Trofej MS v hokeji


Trofej MS v hokeji patří spolu s pohárem ze Stanley Cupu mezi nejznámější hokejová ocenění. Jaká je ale její historie? Odkdy se používá současný pohár a jak vypadaly předchozí verze? To vše a mnohem více o trofejích z MS se dozvíte v tomto článku.

Trofej MS v hokeji

Medaile a pohár pro vítězný tým

Nejprve si pojďme připomenout, co čeká na vítězný tým. Po závěrečném zápase jsou všichni hokejisté oceněni zlatými medailemi, které si mohou ponechat. Ty mají každý rok unikátní design podle toho, kde se mistrovství zrovna koná. Na týmy na druhé a třetí pozici samozřejmě čekají medaile stříbrné a bronzové, které mají obvykle design velmi podobný. Česká republika má ve sbírce medailí hned několik.

Medaile a pohár pro vítězný tým

Zdroj foto: facebook

Jako tým pak vítězové MS v hokeji 2024 získávají známou trofej. Její podstavec je vyroben z ebenového a bubingového dřeva, zatímco vrchní část je ze směsice pravého zlata a stříbra. Tuto trofej ovšem po ceremoniálu tým vrací, do domovské země si odváží její repliku. Ta je oproti originální trofeji opatřena navíc plaketami se jmény hráčů a trenérů, kteří se na vítězství podíleli.

Historie trofejí MS v hokeji

Tato trofej ovšem není příliš stará, pouhých 22 let. V rámci MS v hokeji tedy slouží pouhou pětinu jeho existence, vzhledem k tomu, že první šampionát se konal v roce 1920. IIHF se po šampionátu v roce 2000 rozhodla vytvořit permanentní trofej. Její výrobu zadala francouzskému umělci André Ricardovi, který ji během osmi měsíců ručně vyrobil. Instrukce od IIHF zněly tak, aby nová trofej odrážela historii a význam celého šampionátu. Jak již bylo zmíněno výše, originál trofeje se využívá pouze na ceremoniálu, po zbytek roku je uložena v sídle IIHF v Curychu. Kdo vyhraje MS v hokeji 2024?

Historie trofejí MS v hokeji

Zdroj foto: novinky

Tato trofej byla poprvé využita na šampionátu v roce 2001, který vyhrála česká reprezentace. Byly to tedy ruce kapitána Roberta Reichela, které se trofeje poprvé dotkly při závěrečném ceremoniálu. Od té doby si ji mohl český tým užít ještě dvakrát, v letech 2005 a 2010. Pokud se chcete podívat, jaké jsou šance české reprezentace na letošním šampionátu, připravili jsme pro vás článek o tom, kdo vyhraje MS v hokeji.

Stručná historie trofejí MS v hokeji

Během dlouhé historie MS v hokeji byly využívány různé trofeje, na každý šampionát byla vyráběna samostatná trofej, v jiných případech byly vítězným týmům rozdány pouze medaile. Do roku 1968 byly šampionáty pořádané spolu s olympijskými hrami, a proto byly často využity pouze medaile. V prvních desetiletích historie šampionátu byly turnaje často kombinovány i s mistrovstvím Evropy, a na dobových fotografiích tak vítězné týmy mají dva poháry.
Stručná historie trofejí MS v hokeji

Často kladené otázky

Musí vítězové vracet trofej MS v hokeji?

Ano, vítězný tým dostává originální trofej pouze na vítězný ceremoniál. Poté se trofej vrací zpět do depozitáře a vítězný tým obdrží repliku trofeje, kterou si odváží domů.

Jak stará je trofej MS v hokeji?

Současná podoba trofeje byla vytvořena v roce 2000 francouzským umělcem André Ricardem, poprvé byla využita při šampionátu v roce 2001. První tým, který ji obdržel, byla česká reprezentace.

Dostanou týmy na prvních třech pozicích i medaile?

Ano, na hokejisty z prvních třech týmů čekají i medaile. Tu si každý hokejista může odvést ze šampionátu domů.

Další důležité informace k MS v hokeji 2024

Další důležité články o MS v hokeji: MS v hokeji 2024 program | MS v hokeji 2024 pavouk | MS v hokeji 2024 skupiny | Kdy Češi získali medaile na MS v hokeji | MS v hokeji 2024 kurzy | Jak sázet na MS v hokeji 2024 | Asijský handicap při MS v hokeji 2024 | MS v hokeji 2024 vstupenky