Špatná zpráva pro hráče, limit pro osvobození výher od daně se snižuje na 50.000 Kč


Od ledna příštího roku se limit pro osvobození výher z hazardních her od daně snižuje na 50.000 Kč. Tato změna je součástí konsolidačního balíčku veřejných financí, který na konci listopadu schválil Parlament i prezident ČR. V tomto článku se na chystané změny podíváme podrobněji, zaměříme se především na praktické důsledky pro hráče.

Limit pro osvobození výher od daně se snižuje na 50.000 Kč

Snížení limitu pro osvobození výher od daně z 1 milionu na 50.000,-

Základem nové právní úpravy je snížení ročního limitu pro osvobození od daně z příjmu z 1 milionů na 50.000 Kč. Tato změna se týká veškerých forem hazardních her i tomboly, v praxi tedy konkrétně:

  • Výher z kamenných casin a heren
  • Online casin a pokerových heren
  • Sázkových kanceláří
  • Tombol
  • Loterií

V případě loterií je daň placená formu srážky. Provozovatel od výhry daň odečte automaticky, pro hráče tak nevzniká povinnost uvést výhru do daňového přiznání. Jakmile se ale jedná o výhru v jiné hazardní hře, je zde povinnost hlídat si nutnost odvedení daně. V praxi by si tedy měl hráč vést pečlivý deník výher a proher, aby pak mohl posoudit nutnost odvést daň z výher. Praktická vymahatelnost této normy je zatím nejasná. Nevíme ani to, jakou roli budou v celém procesu hrát provozovatelé dalších druhů hazardních her. Nutnost zdanění se od nového roku teoreticky týká mnohem většího množství hráčů než doposud. I provozovatelům tak budou vznikat dodatečné náklady na monitoring hráčů a jejich výher, pokud budou zapojeni do procesu kontroly a vymáhání.

Jednotlivé hazardní hry nebudou brány jako samostatné druhy příjmů

Menší dobrou zprávou pro hráče je fakt, že z normy bylo vypuštěno nahlížení na jednotlivé hazardní hry separátně. Například výhry z pokeru a online casina jsou tedy dle nové úpravy stejným druhem příjmu a hráč tak bude sčítat všechny výhry a prohry napříč různými druhy hazardních her. Je tedy možné, že v rámci jednoho druhu hazardní hry vám vznikne povinnost daň uhradit, ale skrz ztrátu u jiného druhu se ji nakonec vyhnete. Jak již bylo zmíněno výše, v buducnosti bude oznámeno, jak budou probíhat kontroly mezi hráči a jaké povinnosti z normy skutečně vyplynou.