Hazardní hry jsou v ČR populární formou zábavy. Je ale důležité myslet na to, aby hra nepřerostla v závislost. Prevenci a osvětu v této oblasti hráčům přináší každoroční Týden zodpovědného hraní. Od 4. do 10. listopadu 2024 se odehraje už čtvrtý ročník této akce. Zjistěte, o co se jedná, a jaký je program během Týdne zodpovědného hraní v našem článku.
Co je týden zodpovědného hraní
Týden zodpovědného hraní je každoroční aktivita projektu „Zodpovědné hraní“, který zastřešuje Institut pro regulaci hazardních her (IPRH). Jeden týden v roce, letos od 4.11. – do neděle 10.11. 2024, jsou pořádány různé vzdělávací akce a dny otevřených dveří v poradenských centrech, které zaštiťují odborníci napříč různými obory. Akce jsou dostupné pro širokou veřejnost a zúčastnit se jich může bez výjimky každý. Hlavním úmyslem tohoto týdne je nejen informovat veřejnost o bezpečném a zodpovědném přístupu k hraní, ale také nabídnout pomoc, prevenci ohroženým hráčům. Sázení by mělo být především bráno jako druh zábavy a týden zodpovědného chce lidem přiblížit, jak si udržet zdravý přístup a neztratit při sázení kontrolu.
Hazardní hry by měly být především zábava. Podle statistik uveřejněných na webu zodpovednehrani.cz tomu tak opravdu je ve většině případů. V riziku problémového hráčství se v populaci v roce 2020 nacházelo kolem 3 % celkové populace. Týden zodpovědného hraní má za cíl informovat hráče o možnostech bezpečného hraní a zabránit navyšování počtu problémových hráčů.
Jaký je program týdne pro zodpovědné hraní
Program týdne zaměřený na zodpovědné a bezpečnější hraní hazardních her probíhá od pondělí 4.11. – do neděle 10.11.2024. Každý den se koná několik zajímavých akcí pro veřejnost. Zúčastnit se můžete webinářů, besed či konferencí. V tabulce najdete kompletní program, a i s detailními informacemi pak na webu zodpovednehrani.cz.
Akce probíhající v týdnu Zodpovědného hraní – 4.11.2024 – 10.11.2024
4.11. 2024 – Pondělí
- Konference Praha jako Srdce Zodpovědného hraní
- 9:00–11:00 – Den otevřených dveří v Brně: Přijďte bez objednání do naší poradny – Renadi, o.p.s.
- 8:00–14:30 – Online poradenství – Portimo, o.p.s. (dostupné prostřednictvím messengeru na facebookových stránkách).
5.11. 2024 – Úterý
- 17:00 – Webinář – Cesta ke změně: Jak řešit závislost na hazardu a najít podporu? Jak přistoupit k prvnímu kontaktu a vyhledat pomoc? Jak probíhá léčba? Jaké rizikové faktory se v průběhu léčby mohou objevit? Diskutovat přijdou hosté Marcel Ambrož a Matěj Černý ze společnosti SANANIM.
- 16:00–18:00 – Den otevřených dveří v Brně: Přijďte bez objednání do naší poradny – Renadi, o.p.s
- 9:00–17:00 – Den otevřených dveří v Českých Budějovicích – Prevent 99 z.ú. a Neprohraj.se.
- 9:00–17:00 – Online chat s odborníky z Českých Budějovic
- 8:00–14:30 – Online poradenství – Portimo, o.p.s. (dostupné prostřednictvím messengeru na facebookových stránkách).
6.11. 2024 – Středa
- 09:00–11:00 – Den otevřených dveří v Brně: Přijďte bez objednání do naší poradny – Renadi, o.p.s.
- 15:00–17:00 – Den otevřených dveří v Prachaticích – Adiktologická poradna Prevent.
- 8:00–17:00 – Online poradenství – Portimo, o.p.s. (dostupné prostřednictvím messengeru na facebookových stránkách).
7.11. 2024 – Čtvrtek
- 17:00 – Webinář – Udržet směr: Jak zvládat relaps, doléčování a budovat podporu v uzdravování? Co dělat, když dojde k recidivě? Proč k ní dochází? Proč je důležitý proces doléčování? Jak může průběhu léčby závislosti pomáhat rodina? Diskutovat přijdou hosté Marcel Ambrož a Matěj Černý ze společnosti SANANIM.
- 09:00–11:00 – Den otevřených dveří v Brně: Přijďte bez objednání do naší poradny – Renadi, o.p.s.
- 8:00–17:00 – Online poradenství – Portimo, o.p.s. (dostupné prostřednictvím messengeru na facebookových stránkách).
8.11. 2024 – Pátek
- 13:00–17:00 – Den otevřených dveří ve Valašském Meziříčí – Poradna pro závislosti Agarta.
