Novak Djokovic – životopis a profil hráče


Přední místo mezi nejlepšími současnými světovými tenisty jistě patří Novaku Djokovicovi. Spolu s Rogerem Federerem a Rafaelem Nadalem definoval celou jednu kapitolu v dějinách mužského tenisu. Připsal si vítězství na nespočtu grandslamových turnajů, získal pro Srbsko Davis Cup a reprezentoval ho i na Olympijských hrách. V tomto článku nahlédneme na jeho životopis, významná vítězství a rekordy, podíváme se také na to, jaké má Novak Djokovic jmění a majetek.

Novak Djokovic – životopis a profil hráče

Národnost Datum narození Výška Váha Držení rakety
Srbsko, Bělehrad 22.5.1987 188 cm 77 Kg Pravá ruka, obouručný backhand

Nejdéle úřadující světová jednička v tenisu

Novak Djokovic se narodil v srbském Bělehradu 22.5. 1987 do rodiny letce a fotbalisty Srdana Djokovice. S tenisem se seznámil už ve čtyřech letech, postupně prošel tréninkem u několika významných srbských a zahraničních tenistů a tenistek, jako juniora ho trénoval například chorvatský tenista Nikola Pilic. Poprvé se na mezinárodní scéně objevil v roce 2001 ve svých 14 letech, kdy získal titul mistra Evropy ve dvouhře i čtyřhře. Srbsko také reprezentoval na junior Davis Cupu, kde se probojoval až do finále.

Nejdéle úřadující světová jednička v tenisu

Jeho hvězda od té doby už jenom stoupala, postupně se posouval v ATPžebříčku a sbíral jedno vítězství za druhým. Postupně se dopracoval až do pozice světové jedničky v ATP žebříčku. A přestože už na této pozici není, dodnes drží rekord za nejdelší období na této pozici ze všech hráčů v tenisové Open Era. Djokovic také získal rekord v poměru výher a proher, momentálně se jeho hodnota pohybuje okolo 83,4 %.

Novak Djokovic statistiky

Jak již bylo zmíněno výše, Novak Djokovic je držitelem hned několika světových rekordů, během své kariéry se mu jich podařilo překonat opravdu mnoho. V tabulce níže najdete některé Djokovicovi rekordy. Každoroční statistiky a jeho umístění v žebříčku samozřejmě může kolísat, vzhledem k tomu, že je Djokovic stále aktivní hráč.

Dosažený rekord Hodnota
Nejvyšší počet bodů 16.950 bodů
Nejdelší období jako číslo 1. v žebříčku ATP 387 týdnů
Nejvíce výher proti členům TOP 10 243 výher
Nejdelší finále grandlsamového turnaje 5 hodin 53 minut na Australian Open 2012

Novak Djokovic jmění a majetek

Během tenisové kariéry se Djokovicovi podařilo získat podstatné jmění, jenom z prize money z různých turnajů získal $167,296,242. Novak Djokovic jmění a majetek z tenisu dále investuje, vlastnil například veganskou restauraci v Monaku. Momentálně v Monte Carlu žije i se svou ženou a synem Stefanem.

Začátek kariéry Kariérní maximum v ATP žebříčku Prize money celkem
2003 1. $167,296,242

Novak Djokovic Davis Cup a Grandslamy

Djokovic patří mezi nejúspěšnější tenisty na světě i v počtu získaných grandslamových titulů a další trofejí. V roce 2010 se mu podařilo pro Srbsko získat Davis Cup, během své kariéry reprezentoval Srbsko i na olympijských hrách. Počtem získaných grandslamových titulů se mu může vyrovnat maximálně Rafael Nadal, se kterým již dlouho soupeří o celkový počet vyhraných trofejí. Během roku 2021 se mu téměř podařilo získat čistý Grandslam, chybělo mu jedno vítězství. Během své kariéry Djokovic vyhrál i desítky ATP Major turnajů, ATP Finals i dalších níže v systému ATP.

Novak Djokovic Davis Cup a Grandslamy