Týden zodpovědného hraní v sázkových kancelářích


Hazardní hry, ať už se jedná o sázení na sport nebo hraní v online casinu, by měly být především zábava. Podle statistik uveřejněných na webu zodpovednehrani.cz tomu tak opravdu je ve většině případů. V riziku problémového hráčství se v populaci v roce 2020 nacházelo kolem 3 % celkové populace. Týden zodpovědného hraní má za cíl informovat hráče o možnostech bezpečného hraní a zabránit navyšování počtu problémových hráčů. Zjistěte, o co se jedná, jaký je program a které sázkové společnosti jsou do projektu zapojeny i jakou pomoc nabízí nad rámec zákona.

Týden zodpovědného hraní

Co je týden zodpovědného hraní

Týden zodpovědného hraní je každoroční aktivita projektu „Zodpovědné hraní“, který zastřešuje Institut pro regulaci hazardních her (IPRH). Jeden týden v roce, letos od 6.11. – pátku 10.11. 2023, jsou pořádány různé vzdělávací akce a dny otevřených dveří v poradenských centrech, které zaštiťují odborníci napříč různými obory. Akce jsou dostupné pro širokou veřejnost a zúčastnit se jich může bez výjimky každý. Hlavním úmyslem tohoto týdne je nejen informovat veřejnost o bezpečném a zodpovědném přístupu k hraní, ale také nabídnout pomoc, prevenci ohroženým hráčům. Sázení by mělo být především bráno jako druh zábavy a týden zodpovědného chce lidem přiblížit, jak si udržet zdravý přístup a neztratit při sázení kontrolu.

Co je týden zodpovědného hraní

Program týdne pro zodpovědné hraní

Program týdne zaměřený na zodpovědné a bezpečnější hraní hazardních her probíhá od pondělí 6.11. – pátku 10.11.2023. Každý den se koná několik zajímavých akcí pro veřejnost. Zúčastnit se můžete webinářů, besed či konferencí. V tabulce najdete kompletní program, a i s detailními informacemi pak na webu zodpovednehrani.cz.

Akce probíhající v týdnu Zodpovědného hraní – 6.11.2023 – 10.11.2023

6.11. 2023 – Pondělí

 • Život s rizikovým hráčem, a je to venku
 • PODCAST – Harm reduction napříč historií
 • Online chat s odborníky
 • Přijďte bez objednání! Bratislavská 2 (3.patro), Brno 602 00

7.11. 2023 – Úterý

 • PODCAST – Já jako pokerový hráč
 • Život s rizikovým hráčem, ochrana majetku, dluhy, RVO
 • Beseda o Zodpovědném hraní
 • Den otevřených dveří – Třebíč

8.11. 2023 – Středa

 • PODCAST – Realita není černobílá: hazard ve filmu a jak na nás působí pozlátko stříbrného plátna aneb proč James Bond vždycky vyhraje?
 • Moje cesta z GAMBLINGU, NEHRÁT ZNAMENÁ VYHRÁT
 • Sám sobě koučem! The Royal Theatre & Club Chic (Vinohradská 48, Praha 2)
 • Beseda o ZODPOVĚDNÉM HRANÍ

9.11. 2023 – Čtvrtek

 • Život s rizikovým hráčem, jak to bude dál
 • PODCAST – Spoluzávislost, dopad hazardu na osoby blízké, hranice pomoci a sebeobětování se
 • Den otevřených dveří – Havlíčkův Brod
 • Přijďte bez objednání! Bratislavská 2 (3.patro), Brno 602 00

10.11. 2023 – Pátek

 • PODCAST – Síť pomoci: Jak ulovit to, co Vám bude vyhovovat?
 • Online chat s odborníky

Které sázkové společnosti jsou zapojeny do projektu

Do projektu týden zodpovědného hraní jsou zapojeny sázkové společnosti Tipsport, Chance, Fortuna i Sazka. Při detailnějším prozkoumání toho, jak se staví jednotlivé sázkové kanceláře k zodpovědnému hraní nad rámec zákona zjistíte, že např. Fortuna má pro své hráče na stránkách připraven obsáhlý návod na to, jak hrát zodpovědně a co dělat pro to, aby sázení nepřekročilo bezpečnou hranici. Přečíst si můžete, kdy už hraní skutečně škodí, jaké jsou důsledky patologického hraní a kam se obrátit pro pomoc. Fortuna je v tomto směru jednoznačně nejobsáhlejší a zodpovědné hraní nebere na lehkou váhu. Na stránkách najdete kontakty na linky pomoci i další informace, jak postupovat a hraní si užít bez ztráty financí nebo dokonce rodiny a zázemí.

