Letní Olympijské hry


Už 23. 7. se hlavním světovým městem sportu stane japonské Tokio. LOH 2021 se blíží. Chcete-li vědět, jaký přinesou letošní Letní Olympijské hry program, pak jste na správné adrese. Podívali jsme se na vybrané letní olympijské hry disciplíny a našli největší české naděje na medaile. A to není vše. Ostře totiž sledujeme i letní olympijské hry kurzy a během následujících týdnů budeme přinášet podrobné analýzy. Zkrátka, už teď žijeme olympiádou a těšíme se, až to v Tokiu oficiálně vypukne.

Letní olympijské hry 2021

Letní olympijské hry 2021

Fanoušek sportu se letos nenudí, po MS v hokeji a Euru přicházejí na řadu letní olympijské hry. Velkolepá událost se koná poprvé v historii v lichém roce. To kvůli epidemii koronaviru, která odložila LOH původně plánované na rok 2020. Letní olympijské hry uspořádá japonské Tokio a LOH program začíná 23. července. Celých 16 dní bude svět sledovat dění pod 5 kruhy. LOH 2021 skončí 8. srpna.

 • Událost: Letní olympijské hry 2021
 • Místo: Tokio, Japonsko
 • Čas: 23. 07. – 08.08. 2021

Vyberte si sekci LOH 2021

 • Letní olympijské hry kurzy
 • Letní olympijské hry program
 • Na co sázet na LOH
 • Letní olympijské hry disciplíny
 • Letní olympijské hry historie
 • Často kladené otázky
 • Letní olympijské hry kurzy

  V našem hledáčku budou po celou dobu konání akce zvané letní olympijské hry kurzy, které vypíší sázkové kanceláře. Sázkaři si budou užívat žně. Celých 16 dní bude takřka celý den na výběr mnoho sázkových příležitostí. Na své si přijdou především příznivci menších sportů. Kdo miluje vzpírání, veslování, vrh koulí nebo gymnastiku, ten může zúročit své znalosti. Jestliže jste sledovali mítinky, světové poháry a jiné události, pak budete přesně vědět, kterým sportovcům důvěřovat, až budete sestavovat vaše tikety.

  Kurzy na LOH

  Letní olympijské hry program

  Jenže letní olympijské hry program nabídne i sporty, které miluje celá planeta. Hodně očekávaný bude letní olympijské hry živý přenos ze zápasů basketbalu. Celý svět bude zvědav, zda americký dream team opět prokáže svoji velikost. Společnost Fortuna na vítězství USA v basketbalovém turnaji mužů vypsala kurz 1.25. Tak velcí favorité borci z NBA jsou. Ale pozor, všichni si pamatují na rok 2004, kdy LeBronu Jamesovi a spol. vyfoukli zlato Argentinci. Mezi konkurenty Američanů letos budou mimo jiné i Češi, kteří si senzační účast na LOH 2021 vybojovali minulý měsíc.

  Basketbal na LOH

  Co fotbal? Mezi šestnáctkou kvalifikovaných zemí v turnaji mužů Češi chybí, jako pokaždé od roku 2000. Adepty na titul tak budou Brazilci a Argentinci. Země, které se potkaly ve finále Copa America, podle pravidel olympijského turnaje pošlou mužstva složená převážně z hráčů do 23 let. Ve výběrech budou letos chybět Neymar i Messi. Zajímavý může být i turnaj žen. LOH live stream představí 12 družstev ucházejících se o titul. Překvapivá je neúčast obhájkyň titulu z Ria Němek, které neuspěly v kvalifikaci. Také další velmoc v ženském fotbalu Norsko chybí. Šanci na titul tak větří Američanky, které s výjimkou Ria vyhrály na všech LOH v 21. století. Proti ale budou Švédky, Japonky nebo Kanaďanky.

  Fotbal na LOH

  Dalším velkým lákadlem bude tenis. České fanoušky bude zajímat hlavně turnaj v ženském singlu, protože v něm bude o medaile bojovat několik reprezentantek. Bude se hrát na tvrdém povrchu, který zrovna většině Češek moc nesedí. Ale třeba uspěje Karolína Plíšková, které se podle všeho vrátila forma. Mnoho radosti může přinést také Barbora Krejčíková, vítězka Roland Garros, dále Markéta Vondroušová nebo Petra Kvitová. To v mužích českou medaili neočekávejme, i když si účast v turnaji vybojoval Tomáš Macháč. Protože na kurt nezavítá ani Nadal, Federer nebo Thiem, vypadá to, že má cestičku k zlatu umetenou Novak Djoković. Ale také může vše skončit jinak!

  Tenis na LOH

  Na co sázet na LOH

  Možností, na co sázet na LOH, je nepřeberné množství. Je přitom skvělé, že LOH live stream poběží na České televizi takřka nepřetržitě celých 16 dní v kuse. Můžete tak sledovat v živém přenosu, jestli vámi vsazené události vyjdou. A díky live sázkám na Tipsportu nebo Fortuně případně sázet přímo v průběhu jednotlivých závodů.

