redaktor

Kdo vyhraje prezidentské volby

Sázkové kanceláře a jejich klienti se zdaleka nezajímají jen o fotbalové nebo hokejové výsledky. Prostor dostávají i takzvané společenské sázky. Nejžhavějším tématem následujícího půlroku budou bezesporu prezidentské volby v České republice. Sázková kancelář Tipsport už registruje přes 23 tisíc vsazených tiketů. Předmětem dnešního článku je, jaká kritéria vstupují do hry v případě sázek na třetí přímou volbu prezidenta ČR.

Kdo vyhraje prezidentské volby

Není jednoduché určit, co bude ve volbě rozhodovat. Už několikeré volby ukázaly, že český volič je volič nevyzpytatelný. Zdá se, že v roli prezidenta republiky si český občan přeje osobnost silnou a nezávislou, ideálně nadstranickou. Přesto by ale měla mít politické zkušenosti. Dirigent, vysokoškolský profesor, lékař, ti všichni české voliče nepřesvědčili. Podle průzkumů od ideálního prezidenta čeští občané vedle objektivnosti nejvíce očekávají sociální cítění a zájem o lidi. Zde tedy má velkou cenu kontaktní kampaň, objíždění republiky a dialog s voličem. Přitom ale v minulé prezidentské volbě vyhrál kandidát, který nic takového nečinil.

Čechům dále imponují silné rozhodné osobnosti. Kandidát by měl vzbuzovat dojem, že nebude pouhým kladečem věnců, i když v českém politickém systému prezident mnoho pravomocí nemá. Velmi ožehavým tématem je kandidátova minulost. 33 let po Sametové revoluci je stále velmi citlivým tématem spojení s komunistickým režimem. A je tady další paradox – oba aktuálně nejsilnější kandidáti 3. prezidentské volby byli členy KSČ.

Prezidentské volby kurzy – Šance na výhru dle sázkových kanceláří

Sázkové kanceláře pozorně sledují data agentur, které provádí předvolební výzkumy a modely. Tato data se potom odráží v kurzech na prezidentské volby. Čísla zveřejněná v předvolebních průzkumech a tím pádem i kurzy mohou být ovlivněna celou řadou faktorů. Občané ČR se se svými lístky vydají k urnám až za 5 měsíců, ale předvolební boj již naplno zuří. Preference mohou být ovlivněny vystoupením kandidáta ve sdělovacích prostředcích, ba dokonce i jedním jeho příspěvkem na sociálních sítích. Hodně také záleží na vývoji kontaktních kampaní.

KandidátKurz TipsportKurz Fortuna
Andrej Babiš2.402.40
Petr Pavel2.602.70
Danuše Nerudová7.006.50
Pavel Fischer13.0013.00
Josef Středula16.0015.00
Miloš Vystrčil23.0024.00
Miroslava Němcová26.0027.00
Marek Hilšer27.0030.00
Karel Janeček40.0042.00
Alena Vitásková45.0045.00

A také na sběru podpisů – aby vůbec žadatelé splnili požadavky pro kandidaturu na Hrad, musí sehnat 50 tisíc podpisů. Dosud tuto metu pokořili dva kandidáti, kterým přitom nejsou přisuzovány vysoké naděje ve volbě. Jedná se o podnikatele Tomáše Březinu a soukromého ombudsmana Jiřího Kotába. Podpisy tak nadále sbírají například Petr Pavel, Danuše Nerudová nebo Josef Středula. Andrej Babiš, o němž bude ještě řeč, zatím prezidentskou kandidaturu oficiálně nepotvrdil.

Aktuální průzkumy a preference – objektivní

V České republice funguje dvoukolový systém prezidentských voleb. Za situace, že by jeden z kandidátů nezískal více než 50 % hlasů, by dva týdny po prvním kole nastalo kolo druhé. Andrej Babiš nemá 100% jistotu, že bude tím, kdo vyhraje prezidentské volby. Tabulka níže ukazuje, že Petra Pavla zvažuje coby přijatelnou variantu více lidí než Andreje Babiše. Nastala by podobná situace jako při poslední volbě: Miloš Zeman první kolo jasně vyhrál, ale v druhém kole šly hlasy neúspěšných kandidátů za jeho hlavním vyzyvatelem Jiřím Drahošem. Přesto rodák z Kolína těsně vyhrál. V případě Babiše a Pavla to může být ale zcela jiný příběh.

KandidátPreference %Volili by %Přichází v úvahu %
Andrej Babiš31 %20 %41 %
Petr Pavel28,6 %17 %50 %
Danuše Nerudová10,6 %9 %31 %
Pavel Fischer5,7 %9 %41 %
Josef Středula4,7 %8 %37 %

Nejviditelnější kandidát Andrej Babiš

Andrej Babiš je hlavní tváří prezidentské kampaně, i když ještě kandidaturu neoznámil. Předseda hnutí ANO na dotazy tohoto typu odpovídá, že mu kandidaturu neschvaluje jeho manželka. Může ale jít o součást předvolební taktiky. Jisté je, že bývalý předseda vlády zakoupil obytný vůz a objíždí v něm celou republiku, aby debatoval s potenciálními voliči. 67letý Babiš byl po dobu 4 let premiérem republiky. V úřadu skončil v prosinci 2021, neboť ve volbách do Poslanecké sněmovny skončil druhý za koalicí Spolu.

