Jiří BJP Procházka – životopis, zápasy a MMA statistiky 2024


Jiří BJP Procházka životopis naplnil mnoha skvělými výkony, momentálně se jedná o jednoho z nejlepších českých MMA zápasníků. Jako jediný Čech se stal šampionem organizace UFC, ve které se mu podařilo vybojovat titul v polotěžké váze. Tento jeho výkon se navždy zapsal do dějin českého sportu. Přestože v Čechách bojoval pouze na začátku své kariéry, patří mezi nejznámější představitele MMA v České republice. V tomto článku najdete nejenom Jiří BJP Procházka životopis, ale i přehled zápasů, statistiky a další detaily.

Jiří BJP Procházka

Jiří Procházka profil a statistiky

Jiří Procházka profil a statistiky skvěle vystihují jeho dosavadní kariéru a úspěchy. Procházka se zúčastnil 32 zápasů převážně v UFC, GCF a organizaci Rizin. Nastupuje převážně v polotěžké váze, ve které také získal svůj UFC titul. V tabulce níže najdete Jiří Procházka profil a statistiky, spolu s jeho trenéry a gymy, které využívá.

Jiří Procházka profil a statistiky
Jméno
Jiří Procházka
Datum narození
14. října 1992, Hostěradice Česká republika
MMA přezdívka
BJP
Národnost
Česká
Výška
193 cm
Váha
93 kg
Váhová kategorie
Polotěžká váha
Výhry v MMA
29 – 25x KO/TKO, 3x donucení, 1x rozhodnutí
Prohry v MMA
4 – 3x KO/TKO, 1x donucení
Tým
Jetsaam Gym Brno
Trenér
Martin Karaivanov a Jaroslav Hovězák

Jiří Procházka životopis

Jiří Procházka se narodil 14.10.1992 v Hostěradicích u Brna, do dnešní doby má domovský gym právě v blízkém Brně. V prostředí bojových sportů se pohyboval už od dětství. Původně se věnoval thajskému boxu, v tomto sportu také v roce 2011 získal první titul šampiona ČR. V roce 2012 pak přešel k MMA, kdy debutoval prvním zápasem proti Stanislavu Futerovi. Během své MMA kariéry nastoupil Procházka do 33 MMA zápasů, ze kterých si odnesl neuvěřitelných 29 vítězství. Dlouhodobě soutěžil v rámci organizace GCF, ve které získal další titul šampiona. Nastoupil do zápasů i v Rusku a Německu. Rok 2015 znamenal pro Procházku přestup do nově vzniklé organizace Rizin, za kterou stojí japonský podnikatel a promotér Nobuyuki Sakakibara. V té působil až do roku 2020, podařilo se mu v ní vybudovat takové jméno, že se dostal až do UFC.

Jiří Procházka životopis

Zdroj: jiribjp.com

V rámci UFC pak Procházka podepsal smlouvu v lednu 2020, se záměrem získat titul v polotěžké váze. Stal se tak teprve pátým Čechem, který se do této prestižní organizace dostal. A v roce 2022, konkrétně 12. června se mi podařilo získat pás šampiona v polotěžké váze, poté co porazil Glovera Teixeiru. Titulu se ale bohužel musel v prosinci téhož roku vzdát, poté co si způsobil velmi nepříjemné zranění ruky. Při nové šanci na získání tohoto titulu podlehl svému soupeři Alexu Pereirovi.

Jiří Procházka tituly

Jiří Procházka získal za svou MMA kariéru 3 tituly v různých organizacích. V roce 2013 se mu podařilo získat pás šampiona v polotěžké váze organizace GCF, poté následoval šampionský pás japonské organizace Rizin. V japonském MMA působil Procházka přes 4 roky, než se mu podařilo šampionský pás získat. Od začátku roku 2020 se v kariéře Jiřího Procházky psala kapitola v UFC. V té se mu podařilo získat titul šampiona polotěžké váhy v červnu roku 2022.

Jiří Procházka tituly Váhová kategorie
GCF Polotěžká
Rizin FF Polotěžká
UFC Polotěžká

Jiří Procházka UFC

Jiří Procházka UFC zaujal svým mimořádným bojovým stylem a výkony v organizaci Rizin. Na počátku roku 2020, kdy mu vypršela v Japonsku smlouva, tak Procházka přešel do UFC. Jak již bylo zmíněno výše, jedná se o teprve pátého Čecha, který do této organizace postoupil. V prvním zápase na něj čekal Švýcar Volkan Oezdemir. Tento soupeř nepředstavoval pro Procházku žádný problém, zasadil Oezdemirovi první KO v jeho životě.

Jiří Procházka UFC

Zdroj: mmamania.com

V dalším zápasu pak nastoupil proti Dominickovi Reyesovi, tehdejší světové trojce v polotěžké váze. Na konci druhého kola dostal Reyes od Procházky nepříjemné KO loktem z otočky. Po tomto zápase následoval pouze souboj o titul proti Brazilci Texeirovi, o kterém ale promluvíme dále. Momentálně se musel Procházka se získaným titulem a působením v UFC rozloučit kvůli vážném poranění ramene. Po téměř roční léčbě nastoupil JIří Procházka proti Alexi Pereirovi, kterému v novém titulovém souboji podlehl skrz KO.

Procházka vs Teixeira – titulový zápas UFC

Na konci ledna roku 2022 byl ze strany UFC oznámena podoba titulového zápasu Jiřího Procházky. Zápas, který se zapsal do dějin tak proběhl v podobě Procházka vs Teixeira. Uskutečnil se 11. června 2022 na UFC 275, turnajový večer se konal v Singapuru. Když Procházka nastupoval do UFC, šampionský pás držel jiný zápasník. Byl jím Jon Bones Jones, který je dlouholetým idolem Procházky. Ten jej ale uvolnil a přešel do vyšší váhové kategorie. Po něm držel pás polský zápasník Jan Blachowicz, od kterého ho získal právě Brazilec Glover Teixeira.

Procházka vs Teixeira – titulový zápas UFC

Zdroj: youtube

Samotný zápas byl opravdu královskou podívanou. Souboj byl velmi vyrovnaný, v několika momentech už to vypadalo, že nakonec zvítězí právě Teixeira. Před koncem pátého kola ale Procházka vyzkoušel Rear naked choke, který už jeho brazilský oponent nevydržel. Jiří BJP Procházka se tak stal prvním Čechem, který získal šampionský pás organizace UFC.

Jiří Procházka přezdívka

Jiří Procházka byl dlouhou část své kariéry znám pod velmi netradiční přezdívkou Denisa. Tato přezdívka vznikla v začátcích jeho kariéry, kdy si ho na soustředění někdo spletl s dívkou jménem Denisa. V roce 2021 se ale Jiří Procházka rozhodl přijmout novou přezdívku, která lépe vystihuje jeho bojový styl. V UFC i mimo ni je proto znám jako BJP, což jsou počáteční písmena věty „bomby, jak p*ča“. Ta je inspirována právě pověstnou tvrdostí jeho úderů.