  Podívejme se na LOH 2021 z českého pohledu. Událost se koná v Japonsku, zemi, kde se českým sportovcům vždy dařilo. Hry v Tokiu 1964 si podmanila Věra Čáslavská, která v gymnastických soutěžích posbírala tři zlaté a jednu stříbrnou. O osm let později se do země vycházejícího slunce olympijská pochodeň vrátila. Zimní hry v Sapporu se zvláště vydařily Ondreji Nepelovi, držiteli zlaté medaile v krasobruslení. A Nagano 1998 snad netřeba připomínat. Stačí jen několik hesel. Ivan Hlinka, Dominik Hašek, hala Big hat, přepište dějiny.

  Na co sázet na LOH

  Letošní letní olympijské hry živý přenos by také mohly přinést mnoho radosti. Tak například ve sportovním lezení bude závodit Adam Ondra. Tento brněnský fenomén smolně přišel o hry v Brazílii a letos si chce vše vynahradit. Sázkové kanceláře na zlato více favorizují domácího borce Narasakiho, ale Ondra rozhodně není bez šance. Fortuna na 28letého borce s kudrnatým páčem vypsala kurz 3.0.

  Za pozornost stojí také LOH kurzy v případě juda. V kategorii mužů nad 100 kg se nejvíce věří Rusovi Bašajevovi a Japonci Harasawovi, ale pak je zde ještě jistý Lukáš Krpálek. Rodák z Jihlavy od LOH 2016 udělal významnou změnu. Přesunul se z polotěžké kategorie do soutěže judistů nad 100 kg. A daří se mu i zde. Letos z MS v Lisabonu přivezl bronz. Připomeňme, že na minulých hrách v Riu byl Krpálek zlatý.

  Tradičně silné zastoupení má Česká republika ve vodním slalomu. Letos se fanoušci nejvíce těší na Jiřího Prskavce mladšího. Už dávno překonal svého tátu, 2x bronzového z mistrovství světa. Prskavec junior vyhrál mistrovství světa hned 4x. A z her v Riu přivezl bronz. Favorit disciplíny K1 je jasný. A co ženy? Nutno říci, že od dob Hilgertové, Špotákové nebo Emmonsové, které pravidelně vozily medaile z her, české ženy za svými mužskými protějšky trochu zaostávají. Ale šance přesto existuje. Jsou zde elitní české tenistky, o nichž již byla řeč. A z divoké vody by mohla další medaili vylovit Kateřina Kudějová. Už je to 6 let, co přivezla poslední zlato z mistrovství světa, poslední dobou trochu stagnuje. Ale v olympijském závodě mohou platit zkušenosti a ty 31letá závodnice má.

  Špotáková na LOH

  Letní olympijské hry disciplíny

  Letošní letní olympijské hry živý přenos představí celkem 45 sportů. Jsou mezi nimi novinky – oproti hrám v Riu se představí baseball a softball, karate, sportovní lezení, surfování a skateboarding. Není náhodou, že jde o sporty vesměs populární v Japonsku – podle nové politiky MOV mohou být sporty oblíbené v pořadatelské zemi přičleněny do programu, aby zlepšily místní zájem o olympijské hry. To však má často jednorázový efekt, tedy není nikde psáno, že se tyto sporty objeví také na LOH 2024. Český fanoušek ale může být spokojen. Díky tomu uvidí na hrách Adama Ondru, který má šanci získat olympijskou medaili v odvětví, ve kterém získal mezinárodní slávu.

  45 sportů zdaleka neznamená jen 45 sad medailí. Jednak musíme vzít v potaz to, že ve většině odvětví jsou pořádány závody pro muže, ženy a případně týmy, jednak je coby jeden sport počítána například atletika nebo plavání. Závodů tedy bude mnohem více. Celkový počet disciplín je 339.

  Sporty na LOH 2021 Počet disciplín
  Atletika 48
  Badminton 5
  Baseball 1
  Basketbal 2
  Basketbal 3×3 2
  Box 13
  Cyklistika – silniční 4
  Cyklistika – dráhová 12
  Cyklistika – BMX 4
  Cyklistika – horská kola 2
  Fotbal 2
  Golf 2
  Gymnastika – sportovní 15
  Gymnastika – moderní 2
  Gymnastika – skoky na trampolíně 2
  Házená 2
  Jachting 10
  Jezdectví 6
  Judo 15
  Kanostika – rychlostní 12
  Kanoistika – vodní slalom 4
  Karate 8
  Lukostřelba 5
  Moderní pětiboj 2
  Plavání 37
  Plážový volejbal 2
  Pozemní hokej 2
  Ragby 2
  Skateboarding 4
  Skoky do vody 8
  Softball 1
  Stolní tenis 5
  Sportovní lezení 2
  Sportovní střelba 15
  Surfing 2
  Synchronizované plavání 2
  Šerm 12
  Taekwondo 8
  Tenis 5
  Triatlon 3
  Veslování 14
  Vodní pólo 2
  Volejbal 2
  Vzpírání 14
  Zápas 18