Nyní je se svým hnutím ANO 2011 v opozici. Protože vládnoucí koalice čelí následkům postcovidové doby a inflace, kterou z velké části rozpoutal konflikt na Ukrajině, Babiš stojí stranou hlavních politických problémů současné doby. Nešetří kritikou na adresu svých politických protivníků. A svůj obytný vůz polepil hesly „Za Babiše bylo líp“.

Jeho voliči tomuto heslu věří. Babišovi ale může srazit vaz jeho komunistická minulost, afektovaný projev i slovenské kořeny. Konzervativní Češi totiž neradi vidí v úřadu prezidenta republiky muže cizího původu, což ubralo voliče i Karlu Schwarzenbergovi ve volbě roku 2013.

Nejviditelnější kandidát Andrej Babiš

Andrej Babiš
2.40

Další favorit – Petr Pavel

Vůbec jako první oficiálně oznámil zájem kandidovat na Hrad armádní generál Armády České republiky ve výslužbě Petr Pavel. 60letý muž získal věhlas poté, co se stal předsedou vojenského výboru NATO. Nikdo jiný ze zemí bývalé Varšavské smlouvy na takto vysokou funkci nedosáhl.

Původně byla vojenská minulost Pavlovi v kandidatuře přítěží, situace se ale změnila po vpádu Putinovy armády na území Ukrajiny. Bezpečnost země se stala důležitým společenským tématem. Pavel často komentuje Putinovy ambice o obnovení vlivu Sovětského svazu. Co se týče inflace a energetiky, kritizuje neschopnost vlády vysvětlovat svá opatření. Petr Pavel působil mezi lety 1983-1989 v KSČ, což je jeho hlavní přítěží. Některým voličům také může vadit nedostatek zkušeností z politiky.

Další favorit – Petr Pavel

Petr Pavel
2.60

Josef Středula – jaké má šance

Na levé straně politického spektra je významným kandidátem Josef Středula. Je to předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) a má podporu stávajícího prezidenta Miloše Zemana. Členem KSČ nikdy nebyl.

Středula coby odborový předák sympatizuje se zaměstnanci a prosazuje zvýšení mezd a vyšší nemocenskou. Nevypadá ale jako typický zástupce dělnické třídy. Libuje si v drahých oblecích a je milovníkem opery.

Josef Středula – jaké má šance

Josef Středula
15.00

Další kandidáti

Z dalších kandidátů největší pozornost přitahuje Danuše Nerudová, ekonomka a dlouholetá rektorka Mendelovy univerzity v Brně. Rodačka z Brna sází na podobnou image, jakou měla na Slovensku úspěšná kandidátka Zuzana Čaputová. Sázkové kanceláře dávají solidní šance Miloši Vystrčilovi. Zvučné jméno současné české politiky ale možná na kandidátce bude chybět. Předseda Senátu Vystrčil z rodinných důvodů o Hrad usilovat nechce. Je ale ještě čas změnit názor.

Další kandidáti

O pětiletý mandát naopak hodlají zabojovat Pavel Fischer a Marek Hilšer, kteří se o to pokusili už v roce 2018. Lepší kurz má u sázkovek Fischer, jenž v minulé volbě skončil třetí. Poměrně příznivá čísla v průzkumech má také někdejší předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová. Ta také kandidaturu teprve zvažuje. Pouze teoretické šance mají podnikatel Karel Janeček, rektor Tomáš Zima nebo bavič Miloš Knor.

Marek Hilšer

Celkové zhodnocení

V tuto chvíli je trochu brzy na debatu, kdo vyhraje prezidentské volby, zdá se ale, že se rýsuje podobný scénář jako před 5 lety. Jeden silný kandidát proti všem ostatním. Pozici Miloše Zemana nyní bude hájit Andrej Babiš, rovněž reprezentant levicové strany a populista. Jestliže Zemanův oponent Drahoš působil před 5 lety poněkud neprůbojně, Babišův soupeř Petr Pavel je trochu jiná osobnost. Pro skladní antibabišovce ale nemusí být ani Petr Pavel přijatelnou volbou.

Mezi těmito dvěma kandidáty tedy může nastat nerovný boj, kde bude rozhodovat jen velmi malý rozdíl. Zatím soudíme, že více hlasů získá Babiš. Ostatní kandidáti zatím nevypadají, že by měli šanci pro postup do 2. kola. Snad u jediné Danuše Nerudové je patrný určitý růst popularity, nezdá se ale, že je to taková politická kometa, jak možná sama čekala.

Často kladené otázky

Kdy se konají prezidentské volby?

Volba prezidenta České republiky je naplánována na 13. a 14. 1. 2023 a její případné druhé kolo na 27. a 28. 1.

Je možné už teď podat na prezidentské volby sázky?

Ano, na favorizovaného kandidáta lze vsadit u sázkových kanceláří Tipsport, Chance nebo Fortuna.

Jaké jsou vypsány na prezidentské volby kurzy?

Kurzy favorizují především kandidáty Andreje Babiše a Petra Pavla. Rozdíl mezi těmito dvěma muži je minimální. Další nejsilnější kandidátkou je Nerudová.

Jaké jsou podmínky pro vsazení tiketu na prezidentské volby?

Prezidentské volby sázky může podávat kdokoli, kdo je starší 18 let. Lze vsadit na kamenné pobočce sázkových kanceláří, nebo také na internetu. Zde je ale podmínkou registrace.

Kdy nastoupí vítěz voleb do úřadu?

Nový prezident České republiky převezme po současné hlavě státu Miloši Zemanovi funkci 8. března 2023.