Jak vzniká závislost na sázení, hazardních hrách a gamblerství


Hazard a gamblerství byly společností vždy považovány za něco špatného. Skutečnost ale je, že nás v různých podobách provází už po staletí. Tato závislost, odborně nazývaná patologické hráčství, se netýká jen hazardních her, ale může vzniknout i závislost na sázení. V článku se zaměříme na to jak vzniká a jak jí předcházet.

Jak vzniká závislost na sázení

Zdroj: depositphotos.cz

Co je to závislost na sázení: Patologické hráčství (gamblerství)

Moderní doba dává vzniknout různým typům závislostí, což znamená neschopnost ovládat své chování či nutkání, jedním z nich je závislost na sázení. Patologické hráčství neboli gamblerství (gambling) je závislost vznikající velmi pozvolna, mající však drtivý dopad na život hráče i jeho blízké okolí. Může vést k zadlužení, poškození zdraví a dalším negativním dopadům, často k poškození vztahu s rodinou a blízkými. Tématu se dále do hloubky věnuje specializovaný web zodpovednehrani.cz.

Mluvíme-li o gamblerech, většina lidí si vybaví hrací automaty, které jsou v tomto ohledu, jak si ještě v článku upřesníme, skutečně nejvíce devastující. Patologické hráčství má nicméně mnoho podob, mimo automaty se jedná o:

  • online casino
  • karetní hry
  • kurzové sázky
  • loterie

Jak vzniká a jak jí předcházet?

Závislost na sázení je onemocnění centra odměny v mozku. Člověk je jako živočišný druh zařízený tak, že vyhledává pocit libosti. Základní dva pocity libosti vznikají při jídle a při sexu. Některým jedincům to ale nestačí, a tak vyhledávají jiné vzrušení, jako může být například právě sázení a gambling.

Hranice mezi zdravím sázením a závislostí je pochopitelně u každého jedince jiná. Rizikové hraní vykazuje až 20% současných hráčů, rozhodně to z nich stále nedělá patologické hráče. Člověk s tenkou hranicí většinou odolá jen těžko, a tak jsou tu sami sázkové kanceláře, které problémovým klientům napomáhají.

Nabízejí například bilance úspěšností a finanční bilance, kde si sami můžete ověřit, jak vám sázení kterého sportu jde nebo nakolik jste naopak ve ztrátě. Ze zákona se můžete u všech provozovatelů vyloučit z hraní na 48 hodin prostřednictvím novinky s názvem panic button. Nebo se odloučit dokonce až na tři až sedm dní.

Už od roku 2017 můžete například nastavit limit maximální sázky, čas strávený v aplikaci, omezit výše vkladů na jeden den a podobně. Se zbytkem už se musí každý vypořádat sám.

Jak poznám, že jsem závislý na sázení?

Základní jsou dvě otázky, ale radíme otestovat se ve zodpovědném hraní.

  1. “Potřebuji sázet stále více a více peněz a rizikověji?”
  2. “Lžu svému okolí jak často a za kolik peněz sázím?”

Nejvíce rizikové hazardní aktivity: Kam z hlediska rizika zařadit závislost na sázení?

Sportovní sázení sice splňuje rysy hazardního hraní, daleko rizikovější jsou ovšem hrací automaty nebo ruleta. Podle odborníků i literatury mají nejstrašlivější dopady takzvaně “výherní” hrací automaty. Kurzové sázky vychází v tomto porovnání mnohem lépe. Řekněme na hraně jsou snad jen LIVE sázky, kdy je hráč zcela pohlcený dějem a má možnost sázet ve velmi krátkých časových intervalech.

Obecně platí, že čím sofistikovanější forma hazardu, tím hůře na ní vzniká závislost. Proto například poker není považovaný za hazard, protože naučit se pravidla je mnohem složitější, než pouhé vložení peněz do automatu nebo jejich online protočení.

Které skupiny jsou nejvíce náchylné k sázení a hazardu?

Skupiny postihující závislost na sázení a hazardu si nemohou být vzdálenější. Závislost na sázení postihuje především mladé sportovce, kteří se vidí téměř denně v kabinách, a předhánějí se ve “výhrách”, sportovní sázení je zde v lepším případě minimálně téma. Kdežto do hazardu padají často lidé v důchodovém věku, většinou vdovci nebo vdovy.