Tour de France 2022

Nejslavnější cyklistický podnik světa Tour de France 2022, startuje 1.července. Cyklistická smetánka letos bude čelit trase dlouhé 3328 km, s 2 časovkami a 6 horskými etapami. Je přichystáno hodně novinek, o kterých by fandové cyklistiky měli vědět. Proto vám přinášíme nabitý program. Tour de France 2022 můžete letos sledovat na TV Tipsport nebo v televizi na ČT Sport. Také vám prozradíme jestli zasáhnou i Češi. Krátce se zastavíme u historie, představíme kurzy a etapy. A sázkaře také informujeme, jak získat bonus za registraci 150 Kč u Tipsportu, abyste si na svého favorita mohli výhodně vsadit.

               

Live Streamy Živě

shield badgeTestované přenosy 2. dubna
 • Událost: Tour de France 2022
 • Místo: Dánsko
 • Termín: 1.7.2022 - 24.7.2022

Vyberte si sekci Tour de France 2022

 • Tour de France 2022 výsledky etap, dresy a průběžné pořadí
 • Tour de France 2022 kurzy na favority
 • Tour de France 2022 program etap
 • Tour de France mapa všech etap
 • Tour de France live stream
 • Tour de France dresy
 • Tour de France vítězové - Vyhraje opět Tadej Pogačar
 • Tour de France Češi a Peter Sagan
 • Tour de France prize money
 • Tour de France historie
 • Etapy Tour de France z minulého roku
 • Často kladené otázky
 • Tour de France 2022 výsledky etap, dresy a průběžné pořadí

  Tour de France 2022 online startuje 1. července nikoli v zemi galského kohouta, ale netradičně v Dánsku. Závod odstartuje v Kodani a první 3 etapy se budou zdržovat v zemi, která dala světu Bjarne Riiseho nebo Michaela Rasmussena. Závod také nahlédne do Belgie (6. etapa) a do Švýcarska (8. a 9. etapa). Jinak bude vše samozřejmě v režii Francie.

  Tour de France 2022 výsledky etap, dresy a průběžné pořadí

  Jako vždy půjde o velmi rozmanitý závod. Tour de France program nabídne 6 sprinterských etap, 7 kopcovitých a 6 horských. Tour de France 2022 odstartuje časovkou v Kodani, další časovka je v plánu v předposlední etapě před dojezdem na pařížské Champs-Élysées. Závod zavítá na ikonická místa, jako jsou stoupání v úseku Col du Tourmalet - Luz-Saint-Sauveur či serpentinami poseté Alpe d'Huez. Tour de France 2022 live stream zkrátka přinese dlouhý a bohatý program. Trasa dlouhá 3328 km znamená obrovskou nálož. Na závodníky čeká opravdu těžký měsíc. Ale na toho, kdo protne cílovou pásku 24. července 2022 coby první v celkovém pořadí, čeká nehynoucí sláva.

  Tour de France trikoty

  Žlutý dresPuntíkovaný dresZelený dresBílý dres
  Pro lídra celkového hodnoceníPro lídra vrchařské soutěžePro nejlepšího sprintera, tedy nejlepšího závodníka v bodovací soutěžiPro nejlepšího závodníka v kategorii do 25 let

  Tour de France 2022 kurzy

  CyklistaKurz Tipsport
  Pogačar Tadej1.60
  Roglič Primož4.30
  Vingegaard Jonas4.80
  Vlasov Aleksandr19.00
  O'Connor Ben41.00

  ✓ Kurzy jsou orientační a mohou se mírně lišit.

  Tour de France 2022 program etap

  Tour de France 2022 program startuje v pátek 1. července. Bude se závodit každý den s výjimkou 3 volných dní. Program uzavře etapa La Défense Arena - Champs-Élysés, kdy závodníci konečně vjedou do Paříže. Trasa dlouhá přes 3000 km tedy končí v hlavním městě a dne 24. července budou cyklističtí fanoušci znát jméno vítěze Tour de France 2022.

