Mistrovství světa v Excelu 2022


Program Excel používá skoro každý, mnozí na každodenní bázi. Někdo sotva zvládne udělat spojnicový graf, jiný umí vytvořit přehlednou pivotovou tabulku, další se perfektně vyzná i ve složitých vzorcích. Ani ti nejlepší ale možná netuší, že existuje něco jako mistrovství světa v Excelu. Pro ty, kterým něco říkají pojmy jako ‘VLOOKUP’ nebo ‘SUMIF’ dokonalá zábava.

Mistrovství světa v Excelu 2022

Live stream vysílala stanice ESPN

Neděláme si legraci. Samozřejmě, šampionát v Excelu se nikdy nebude svou atraktivitou rovnat mistrovství světa ve fotbale. Také za příbuznějšími disciplínami, jako jsou e-sporty typu turnaje v DOTA nebo CS:GO, bude Excel ještě dlouho ve sledovanosti zaostávat. Tak úplně na okraji zájmu ale tato akce není. Na začátku srpna mistrovství světa v Excelu nesoucí název ALL-STAR BATTLE přenášela globální sportovní televizní stanice ESPN. Ta se experimentů nebojí – už vysílala turnaj v Ultimate Frisbee nebo přebory ve skládání papírových vlaštovek. Vytváření tabulek a počítání vzorců je ale i pro tento kanál novinka.

Live stream vysílala stanice ESPN

V televizním přenosu je obecně důležitá role sportovních komentátorů. Také mistrovství světa v Excelu dostalo své hlasatele, konkrétně Billa Jelena a Oz du Soleila. Jejich úkolem bylo představovat divákům jednotlivé úkoly, které museli soutěžící plnit, a informovat, jak se soutěžící s problémy vypořádávají. Jelen a Oz du Soleil k tomu navíc přidali prvek show. Vtipně a s nadšením komentovali každou disciplínu. Nakonec, proč ne? Legendární slovenský komentátor Karol Polák předvedl divákům, že zajímavě lze okomentovat i přenos baletu.

Vyhrál Australan Andrew Ngai

Jak to celé probíhalo? Osmička soutěžících čelila v průběhu šampionátu nejrůznějším úkolům. Nemá to nic společného s tím, co možná každý týden musíte dělat na počítači ve vaší práci – precizní tabulky nebo nepřehledné grafy, které soutěžící museli sestavovat, byly vysoce sofistikované. Kromě znalostí potenciálu Excelu rozhodovaly matematické vědomosti.

Vyhrál Australan Andrew Ngai

Výběr soutěžících nebyl učiněn náhodou. Excel už je tak populární, že dokonce existují světové žebříčky hráčů. Na ALL-STAR BATTLE se sešla jen ta nejlepší smetánka. Nechyběl ani Australan Joseph Lau, vítěz prvního ročníku 2020. Letos ale měl smůlu. Pomyslné zlato bral jeho krajan Andrew Ngai, ředitel poradenské firmy. Ve finále porazil tento Lord Excelu Američana Diarmuida Earlyho, loňského vítěze. Earlymu se zase říká LeBron James tabulek.

Šampionát v Excelu nyní v mainstreamovém povědomí

Přenos mistrovství světa v Excelu na ESPN je důležitým milníkem. Tato aktivita, kterou bychom zdráhavě zařadili mezi e-sporty, se nyní dostala do mainstreamového povědomí. Odtud dále bude tato disciplína jen růst. Přesná data o sledovanosti zatím k dispozici nejsou, ale dvouhodinový záznam akce na YouTube atakuje hranici milionu shlédnutí. Vítěz Andrew Ngai dostal odměnu 10 000 dolarů. Příjemná výhra, ale v rámci toho, co dostávají králové e-sportových disciplín, je to jen kapesné. Pokud ale bude Excel růst, odměna se logicky bude navyšovat.Komentáře diváků jsou jen nadšené. Uživatel Angel Torres řekl, že šlo o nejzábavnější a nejvíce poučnou sportovní akci v jeho životě. „Kromě toho, že to bylo napínavé, jsem se naučil mnoho nových věcí.“ To je něco, co o sledování jiných e-sportů nebo klasických sportů říct nemůžete. Další uživatelé se pak ptají – kdy bude možné si na šampionáty v Excelu sázet? Nevíme, ale jakmile nabídku kurzů vyvěsí sázkové kanceláře, budeme o tom informovat!