- 13:00–17:00 – Online poradna pro hráče a jejich blízké – Poradna pro závislosti Agarta. Anonymní a diskrétní prostor pro jakékoliv dotazy (dostupné prostřednictvím facebookové stránky poradny).
- 8:00–12:00 – Online poradenství – Portimo, o.p.s. (dostupné prostřednictvím messengeru na facebookových stránkách).
Které sázkové společnosti jsou zapojeny do projektu
Do projektu týden zodpovědného hraní jsou zapojeny sázkové společnosti Tipsport, Chance, Fortuna i Sazka. Při detailnějším prozkoumání toho, jak se staví jednotlivé sázkové kanceláře k zodpovědnému hraní nad rámec zákona zjistíte, že např. Fortuna má pro své hráče na stránkách připraven obsáhlý návod na to, jak hrát zodpovědně a co dělat pro to, aby sázení nepřekročilo bezpečnou hranici. Přečíst si můžete, kdy už hraní skutečně škodí, jaké jsou důsledky patologického hraní a kam se obrátit pro pomoc. Fortuna je v tomto směru jednoznačně nejobsáhlejší a zodpovědné hraní nebere na lehkou váhu. Na stránkách najdete kontakty na linky pomoci i další informace, jak postupovat a hraní si užít bez ztráty financí nebo dokonce rodiny a zázemí.
Tipsport, konkrétně členové APKURS (Asociace provozovatelů kurzových sázek) nabízí pomoc všem svým klientům, zaměstnancům ale i dalším ohroženým skupinám. Na stránkách Tipsportu v sekci zodpovědné hraní najdete e-mailovou adresu, kam můžete anonymně napsat svůj problém a domluvit si konzultaci. Stejnou pomoc nabízí také sázková společnost Chance. Pomocnou ruku při problémech s hraním najdete u každé sázkové kanceláře v ČR v sekci „zodpovědné hraní“. Pokud vy nebo někdo blízký má problémy s hraním, nestyďte se pomoc využít. Stačí zavolat na kontaktní telefon nebo napsat e-mail a domluvit si konzultaci zdarma.
Kam se obrátit pro pomoc
Cítíte, že vám sázení přerůstá přes hlavu? Během týdne zodpovědného hraní je k dispozici linka pomoci 777 477 877 pro hráče hazardních her a jejich blízké. Dostupná je od 4.11 – 10.11 non stop 24 hod. Týden zodpovědného hraní nabízí pomocnou ruku každému, kdo chce problém řešit a vrátit se zpět do normálního života.
Předcházejte ztrátě kontroly – limity a pauza
Předejít ztrátě kontroly můžete jednoduchým nastavením limitů u všech sázkových kanceláří. Ze zákona každá sázková společnost musí požadovat po hráčích nastavení sebeomezujících limitů. Ty se vztahují jak na technické hry, tak i na kurzové sázky. Výhodou správného nastavení limitů je, že se nemusíte hlídat. Jakmile je limit dosažen, jednoduše vám bude zabráněno sázet dál a vy tak nikdy nepřekročíte váš rozpočet. Nastavit si můžete také pauzu od hraní a to na 3, 6, 12 nebo 24 hod. Pokud si pauzu nastavíte, není cesty zpět, a i kdybyste chtěli sebevíc, sázet vám nepůjde. Pauza je nastavena i defaultně od sázkových společností a to po 120 min. hraní na 15 min. Nezapomínejte, že sázení je zábava a využijte všechny dostupné sebeomezující funkce, které sázkové kanceláře nabízí. Chránit tak budete pouze a jen sebe a své blízké.
Často kladené otázky
Proč týden Zodpovědného hraní vznikl a jaké jsou jeho cíle?
Jedná se o každoroční aktivitu, kterou má pod svými křídly Institut pro regulaci hazardních her (IPRH). Cílem tohoto týdne je informovat hráče i veřejnost o možnostech bezpečného hraní a v případě problémů nabídnout pomocnou ruku. Více informací najdete v tomto článku.
Které akce jsou v rámci týdne zodpovědného hraní možné navštívit?
Každý den je připraveno několik akcí, workshopů, diskusí i dny otevřených dveří. V tomto článku najdete kompletní program na celý týden.
Které sázkové kanceláře jsou do projektu Týden zodpovědného hraní zapojeny?
Do projektu se aktivně zapojil Tipsport, Fortuna, Chance i Sazka. Na jejich stránkách v sekci zodpovědné hraní najdete informace, tipy, rady, ale i linku pomoci nebo e-mailový kontakt, kam se můžete obrátit.
Kde najdu detailní informace k programu týdne zodpovědného hraní?
Detailní informace o programu, kde a kdy se jednotlivé akce konají najdete na webu zodpovednehrani.cz.