US Open – Iga Świątek vs Ons Jabeur


Před začátkem US Open jsme v týdenním sázkařském checku tipovali za celkovou vítězku singlu Igu Świątekovou. To ještě platil kurz 5.25. Uplynuly necelé dva týdny a Polka je ve finále. Je tedy zřejmé, koho v dnešní analýze budeme favorizovat. V duchu tradice si ale představíme obě aktérky zápasu Świątek vs Jabeur a povíme si více o jejich silných a slabých stránkách. Na úvod ještě řekneme, že finále ženského singlu US Open se hraje 10. 9. 2022 od 22:00 středoevropského času. Live stream zápasu si můžete zapnout na Tipsportu a také na televizní stanici Eurosport.

US Open – Iga Świątek vs Ons Jabeur

Náš tip Kurz Tipsport Kurz Fortuna
Vyhraje Świątek 1.52 1.48

Kurzy společností Chance a Tipsport jsou totožné. ✓

  • Zápas: Iga Świątek vs Ons Jabeur
  • Soutěž: US Open
  • Čas zápasu: 10.9.2022 v 22:00

Iga Świątek je světovou jedničkou už skoro půl roku

Iga Świątek je světovou jedničkou už skoro půl roku, to je na ženské poměry poměrně stabilita. Fanoušci tenisu jistě mají v paměti období mezi lety 2016 a 2019, kdy se pozice jedničky přeobsazovala takřka každý měsíc. Jednou se na vrchol dostala také Češka Karolína Plíšková. Teprve pak přišla nesmlouvavá Australanka Bartyová, která si tenisový trůn hlídala během celého koronavirového období. Po jejím nečekaném konci kariéry poznal tenisový svět novou královnu – rodačku z Varšavy.

Iga Świątek je světovou jedničkou už skoro půl roku

Świątek si první vítězství z grand slamu odnesla už v 19 letech. Byl to French Open 2020, první velký turnaj bez fenomenální Bartyové. Z cesty odstranila českou naději Vondroušovou, světovou jedničku Halepovou a ve finále také Američanku Keninovou. Přitom do turnaje šla jako nenasazená. Svět poprvé poznal velký tenisový talent. Świątek cestou za vítězstvím neztratila ani jeden set.

Od tohoto okamžiku sice Polka vyhrála grand slam jen ještě jednou, a bylo to znovu v Paříži. Konkrétně letos. Výbornou formu ale potvrzuje i na menších turnajích, proto si udržuje pozici jedničky. A to s velkým náskokem. Má nyní tolik bodů, co světová dvojka Kontaveit a trojka Sakkari dohromady. US Open není Igin nejoblíbenější turnaj, preferuje antuku. Ale letos jí New York docela chutná. Opět vyhrává převážně bez ztráty setu, přežila ale i dva krizové momenty s Němkou Niemeier a v semifinále s Ruskou Sabalenkovou. Na hardu si výrazně vylepšuje bilanci, letos má 56 výher a 7 proher. Oproti jiným tenistkám ji zdobí rychlé nohy a kvalita returnu. Nelze ji jen tak umlátit tvrdými podáními, o tom se přesvědčila právě Sabalenková. Polka vše vrací jako zeď. A když jeden set ztratí, nezblázní se. Udržuje klidnou mysl až do konce zápasu. Zrovna jako její předchůdkyně Barty.

Jabeur má před sebou druhý pokus o vítězství na grand slamu

Jabeur má před sebou druhý pokus o vítězství na grand slamu. Na Wimbledonu jí to překazil kazašský zázrak zvaný Rybakina. Teď je před ní hráčka, s níž má zápasovou bilanci 2:2. Na tvrdém povrchu Jabeur naposledy Świątekovou smetla z kurtu před rokem v Cincinnati, zápas skončil jednoznačně 6:3 a 6:3 v prospěch Tunisanky. Jak ale bylo řečeno, letos se Polka na tvrdém povrchu dramaticky zlepšila.

Jabeur má před sebou druhý pokus o vítězství na grand slamu

Ons Jabeur je nejlepší tenistkou arabského původu všech dob. Zaslouží velké uznání, neboť přináší inspiraci pro ženy v zemích, kde se jinak prosazují na sportovním poli jen fotbalisté, samozřejmě tedy muži. Bylo by skvělé, kdyby své tažení korunovala velkým úspěchem, jaký je výhra na grand slamu. Ne, že by jí k tomu chyběly předpoklady. Je zarputilá a má sebevědomí. Navíc výborně podává, což jí hodně ulehčilo mnoho předchozích zápasů. Na US Open s jednou výjimkou vyhrála vše na 2 sety. Jen je problém, že teď nastupuje proti hráčce, která si z rychlého podání nic nedělá.

Tip redakce: Vyhraje Świątek

Jabeur je velmi silová hráčka, jenže její prudké míče zde zřejmě nebudou moc fungovat – Świątek je dobrá na returnu. Pohyb po hřišti má Polka svižnější, bude se jistě snažit o to hru zbytečně nezkracovat a na Tunisanku to zkoušet trpělivě, s delšími výměnami. Zdá se také, že Polka má lepší hlavu. Umí otáčet ztracené zápasy, ve svých 21 letech je klidná a vyrovnaná. To Jabeur už je 28 letech a tuší, že toto je životní šance na první grand slam. V Londýně to proti Rybakinové prohrála právě proto, že neudržela koncentraci. Věštíme jí, že i tentokrát zůstane na turnaji druhá.

Náš tip Kurz Tipsport Kurz Fortuna
Vyhraje Świątek 1.52 1.48

Kurzy společností Chance a Tipsport jsou totožné. ✓