec netrápí, což by mohlo ve finále pro stát znamenat ztrátu.

„Ano, bohužel je součástí balíčku i částečně zvýšení některých daní. U některých je to asi nesporné, ať už se jedná o spotřební daně na tabák, alkohol a daň z hazardu,“ říká ministr financí Zbyněk Stanjura.

Daň z výhry a hráči

Pojďme si shrnout, co by chystané změny znamenaly pro hráče. Pokud návrh projde, čeká všechny fanoušky hazardních her velká “administrativní” zátěž, co se týká evidence výher a proher, povinnost podávat daňové přiznání a v neposlední řadě může dojít i k tomu, že daň z výhry budete platit i v případě celkové ztráty.

Kategorie her a jejich zdanění

Existuje osm kategorií hazardních her (kurzové sázky, technické hry atd.), které se v rámci daně z příjmů řeší samostatně a nesčítají se. To by ve finále znamenalo, že pokud se vám daří v kurzových sázkách a vyhrajete zde například 55 000Kč, ale na automatech prohrajete 100 000Kč, budete muset výhru z kurzového sázení danit, jelikož jste přesáhli nový limit. V konečném důsledku ale přitom budete ve ztrátě.

Kategorie her a jejich zdanění

Evidence sázek

V případě kurzových sázek a automatů platí, že se vaše výhry v průběhu roku sčítají, ale můžete si od nich odečíst ztráty (stále však platí pravidlo o jednotlivých kategoriích her uvedené výše). Pokud sázíte po malých částkách a navíc u několika provozovatelů, budete si muset vést evidenci svých výher a proher, abyste zjistili, zda jste limit 50 000Kč nepřekročili. To bude znamenat enormní časovou zátěž. Zvláště pak v případě, že se věnujete rozmanitým kategoriím her a střídáte online a živé turnaje. Příklad pro kurzové sázení u různých společností naleznete v tabulce.

Kurzové sázky Evidence sázek
Výhry v rámci kurzových sázek u Tipsportu 130.000Kč
Prohry v rámci kurzových sázek u Tipsportu 60.000Kč
Výhry v rámci kurzových sázek u Fortuny 70.000Kč
Prohry v rámci kurzových sázek u Fortuny 80.000Kč
Celková bilance Výhra 60.000Kč
Je nutné výhru zdanit Ano

Menší motivace pro úspěšnější hráče

Dejme tomu, že se blíží konec zdaňovacího období a vy zjistíte, že se vám poměrně dařilo a vaše bilance sahá k hranici 50 000Kč. I pokud byste ji překročili o jedinou korunu, bude se vás týkat 15% zdanění. Což znamená, že pro vás bude daleko výhodnější přijmout zisk třeba 49 000Kč, než stanovený limit překročit a výhru danit. Což může opět hráče přivést k nelegálním provozovatelům.

Paradox u loterií

Zatímco u některých hazardních her si od výher můžete odečítat neúspěšné vklady, u loterií toto pravidlo neplatí. A tím pádem může nastat další nelogická situace, kdy sice jednorázově vyhrajete 55 000Kč v loterii, ale nikdo už nebude řešit, že vám několik předchozích sázek nevyšlo a celkově jste za daný rok v mínusu. Příklad týkající se loterií naleznete v tabulce.

Paradox u loterií

Sázky v loterii Souhrn sázek
Výhra v rámci jedné sázky 55.000Kč
Peníze vložené do hry v rámci zdaňovacího období 60.000Kč
Celková bilance Ztráta 5.000Kč
Je nutné výhru zdanit Ano

Kontrola státu bude složitá

Není také jasné, jak bude stát kontrolovat vlastní evidenci jednotlivých sázkařů a jejich povinnost výhry danit. Podle některých je dohled státu ve spoustě případů prakticky nemožný. I to do značné míry vypovídá o tom, že návrh není v mnoha ohledech promyšlený. Naprostá většina hráčů se hazardních her účastní pro zábavu. Chystané změny se jich však mohou dotknout tak výrazně, že to mnohé z nich může od hraní odradit, nebo přimět přesunout aktivity k nelegálním provozovatelům, což znamená značné riziko. Tyto subjekty navíc neodvádí žádné daně a hráčům nehrozí za hraní u nich žádný postih.

„Úplně zcestná je domněnka, že vyšší zdanění kurzových sázek odradí veřejnost od sázení. Na rozdíl od jiných daní z neřesti (alkohol, tabák) nelze v případě kurzových sázek promítnout zvýšení daně do ceny produktu – sázející bude sázet pořád za stejné částky, na které je zvyklý. Jen bude častěji zvažovat, zda si nevsadí u nelegálního provozovatele s atraktivnějšími kurzy,“ uvádí mluvčí sázkové kanceláře Tipsport Václav Sochor.

Daň z výher a názory expertů

Jak už jsme uvedli, výhry dříve zdanění nepodléhaly. A tuto variantu podporovala dokonce i analýza, kterou si Ministerstvo financí nechalo v roce 2015 vypracovat. Zdaňování výher na úrovni výherců označila za neefektivní a prakticky neuskutečnitelné a varovala před přesunem hráčů do neregulovaného prostředí. A podobného názoru tehdy byl i současný ministr financí Zbyněk Stanjura: „Taková absurdita, že bude mít jako deníček hráče a bude si tam psát, kolik vsadil a kolik vyhrál. Fakt si to neumím v praxi představit.” Je tak více než paradoxní, že se nakonec daň nejen zavedla, ale nyní se dokonce chystá tak výrazné snížení limitu pro zdanění. Není tak divu, že vznikla petice proti zdanění výher hráčů nad 50.000Kč, kterou můžete podepsat i vy na webu asociaceher.cz.

Často kladené otázky

Kdy je nutné platit daň z výhry?

Nyní se daň z výhry ve výši 15 % uplatňuje při výhrách nad 1 milion korun, od roku 2024 se plánuje tento limit snížit na 50.000Kč.

Sčítají se výhry z automatů a kurzových sázek?

Ne, tyto výhry se nesčítají a je tak třeba sledovat zvlášť výhry a prohry u jednotlivých typů her.

Je snížení limitu pro zdanění výběr definitivní?

Zatím rozhodnutí definitivní není a proti přijetí návrhu vznikla také petice, kterou můžete podepsat.