Které sázkové společnosti jsou zapojeny do projektu

Tipsport, konkrétně členové APKURS (Asociace provozovatelů kurzových sázek) nabízí pomoc všem svým klientům, zaměstnancům ale i dalším ohroženým skupinám. Na stránkách Tipsportu v sekci zodpovědné hraní najdete e-mailovou adresu, kam můžete anonymně napsat svůj problém a domluvit si konzultaci. Stejnou pomoc nabízí také sázková společnost Chance. Pomocnou ruku při problémech s hraním najdete u každé sázkové kanceláře v ČR v sekci „zodpovědné hraní“. Pokud vy nebo někdo blízký má problémy s hraním, nestyďte se pomoc využít. Stačí zavolat na kontaktní telefon nebo napsat e-mail a domluvit si konzultaci zdarma.

Kam se obrátit pro pomoc

Cítíte, že vám sázení přerůstá přes hlavu? Během týdne zodpovědného hraní je k dispozici linka pomoci 777 477 877 pro hráče hazardních her a jejich blízké. Dostupná je od 6.11 – 12.11 non stop 24 hod. Týden zodpovědného hraní nabízí pomocnou ruku každému, kdo chce problém řešit a vrátit se zpět do normálního života.

kam se obrátit pro pomoc

Předcházejte ztrátě kontroly – limity a pauza

Předejít ztrátě kontroly můžete jednoduchým nastavením limitů u všech sázkových kanceláří. Ze zákona každá sázková společnost musí požadovat po hráčích nastavení sebeomezujících limitů. Ty se vztahují jak na technické hry, tak i na kurzové sázky. Výhodou správného nastavení limitů je, že se nemusíte hlídat. Jakmile je limit dosažen, jednoduše vám bude zabráněno sázet dál a vy tak nikdy nepřekročíte váš rozpočet. Nastavit si můžete také pauzu od hraní a to na 3, 6, 12 nebo 24 hod. Pokud si pauzu nastavíte, není cesty zpět, a i kdybyste chtěli sebevíc, sázet vám nepůjde. Pauza je nastavena i defaultně od sázkových společností a to po 120 min. hraní na 15 min. Nezapomínejte, že sázení je zábava a využijte všechny dostupné sebeomezující funkce, které sázkové kanceláře nabízí. Chránit tak budete pouze a jen sebe a své blízké.

Předcházejte ztrátě kontroly – limity a pauza

Často kladené otázky

Proč týden Zodpovědného hraní vznikl a jaké jsou jeho cíle?

Jedná se o každoroční aktivitu, kterou má pod svými křídly Institut pro regulaci hazardních her (IPRH). Cílem tohoto týdne je informovat hráče i veřejnost o možnostech bezpečného hraní a v případě problémů nabídnout pomocnou ruku. Více informací najdete v tomto článku.

Které akce jsou v rámci týdne zodpovědného hraní možné navštívit?

Každý den je připraveno několik akcí, workshopů, diskusí i dny otevřených dveří. V tomto článku najdete kompletní program na celý týden.

Které sázkové kanceláře jsou do projektu Týden zodpovědného hraní zapojeny?

Do projektu se aktivně zapojil Tipsport, Fortuna, Chance i Sazka. Na jejich stránkách v sekci zodpovědné hraní najdete informace, tipy, rady, ale i linku pomoci nebo e-mailový kontakt, kam se můžete obrátit.

Kde najdu detailní informace k programu týdne zodpovědného hraní?

Detailní informace o programu, kde a kdy se jednotlivé akce konají najdete na webu zodpovednehrani.cz.