  Letní olympijské hry historie

  Než se rozeběhne první LOH live stream, je dobré si ve stručnosti připomenout historii olympijských her. Ty mají původ ve starém Řecku. Podle pověstí byl zakladatelem her slavný silák Héraklés – ten, jenž splnil 12 úkolů krále Eurysthea. Co je ale historicky doložený fakt, to je rok konání prvních her – 776 před našim letopočtem. A také skutečnost, že v době konání her utichly všechny vojenské rozbroje a byl dodržován mír. Tato bohulibá podmínka nebyla vždy dodržována u her novodobých. A to přesto, že se francouzský pedagog a historik Pierre de Coubertin zasazoval o to, aby nové hry ctily všechny staré tradice. To on LOH znovuzaložil a pronesl slavný výrok: “Není důležité vyhrát, ale zúčastnit se”. Obnovené hry se poprvé pořádaly symbolicky v Athénách roku 1896.

  Zatímco u prvních her ještě česká reprezentace chyběla, už v roce 1900 v Paříži Češi startovali, i když to bylo ještě pod vlajkou Rakouska-Uherska. A hned z toho byly medaile. Legendární diskař František Janda-Suk, který jako první člověk na světě předvedl při hodu efektivní otočku, získal stříbro. Do českých medailí se počítají také dva bronzy Hedwigy Rosenbaumové. I když v tomto případě je možné vést spory, protože šlo o Němku židovského původu žijící v Praze. Rosenbaumová zároveň byla jednou z prvních medailistek, protože v Paříži vůbec poprvé startovaly ženy.

  Letní olympijské hry historie

  Třetí hry se konaly v St. Louis, další pak v Londýně. Hlavní město Spojeného království jako jediné hostilo olympijské hry 3x. Třetí olympiáda v Londýně v roce 2012 byla společně s Atlantou 1996 tou nejúspěšnější pro české sportovce. Na obou hrách získali Češi shodně 4 zlaté, 3 stříbrné a 4 bronzové. A zajímavost na závěr? LOH program dlouho tvořily nejen sportovní, ale i umělecké disciplíny. Zakladatel moderního olympijského hnutí de Coubertin chtěl spojením sportu a umění navázat na tradici antických her. Architektura, literatura nebo malířství tak byly součástí programu mezi lety 1912 a 1948. Olympijským medailistou je tedy i proslulý houslista a skladatel Josef Suk, který vybojoval stříbrnou za pochod “V nový život” na hrách v Los Angeles roku 1932.

  Často kladené otázky

  Kde sledovat letní olympijské hry živý přenos?

  Tradičně se o divácké zážitky z letní olympiády vzorně stará Česká televize. Na stanici ČT4 sport poběží takřka nepřetržitě přenosy z olympiády a na webových stránkách ČT lze sledovat LOH online. Na dotaz redakce, zdali bude přenášet LOH 2021 také sázková kancelář Tipsport pro své klienty, nedokázala zákaznická podpora odpovědět. V tuto chvíli to ještě není jisté. To stejné platí i pro sázkovou kancelář Fortuna.

  Kdy začínají a kdy končí LOH 2021?

  Bývá zvykem, že sportovní zápolení začíná na hrách ještě před jejich oficiálním zahájením. Tak tomu bude i letos. Už 21. července vběhnou na trávník fotbalisté a fotbalistky a budou odehrány první zápasy základních skupin. Totéž platí pro softballistky. Zahajovací ceremoniál ale vypukne v pátek 23. července. V neděli 8. srpna LOH 2021 oficiálně skončí.

  Zúčastní se LOH 2021 čeští fotbalisté?

  Ne, Češi do fotbalového turnaje mužů ani žen nezasáhnou. V akci bude na letošních hrách jediný český tým a to basketbalistů. Tomáš Satoranský a spol. vstoupí na olympijskou palubovku poprvé 25. července 2021. Prvním soupeřem bude Írán.

  Kolik českých sportovců se představí na hrách?

  Češi do Tokia posílají celkem 116 reprezentantů. Je to o 12 více než na minulých hrách v Riu, z nichž česká výprava přivezla 10 medailí. Nejvíce startů na hrách – 5 – má matador ve sportovní střelbě David Kostelecký, zlatý z her v Pekingu. Ten je také ve 46 letech nejstarším olympionikem. Zkušeností na rozdávání má také Barbora Špotáková, u níž se ovšem v jejích 40 letech už moc nečeká, že by rozšířila svoji sbírku 3 olympijských medailí. Naopak nejmladší členkou výpravy je 19letá Barbora Malíková, velká naděje v běhu na 400 a 800 metrů.