Money management v sázení


Pokud se věnujete sportovním sázkám, je rozhodně vhodné mít zvládnutý takzvaný money management v sázení. Právě díky správnému nastavení vašich financí si budete v sázení více věřit a budete znát svůj pomyslný strop, přes který své sázky nebudete provádět. Správa peněz v sázení je důležitá pro to, abyste záhy neskončili na mizině. Přece jen jde určitým způsobem o náhodu a někdy může být jednoduché sklouznout k tomu, že své peníze budete sázet neuváženě. Vyplatí se proto mít zavedený určitý systém, který budete v průběhu hraní dodržovat. V tomto článku se přehledně dozvíte informace o tom:

Money management v sazeni

 • Jak si tedy strategii sázení správně a udržitelně nastavit
 • Jaká pravidla money managementu dodržovat
 • Co jsou to hodnotné sázky a jak na ně
 • Proč se AKU sázky nevyplácí
 • Proč je nejlepší tipovat na sport, který znáte
 • A mnoho dalšího

Bankroll management

Dobře zvládnutý bankroll management je důležitý pro bezpečné a dlouhodobě zvládnutelné sázení. Stejně jako v případě podnikání, i u sázení je nutné být opatrní, abyste ve velmi krátkém čase neztratili celý svůj kapitál. Pokud však budete dodržovat základní pravidla, budete mít své finance pod kontrolou a nestane se, že byste sklouzli k neuváženému sázení stále větších a větších finančních částek. Bankroll management tedy ve stručnosti znamená, že si správně rozvrhnete výši svých vkladů do jednotlivých sázek, abyste v případě delší série proher stále měli potřebný kapitál. Dodržování základních pravidel bankroll managementu vám pomůže zvýšit případný výdělek a především minimalizovat možnou ztrátu.

Mezi základní pravidla bankroll managementu patří zejména:

 • správně nastavená strategie sázení
 • dodržování maximální doporučené sázky
 • oddělení peněz určených na sázení
 • tipování na oblíbený sport
 • dodržování takzvaných hodnotných sázek
 • netipování na AKU sázky
 • pravidlo, že víte, kdy skončit

Níže se na jednotlivé druhy managementu zaměříme více dopodrobna a vysvětlíme vám je.

Bankroll management

Strategie sázení

Někteří sázkaři nedají dopustit na nejrůznější strategie sázení. Existuje jich poměrně hodně, my jsme pro vás vybrali alespoň pár z nich. Pokud vás o tomto tématu zajímá více, přečtěte si náš článek o strategiích sázení, ve kterém se celou problematikou zabýváme podrobně. Inspirovat se můžete třeba těmito třemi známými strategiemi:

 • Flat skating (stejný vklad pro všechny sázky) – jak napovídá samotný název, strategie spočívá v tom, že budete na všechny sázky dávat stejnou finanční částku. Vyhnete se tak například tomu, abyste v případě neúspěchu výši sázky stále navyšovali.
 • Unit scale skating (jednotkový systém vkladu) – v tomto případě si sestavíte svoji vlastní stupnici důvěry (třeba od 1 do 10) a každé hodnotě přiřadíte výši sázky. Na nejdůvěrnější sázky tak můžete vsadit nejvíce, na nejméně důvěrné naopak nejméně.
 • Kellyho kritérium – tento systém bývá označován jako vůbec nejnáročnější a obecně se začátečníkům příliš nedoporučuje. Takzvaná Kellyho rovnice přitom vyjadřuje procento maximalizace zisku z jednotlivých sázek.
 • Fibonacciho strategie – tento systém spočívá v navyšování sázek v případě prohry. Pokud například na první zápas vsadíte 50 Kč a prohrajete, měli byste na další zápas vsadit 100 Kč. Jestliže však i tentokrát prohrajete, je potřeba sázku opět o 50 Kč navýšit.
Money management v sazeni

Maximální doporučená sázka

Maximální doporučená sázka vám pomůže vyhnout se nekontrolovanému sázení stále větších a větších částek s vidinou vyšších výher. Řada lidí při případném neúspěchu své sázky navyšuje a v případě další prohry se dostává do bludného kruhu. Ideální je proto právě nastavení maximální doporučené sázky, díky čemuž budete mít své finance pod kontrolou a váš money management v sázení bude lépe zvládnutý.

A jak na to?

Stanovte si nějaký bank, který jste ochotni do sázení vložit. Jednotlivé sázky poté vždy volte jako určité procento z tohoto banku. Pokud například máte bank ve výši 20 000 Kč, můžete do každé sázky vložit 2 % z banku (tedy 400 Kč). Pokud si stanovíte bank jen ve výši 5 000 Kč měsíčně, můžete do každé sázky vložit 100 Kč. Maximálně se přitom doporučuje sázet 4 % z banku na každý tiket. Vždy si vymyslete takový systém pro money management v sázení, který vám bude vyhovovat a který budete schopni opravdu striktně dodržovat.

Oddělte si peníze na sázení

Oddělte si peníze na sázení a v ideálním případě je mějte i na samostatném bankovním účtu. Díky tomu nebudete mít nutkání sáhnout na peníze určené pro vaši osobní potřebu a nepostradatelné životní náklady. V současné době obvykle není problém založit si nový bankovní účet zcela bez poplatků i z pohodlí vašeho domova. Kromě trochy času vás to tedy nebude prakticky nic stát. Zároveň díky tomu snadno zjistíte, zda vám sázení přináší peníze, nebo vám jen postupně ubývá váš oddělený kapitál. Pokud budete chtít a je to pro vás dlouhodobě realizovatelné, můžete si z každé výplaty vyhradit určité procento určené právě na sázky. Stejně jako si někteří odkládají peníze na jinou zábavu, vy si můžete odkládat peníze na zábavu v podobě sportovních sázek. Díky tomuto pravidlu budete vždy vědět, co si ještě můžete dovolit, a co už je naopak za hranicemi vašich možností.

