Box – Oleksandr Usyk vs Anthony Joshua


Pokud se ptáte, kdo jsou aktuálně nejlepší boxeři v kategorii těžkých vah, pak se většina zdrojů shodne na třech jménech. Tyson Fury, Oleksandr Usyk a Anthony Joshua. Dva z nich se v sobotu utkají v přímém titulovém souboji. Brit Anthony Joshua dluží Usykovi potupnou urážku – Ukrajinec jej porazil v září 2021 na jeho domácí půdě, v Londýně. Přišel čas na odplatu. Souboj Usyk vs Joshua hostí stadion King Abdullah Sports City v Jeddahu v Saúdské Arábii. Celé to vypukne v sobotu 20. 8. cca ve 22 hodin středoevropského času.

Box – Oleksandr Usyk vs Anthony Joshua

Náš tip Kurz Tipsport Kurz Fortuna
Počet zahájených kol zápasu: více než 7.5 1.35 1.33

Kurzy společností Chance a Tipsport jsou totožné. ✓

  • Zápas: Oleksandr Usyk vs Anthony Joshua
  • Soutěž: Box – těžká váha
  • Čas zápasu: 20.08 2022, 22:00

Oleksandr Usyk je pokračovatelem úspěšné ukrajinské školy boxerů

Oleksandr Usyk je pokračovatelem úspěšné ukrajinské školy boxerů. V ringu je dravý a hbitý, jeho styl připomíná tanec. Podle jeho práce nohou a rukou byste nehádali, že jde o boxera už poměrně pokročilého věku. Bylo mu 35 let. Co je ale ještě důležitější, odboxoval neuvěřitelných 350 utkání. V ringu se pohybuje od roku 2005. Je to muž s obrovskými zkušenostmi. Na začátku kariéry sbíral úspěchy na evropských šampionátech i na světových hrách. Zvítězil na ME i na MS. Nejvíce ale toužil po zlaté olympijské medaili. V Číně roku 2008 to nevyšlo, přemohl jej už ve druhém zápase pozdější vítěz Clemente Russo. K odvetě došlo za 4 roky v Londýně, tentokrát ale šlo o finále. A pomsta byla sladká. Usyk dovezl na rodnou Ukrajinu olympijské zlato v těžké váze.

Oleksandr Usyk je pokračovatelem úspěšné ukrajinské školy boxerů

Důležitý byl také rok 2017. Usyk, už zabydlený mezi boxerskými profesionály, se zúčastnil speciálního projektu, kdy se vytvořila pyramida boxerů křížové váhy. Jednalo se o to, kdo získá nejvíce skalpů. Trofej dostala vznešené jméno Pohár Muhammada Aliho. Usyk odstranil všechny překážky v cestě, aby se dostal do finále, kde na něj čekal Rus Morat Gasijev. Už tehdy to bylo považováno za třaskavý souboj – Ukrajina už měla co dočinění s Putinovou armádou, která obsadila Krym. Kurzy byly tehdy naprosto vyrovnané, všichni očekávali napínavý souboj. Chybný odhad. Usyk vyhrál naprosto jednoznačně, a kromě trofeje získal už definitivně status miláčka ukrajinského národa.

Vítězná série pokračovala i poté, co Usyk začal na profesionální úrovni boxovat v těžké váze. Sbíral titul za titulem, až nakonec porazil i sebevědomého Joshuu v Londýně. Stalo se v září 2021 a Ukrajinec shrábl tituly WBA, IBF, WBO a IBO. Platí tedy, že z 350 zápasů Usyk prohrál jen 15. Na profesionální úrovni vyhrál zatím všechny soutěžní bitvy.

Joshua měl úctyhodnou bilanci 24 výher a 1 prohra

Když Usyk loni v září slavně vyhrál, jeho soupeř Joshua měl úctyhodnou bilanci 24 výher a 1 prohra. To svědčí rovněž o dlouhé a veleúspěšné kariéře. Proti Usykovi ale Angličan má zkušeností výrazně méně. Celkem méně než 70 duelů, z toho třetina mezi profesionály. 32letý fanoušek Watfordu, klubu z města, odkud pochází, má odboxováno méně než čtvrtinu zápasů ve srovnání s Usykem. Joshua totiž začal pozdě – až v 18 letech. Předtím se věnoval americkému fotbalu. Do odvětví boxu vlétnul v době, kdy se Británie začala připravovat na olympijské hry. V letech 2009 a 2010 na sebe Joshua upozornil vítězstvími na šampionátech noviců. Dostal pozvánku do britské reprezentace. A za důvěru se odměnil olympijským zlatem v Londýně 2012. Nutno říci, že boj o zlato proti Cammarellemu z Itálie byl kontroverzní. Dodnes si fanoušci celého světa myslí, že rozhodčí udělováním bodů výrazně protežovali domácího borce.

Joshua měl úctyhodnou bilanci 24 výher a 1 prohra

Po tomto úspěchu s hořkokyselou pachutí se Joshua vrhl na profesionální box. Zde ale ukázal, že to opravdu umí. Vítězil turnaj za turnajem a také se mu povedlo ukončit kariéru slavnému Vladimiru Kličkovi. Psal se rok 2017 a ve Wembley šlo o hodně – o tituly WBA a IBO. Napínavý zápas, kde oba borci se dostali do počítání, nakonec vyhrál Joshua. A na vítězné vlně se vezl ještě dlouho. Mexičan Andy Ruiz Jr. sice získal jako první Joshuův skalp, ale půl roku na to mu to Joshua vrátil. Teď chce tento vášnivý hráč šachů oplatit stejnou mincí i Usykovi, jenž mu uštědřil druhou profesionální porážku.

Rok po zmíněném zápase se vše změnilo. Joshua nebyl zatím vidět v některém oficiálním zápase. Pečlivě se připravoval v Americe. Mimo jiné změnil celý svůj tým a zhubnul. Tento víkend uvidíme v ringu zřejmě zcela jiného boxera.

Náš tip Kurz Tipsport Kurz Fortuna
Počet zahájených kol zápasu: více než 7.5 1.35 1.33

Kurzy společností Chance a Tipsport jsou totožné. ✓

Box – Oleksandr Usyk vs Anthony Joshua tiket

Tip redakce: Počet zahájených kol zápasu: Více než 7.5

Je těžké hádat, kdo zápas vyhraje. O Joshuově aktuální formě moc nevíme, jeho příprava byla držena v tajnosti. Motivaci má tento borec obrovskou. To ale Usyk také. Na jaře byl na Ukrajině a nabízel se, že bude pomáhat zemi během válečného konfliktu. Sám prezident Zelenskyj ale Usyka přesvědčil, ať se připravuje na souboj s Joshuou – tím prý národ motivuje více. Dá se čekat, že Usyk bude opět tančit kolem svého soupeře. Joshua se bude snažit Ukrajince kontrolovat – hlavně se nedostat do problémů. Začátek utkání bude proto asi nudnější. Chleba se začne lámat ve chvíli, kdy už budou bojovníci unavenější. To znamená, že čekáme delší zápas.