MS v hokeji – Finsko vs USA

Potřetí za sebou identické finále mistrovství světa v hokeji? Možné to je, favorizované týmy Kanada a Finsko totiž jsou v semifinále. Do finále každému z nich chybí poslední krok. Kanaďané se v sobotu v 17:20 střetnou s českým týmem, nás ale teď bude zajímat duel, který se odehraje v Nokia areně předtím. Od 13:20 budou finští fanoušci s napětím sledovat zápas chlapců v modrobílém s americkým týmem. Sledujte živý přenos Finsko – USA v sobotu 28. května od 13:20 a nalaďte se na velkou večerní bitvu. Pro sázející máme připravený bonus 500 Kč od Tipsportu pro nové hráče.

Finská reprezentace zaspala úvod čtvrtfinále

Finská reprezentace zaspala úvod čtvrtfinále. Podceňovaní Slováci vedli záhy 2:0 po brankách mladých útočníků. Tentokrát nikoli obdivovaného Slafkovského, ale 17letého Adama Sýkory a 22letého Pavola Regendy. Finským divákům klesla brada až na zem. Ale to jsou situace, kdy se probouzí Marko Anttila. V analýze k zápasu Finsko – Česko jsme psali, že si tento obr schovává ty nejlepší výkony do play-off. A také ano. Legendární Mörkö poprvé promluvil už v první třetině, když tečoval ránu Frimana. V druhé části trestal Nemcovu hrubici v rozehrávce a svižnou ranou ze zápěstí překonal Húsku.

Rozhodující gól dal Sakari Manninen v 44. minutě. Anttila pak mohl zpečetit hattrick. Slováci se totiž pokusili o hru v šesti bez brankáře, jenže jim to moc na dobře organizovanou finskou defenzívu nešlo. Po zisku kotouče vyrazili Finové dopředu a Anttila měl tu možnost poslat kotouč do prázdné. Ale kapitán se zachoval gentlemansky, a ještě přihrál spoluhráči ze čtvrté formace Mäenalanenovi.

To je vizitka Finů do posledních dvou zápasů turnaje. Velmi dobře hrající v obraně, spoléhající na fenomenálního Jussiho Olkinuoru, který i přes 2 góly v první třetině nezpanikařil. A nade vše stavící týmový výkon. Anttila mohl hattrickem napodobit výkon Jaromíra Jágra z mistrovství světa 2011. Česká „68“ nasázela 3 branky ve čtvrtfinále Američanům. Finský kapitán také mohl tento počin brát jako dárek ke svým 37. narozeninám, jež slaví v pátek 27. května. Ale místo toho obdaroval gólem spoluhráče. Možná si Anttila říká, že ještě beztak nějaký ten gól přidá v dalším zápasu.

Američané šli do čtvrtfinále v pozici nejslabšího mužstva skupiny B

Američané šli do čtvrtfinále v pozici nejslabšího mužstva skupiny B. Turnajový pavouk jim přisoudil jediný neporažený tým turnaje – Švýcary. Jenže svěřenci kouče Davida Quinna přehnaný respekt vůči úspěšnému soupeři neprojevovali. O postupu rozhodli v podstatě už v 1. třetině. Prosadili se Meyers a Gaudette a za stavu 0:2 se helvetský kříž na odpor nevzmohl. Naopak ještě ve 3. třetině inkasoval znovu od Meyerse.

Mužstvo, které v základní skupině nasázelo soupeřům 34 branek, si s Američany vůbec nevědělo rady. Ve druhé a třetí třetině Švýcaři vystřelili 29 puků na brankáře Swaymana. Pramálo z těchto střel ale bylo skutečně nebezpečných. Američané se radují, ovšem v semifinále naráží na soupeře, který je už jednou porazil. 16. května Finové rozdrtili USA 4:1. A zámořský výběr tento výsledek nesl značně nelibě.

Američané jsou sice členem elitní skupiny hokejových národů, ale finále mistrovství světa se jim až zarážejícím způsobem vyhýbají. Naposledy získali zlato v roce 1983 v Tokiu. Od té doby hráli semifinále 12x – a pokaždé prohráli.

Tip redakce: Vyhraje Finsko s handicapem -1.5

Toto mistrovství nám ze sázkařského hlediska vychází, zatím registrujeme 7 úspěšných tiketů proti jednomu neúspěšnému. Nyní ovšem poprvé sázíme na zápas, kde nehrají Češi. A troufáme si na odvážnější tip s kurzem 2.26, totiž na výhru Finů nejméně o 2 branky. V důležitých zápasech se navíc Američanům proti Finům nedaří. Reprezentace Suomi se svým defenzivním, dobře organizovaným hokejem často přivádí individuálně skvěle nadané americké hokejisty k šílenství. Z posledních 5 soutěžních utkání vyhráli Finové čtyři. Letos tohoto soupeře navíc potkávají na domácí půdě. Finové hrají v laufu, výhra 4:2 proti Slovákům je do sobotního duelu pořádně nabudila. Myslíme si proto, že domácí do finále postoupí. Američané opět prodlouží svoji černou sérii a na finále MS budou čekat více než 40 let.