Od desítek tisíc po miliony – jak dobře jsou placení MMA zápasníci v ČR


Výše odměn MMA zápasníků patří mezi témata, která zajímají velkou část fanoušků. V českém MMA prostředí jsou tyto informace ale zároveň velmi dobře střežené. Promotéři známých organizací i bojovníci sami pouze naznačují, takže přesné odměny za zápasy známé nejsou. Podle různých informací z rozhovorů a dalších statistik ale můžeme alespoň odhadovat. V tomto článku se podrobně podíváme na odměny MMA zápasníků v ČR.

Příjmy MMA bojovníků

Příjmy MMA zápasníků závisí hned na několika faktorech

Výše odměny jednotlivých zápasníků se samozřejmě odvíjí od několika různých faktorů. I dva bojovníci na podobné úrovni tak mohou získat velmi rozdílné finanční podmínky. Co tedy může rozhodovat o výši odměny:

  • Počet profesionálních zápasů, které má zápasník na kontě.
  • Množství vítězství, které se mu podařilo získat.
  • Sláva a schopnost přilákat diváky skrz komunikaci v médiích a na sociálních sítích.
  • Kvalita příběhu za zápasníkem a jeho případné propojení s jinými fightery.
  • Náklady na přípravu, které mohou u známějších zápasníků vyšplhat opravdu vysoko.

Standardem je dnes minimálně několik desítek tisíc za zápas

V dnešní době mohou i začínající bojovníci očekávat alespoň několik desítek tisíc za zápas. Minimální citovanou částkou pro začínajícího bojovníka je 25.000 Kč za jeden zápas. Jak daný zápasník sbírá zkušenosti, účasti v zápasech a případná vítězství, zvyšuje se i jeho odměna. Český zápasník si dle slov promotérů Oktagonu vydělává lépe na domácí scéně. Je to zejména proto, že v zahraničí musí čelit silné konkurenci domácích zápasníků, zatímco v ČR má pomyslnou výhodou domácího hřiště on. O odměně může vyjednávat v rodném jazyce a často může i využít kontaktů ve světě bojových sportů. MMA scéna je zároveň v ČR na svém vrcholu, každý Oktagon program dokáže přivést tisíce fanoušků.

Ty největší hvězdy vydělávají statisíce i miliony za zápas

Odměny za zápas u známějších tváří samozřejmě dosahují mnohem vyšších částek. Pokud jde o zahraničního fightera, který působí v ČR, může být jeho odměna i v řádech stovek tisíc Kč. Na podobnou částku si přijdou také známější čeští bojovníci jako David Kozma nebo účastníci soubojů o titul či mediálně známých zápasů. Pokud do zápasu nastupují legendy české MMA scény, které dokážou zaplnit stadion a přivést desítky tisíc diváků na Oktagon live stream, odměny dosahují ještě vyšších hodnot.

Vémola, Kincl i Végh vydělávají nejvíce

Na nejvyšší odměny za zápas si na československé MMA scéně přijdou bojovníci jako Karlos Terminátor Vémola, Patrik Kincl či Attila Végh. Velká část příjmů těchto zápasníků samozřejmě pochází i z dalších byznysových či reklamních aktivit. Ale i za samotné zápasy mohou jejich odměny sahat až k milionovým částkám. Patrik Kincl například prohlásil, že jeho odměna za zápas s Vémolou rozhodně přesáhla právě hranici milionu Kč. Velmi podobně to samozřejmě bylo i u jeho soupeře. Attila Végh také zmínil, že za první Zápas století s Vémolou získal méně než milion, ale tento mediálně známý zápas mu otevřel další byznysové příležitosti.

Situace se během posledních let zlepšila

Během posledních let se výše odměn v českém MMA světě rozhodně zlepšila. Se stoupající popularitou MMA jako sportu se zvyšují i příjmy promotérů a jednotlivých organizací. To se projevuje i na platech všech zápasníků. V předchozích letech i ti nejlepší čeští zápasníci museli čelit faktu, že odměny za zápas nejsou adekvátní. Často nepokryly ani náklady na trénink a profesionální zápasníci se běžně věnovali i dalšími povolání. I díky tvrdému konkurenčnímu boji jednotlivých organizací se ale situace zlepšila.

Příjmy MMA zápasníků v zahraničí – porovnání s ČR

Situace v zahraničním MMA je mnohem přehlednější. Velké organizace jako UFC či Bellator pravidelně zveřejňují alespoň některé informace o platech více i méně známých fighterů. Je také pochopitelné, že zahraniční zápasníci vydělávají za jednotlivé eventy mnohem vyšší částky. Například Henry Cejudo získal za zápas UFC 238 plných $440 tisíc. Pro lepší porovnání jsou také zajímavá data o průměrných mzdách v UFC za rok 2023. V tabulce níže najdete 5 nejlépe placených fighterů v UFC za předchozí rok.

Pořadí Jméno UFC zápasníka Výše příjmů za rok 2023
1. Jon Jones $6.4 milionů – 149.6 milionů Kč
2. Israel Adesanya $5.68 milionů – 132.7 milionů Kč
3. Alexander Volkanovski $5,38 milionů – 125.7 milionů Kč
4. Islam Makhachev $4 miliony – 93.5 milionů Kč
5. Alex Pereira $3,5 milionů – 81.8 milionů Kč