Míč pro MS ve fotbale 2022


Ačkoliv už jsou známy nominace týmů na šampionát, je na čase představit také míč pro MS ve fotbale 2022. Šampionát začal 20. 11. 2022 v Kataru. Protože míč tradičně definuje mundial stejně jako hymna, maskot a stadiony MS ve fotbale. Každý turnaj je jiný. Pro návrháře je velkou výzvou předložit nový balon, který je jednak svými vlastnostmi lepší než všechny předchozí, jednak je osobitý svým designem. Výroby míče pro MS ve fotbale 2022 v Kataru se znovu ujala společnost Adidas. Tato firma přišla s míčem Al Rihla.

MS ve fotbale míč

Základní informace o míči pro MS ve fotbale 2022

Balón, který se v následujících týdnech bude motat pod nohama Messiho, Ronalda a Neymara, se jmenuje Al Rihla. Jde o slovo z arabštiny a znamená „Cesta“. Oficiálně byl uveden už 30. 3. 2022. Za jeho vývojem stojí společnost Adidas, tradiční dodavatel míčů pro MS ve fotbale. Al Rihla je už čtrnáctý míč v pořadí. Prvním v dlouhé řadě byl už legendární Telstar, jenž ozdobil program v Mexiku. Al Rihla je v mnoha ohledech unikátní. Například jde o první míč v dlouhé historii, jehož prodej přispěje na dobročinné účely. 1 procento z čistých tržeb je odesláno na hnutí Common Goal. Jde o projekt španělského záložníka Juana Maty, který podporuje fotbalové charity na celém světě. Toto ale není jediná věc, v níž Al Rihla, oficiální míč pro MS ve fotbale 2022, vyniká. Zvláštní jsou také jeho vlastnosti a design. O nich bude řeč v dalších částech článku.

Vlastnosti míče Al Rihla

Al Rihla je míč s texturovaným povrchem a reliéfními kosočtverci. To přispívá k lepší rotaci míče a přesnějšímu letu. Inovativní jádro míče je vyladěno tak, aby míč v letu opisoval přesnou trajektorii. Dobrá zpráva pro brankáře – míč nebude tolik „plavat“. Zároveň ale jde o nejrychlejší míč v historii, takže se očekává, že bude padat hodně gólů. Konstrukce je bezešvá, tepelně lepená. Duše je butylová, takže není nutné míč tak často nafukovat. Hmotnost je 410-450 gramů – v tomto parametru se Al Rihla podobá míčům z šampionátů nedávné doby.

Vlastnosti míče Al Rihla

Jako první míč historie se u jeho výroby kladl důraz na environmentální požadavky. Jeho povrch je zpracován s použitím inkoustu a lepidel na vodní bázi. „Je trvale udržitelný, je kvalitní a skvěle vypadá. Tento míč od firmy Adidas jistě ocení jak všechny hvězdy šampionátu v Kataru, tak i amatéři, kteří hrají fotbal na travnatých pláccích po celém světě,“ řekl ředitel marketingového oddělení FIFA Jean-Francois Pathy.

Design míče MS ve fotbale 2022

Vzhled míče je inspirován kulturou, architekturou a tradičními arabskými plachetnicemi. Charakteristickým prvkem jsou modré, žluté a červené pruhy. Jejich ztvárnění odkazuje jednak k vlajce Kataru, na níž najdeme zubatý svislý pruh, jednak k aerodynamickým vlastnostem míče. Dále do všech směrů vystřelující barevné pruhy evokují, jak rychle bude Al Rihlá létat. Podle slov výrobce představuje tento míč budoucnost fotbalu.

Historie míčů na MS ve fotbale

Na prvním MS se hrálo se 2 míči – jeden přivezli na šampionát Argentinci a nazýval se Tiento, druhý zase Uruguayci a jmenoval se T-Model. Na druhém MS ve fotbale už byl k dispozici jediný míč, vyrobený firmou ECAS v Itálii. S prvním bezešvým balónem se hrálo na MS 1950 v Brazílii. Na MS v Mexiku 1970 se objevil v premiéře míč od společnosti Adidas. Roku 1974 v NSR se hrálo s prvním balónem s polyurethanovým pláštěm. Míč Azteca, s nímž Argentinci v Mexiku vybojovali svůj druhý titul mistrů světa, je dodnes mnohými odborníky považován za nejhezčí míč. Naopak dost kritizovaný byl Jabulani na MS ve fotbale v Jižní Africe, především za svou nevyzpytatelnou aerodynamiku. Na šampionátu 2014 vymysleli míči Brazuca jeho jméno fanoušci, v roce 2018 se názvem Telstar 18 Adidas odkázal ke svému prvnímu slavnému balónu.

Historie míčů na MS ve fotbale

Seznam míčů na MS ve fotbale

Šampionát Místo konání Jméno míče a výrobce
MS 1930 Uruguay Tiento a T-Model (?)
MS 1934 Itálie Federale 102 (ECAS)
MS 1938 Francie Allen (Allen, Paříž)
MS 1950 Brazílie Duplo T (Superball)
MS 1954 Švýcarsko Swiss World Champion (Kost Sport, Basilej)
MS 1958 Švédsko Top Star (Sydsvenska Läder och Remfabriken)
MS 1962 Chile Crack (Señor Custodio Zamora H.)
MS 1966 Anglie Challenge 4-Star (Slazenger)
MS 1970 Mexiko Telstar (Adidas)
MS 1974 NSR Telstar Durlast (Adidas)
MS 1978 Argentina Tango (Adidas)
MS 1982 Španělsko Tango Espaňa (Adidas)
MS 1986 Mexiko Azteca (Adidas)
MS 1990 Itálie Etrusco Unico (Adidas)
MS 1994 USA Questra (Adidas)
MS 1998 Francie Tricolore (Adidas)
MS 2002 Jižní Korea a Japonsko Fevernova (Adidas)
MS 2006 Německo Teamgeist (Adidas)
MS 2010 JAR Jabulani (Adidas)
MS 2014 Brazílie Brazuca (Adidas)
MS 2018 Rusko Telstar 18 (Adidas)
MS 2022 Katar Al Rihla (Adidas)