Oddelte si penize na sazeni

Jakmile se na vašem sázkařském účtu nastřádá určitý finanční obnos a vy si jej budete chtít nechat vyplatit, je ideální opět zadat číslo tohoto odděleného bankovního účtu. Díky tomu budete mít maximální přehled nad svými financemi a můžete si zde případně i spořit na nějaký větší sen, který následně zaplatíte z vyhraných peněz.

Tipujte na sport, který rádi sledujete

Vždy tipujte na sport, který rádi sledujete. Bude to pro vás mnohem jednodušší a zároveň i přirozenější. Pokud se vyznáte ve fotbale, volte sázky na fotbalová utkání. Nebo jste naopak jistí v tenisu, realizujte se spíše v této oblasti. Pokud se o nějaký sport zajímáte, můžete to u kurzového sázení rozhodně zúročit. Stejně tak je ideální sázet na sport, kterému jste se například věnovali v dětství a jehož pravidla dokonale ovládáte. Pokud prozatím žádný takový sport nemáte, věnujte čas jeho podrobnému nastudování. Přečtěte si důkladně jeho kompletní pravidla, aby vás při sázení nic nepřekvapilo.

Sledujte nejrůznější sportovní pořady, čtěte aktuální zprávy ze sportovního světa a neustále se vzdělávejte. Po skončení zápasu si můžete prohlédnout také nejrůznější reporty, statistiky a analýzy. Stejně tak jsou obvykle k dispozici nejrůznější predikce před samotnými zápasy, které vám pomohou odhalit případné problémy obou družstev. Všechny tyto informace a zpětná kontrola sázky vám mohou přinést prospěch v dalších dnech a pozitivně ovlivnit správný money management v sázení.

Tipujte na sporty, ktere mate radi

Hodnotné sázky

Hodnotné sázky se někdy označují jako takzvané value bets. Znamená to přitom, že při každé sázce budete hledat hodnotu. Vaším cílem tak bude najít takový kurz na sportovní utkání, který pro vás bude mít nějakou hodnotu. Sami si určíte kurz (nebo pravděpodobnost) výhry daného mužstva. Pokud je následně tento váš kurz nižší ve srovnání s kurzem sázkové kanceláře, našli jste takzvanou hodnotnou sázku. Z dlouhodobého hlediska vám totiž právě tyto sázky přinesou zisk. Sázkové kanceláře někdy mohou špatně odhadnout situaci a nabídnout sázkařům vyšší kurz na danou příležitost. Zároveň je třeba brát v úvahu, že sázkové kanceláře pracují i s dalšími faktory, jako je například celkový objem peněz na obou stranách. A právě z toho můžete při hraní těžit.

Proč nesázet na AKU sázky

Zajímá vás, proč nesázet na AKU sázky? Je to jednoduché. Jako takzvaná AKU sázka se označuje taková sázka, která má minimálně dvě sázkové příležitosti na jednom tiketu. Sázka je však výherní jen v případě, že jsou všechny tipy na tiketu správné. I když vás AKU sázky nalákají na vyšší celkový kurz (a tím i vyšší potenciální výhru), existuje zde velké riziko, že jeden zápas nevyjde podle vašich představ a vy tak nevyhrajete vůbec nic. Mnohem lepší a z dlouhodobého hlediska udržitelnější strategií pro správný money management v sázení je sázení na každý zápas v samostatném tiketu.

Musíte vědět, kdy skončit

Při sázení vždy musíte vědět, kdy skončit. I když to někdy může být lákavé, nenechte se strhnout vidinou obrovské výhry a nevěnujte sázení všechny své finance. Money management v sázení se obvykle snadněji dodržuje v případě, že vyhráváte. Pokud vás však potká delší série proher, můžete sklouznout k negativním myšlenkám a vámi stanovená pravidla začít porušovat. V takové chvíli je důležité si je připomenout a zajetého systému se striktně držet i nadále. Níže jsme pro vás sepsali několik pravidel, které se vyplatí dlouhodobě dodržovat. Money management v sázení symbolizuje určitý proces, který je potřeba si správně osvojit. Obzvláště začátečníkům může nějakou chvíli trvat, než si na všechna pravidla zvyknou a začnou jednotlivé strategie dodržovat. Z dlouhodobého hlediska se to však rozhodně vyplatí.

 • K hraní vždy přistupujte jako k zábavě a nastavte si své vlastní hranice, které budete dodržovat.
 • Nastavte si limity na svém sázkařském účtu, které vám budou pomáhat dodržovat vaše zodpovědné chování.
 • Dodržujte svůj finanční rozpočet určený ke hraní a sázení si zkrátka a jednoduše užívejte.
 • Na sázení si nikdy nepůjčujte od své rodiny nebo známých. Dostanete se tak zbytečně do dluhové pasti, ze které není cesty zpět.
 • Netravte sázením dlouhé hodiny. Spíše si vyhraďte určité časové úseky, kdy se hře budete věnovat.
 • Před sázením si vždy prostudujte pravidla dané sázkové kanceláře, abyste nebyli zaskočeni.
 • Sázení se nevěnujte pod vlivem alkoholu nebo jiných omamných látek. Než začnete hrát, buďte odpočatí a zároveň si běžte včas odpočinout.
 • Nenechte se zbytečně strhnout – v tomto případě platí, že méně je někdy více.
 • Vždy myslete na správný money management a na to, že sázení je hlavně o zábavě.