Roman Červenka – životopis a profil hráče


Na MS v hokeji 2023 vyráží také útočník Roman Červenka, jeden z mála stále aktivních hokejistů, kteří si pamatují vítězství na MS v hokeji 2010, podílel se také na bronzové medaili z minulého roku, díky které se podařilo prolomit medailový půst. Nyní se opět objeví v roli kapitána týmu. Právě na jeho kariéru se podíváme v tomto článku.

Roman Červenka – životopis a profil hráče

Počátky kariéry a působení ve Švýcarsku

Roman Červenka se narodil 10. prosince 1985 v Praze, a právě zde započala i jeho hokejová kariéra. Hokej měl Červenka v rodině, jeho strýc byl hokejovým útočníkem a později obráncem. Až do roku 2010 hrál Roman Červenka převážně za HC Slavia Praha, se kterou v sezóně 2007/08 získal mistrovský titul v extralize. Během let ale hostoval i v jiných klubech, mezi ně patří zejména HC Kometa Brno, HC Mountfield Hradec Králové nebo třeba HC Slovan Ústečtí lvi. V roce 2010 přestupuje do KHL, v dresu Omsku pak hraje dvě sezóny. Během jedné z nich se stává nejproduktivnějším střelcem a třetím nejproduktivnějším hráčem v celé KHL. V následujících letech hrál střídavě v KHL, zpět v české extralize a podíval se i do NHL. V ní odehrál jednu sezónu za Calgary Flames, do KHL se později vrátil v dresu SKA Petrohrad.

Počátky kariéry a působení ve Švýcarsku

Od sezóny 2016/17 pak působí v nejvyšší švýcarské hokejové lize. V ní vystřídal 3 týmy, ale od roku 2019 hraje pravidelně za SC Rapperswil-Jona Lakers. Právě za tento klub se v roce 2022 stal nejproduktivnějším hráčem v celé švýcarské lize.

Reprezentační kariéra

Reprezentační kariéra Romana Červenky je velmi bohatá. Poprvé za českou reprezentaci nastoupil v roce 2005 na MS v hokeji do 20 let, na tomto turnaji získal bronzovou medaili. Na další MS v hokeji se podíval až v roce 2009 ve Švýcarsku, poté se zúčastnil zlatého vítězství v roce 2010. Na dalším mistrovství v roce 2011 výrazně přispěl k zisku bronzové medaile. MS v hokeji skupiny byly tehdy rozepsány tak, že se Češi postavili proti Lotyšsku. To porazili i díky zásahu Červenky. Podobně pak zazářil v zápasu s Ruskem, zde se mu povedl dokonce hattrick. Zúčastnil se i dalších mistrovství světa, později i v roli kapitána. Další úspěch ale slavil až v minulém roce. Na MS v hokeji 2022 byl dokonce vyhlášen nejlepším útočníkem, střelil celkem 5 gólů. Na tomto mistrovství světa bude i v roli kapitána týmu. Jaké jsou jeho statistiky během působení v české reprezentaci?

Reprezentační kariéra

Druh zápasu Odehrané zápasy Góly Asistence Body Pozitivní účast na ledě Negativní účast na ledě Trestné minuty
Reprezentační zápasy 182 49 74 123 83 37 100
Reprezentační zápasy mládeže 11 1 0 1 0 0 10