  DatumEtapaVzdálenostTyp tratěVítěz
  1. červenceKodaň - Kodaň13 kmčasovkaYves Lampaert (BEL)
  2. červenceRoskilde - Nyborg199 kmrovinatáFabio Jakobsen (NED)
  3. červenceVelje - Sønderborg182 kmrovinatáDylan Groenewegen (NED)
  4. červenceVolný den---
  5. červenceDunkirk - Calais172 kmkopcovitáWout Van Aert (BEL)
  6. červenceLille - Arenberg155 kmkopcovitáSimon Clarke (AUS)
  7. červenceBinche - Longwy220 kmkopcovitáTadej Pogačar (SLO)
  8. červenceTomblaine - La Planche des Belles Filles176 kmhorskáTadej Pogačar (SLO)
  9. červenceDole - Lausanne184 kmkopcovitáWout Van Aert (BEL)
  10. červenceAigle - Châtel183 kmhorskáBob Jungels (LUX)
  11. červenceVolný den---
  12. červenceMorzine - Megève148 kmkopcovitáMagnus Cort Nielsen (DEN)
  13. červenceAlbertville - Col du Granon149 kmhorskáJonas Vingegaard (DEN)
  14. červenceBriançon - Alpe d'Huez166 kmhorská-
  15. červenceBourg d'Oissans - Saint-Étienne193 kmrovinatá-
  16. červenceSaint-Étienne - Mende195 kmkopcovitá-
  17. červenceRodez - Carcassone200 kmrovinatá-
  18. červenceVolný den---
  19. červenceCarcassone - Foix179 kmkopcovitá-
  20. červenceSaint-Gaudens - Peryagudes130 kmhorská-
  21. červenceLourdes – Hautacam143 kmhorská-
  22. červenceCastelnau-Magnoac - Cahors189 kmrovinatá-
  23. červenceLacapelle-Marival - Rocamadour40 kmčasovka-
  24. červenceLa Défense Arena - Paříž Champs-Élysés112 kmrovinatá-

  Horkou novinkou letošní Tour de France je začátek v Dánsku. Tour de France program v minulosti už začal v Itálii, ve Španělsku nebo v Německu, ale ještě ne v Dánsku. Tato malá země je ale cyklistice zaslíbená, takže lze očekávat grandiózní start. Po třech etapách se závod přesouvá tam, kde je doma - do Francie. Nezůstane zde ale celou dobu, kdo bude sledovat Tour de France 2022 live stream, ten s cyklisty zavítá i do Belgie nebo do Švýcarska. Prohlédněte si v následující tabulce Tour de France 2022 etapy a trasa detailně, a to včetně délky jednotlivých úseků a jejich typu.

  Tour de France mapa všech etap

  Tour de France mapa všech etap zajímá prakticky všechny cyklistické nadšence. Právě díky ní si totiž můžete udělat lepší představu o tom, co jednotlivé závodníky čeká a která část sedne spíše vrchařům nebo spíše sprinterům. Například známý slovenský závodník Peter Sagan je považován za krále sprintu, jelikož se mu na Tour de France podařilo zelený dres vybojovat už sedmkrát. Jednotlivé etapy jsou rozděleny do 4 základních typů. Existují:

  • rovinaté etapy
  • kopcovité etapy
  • horské etapy
  • časovky
  Tour de France mapa všech etap

  U kopcovitých a horských etap se zároveň můžete setkat se speciální variantou s dojezdem na kopci (nikoliv na rovině). U jednotlivých etap se pochopitelně liší i počet kilometrů, který v průběhu závodníci ujedou. Ve většině případů se jedná o více než 150 km v rámci jedné etapy. Pokud bychom sečetli počet kilometrů za celý závod Tour de France 2021, dostali bychom neuvěřitelnou hodnotu 3 417,5 km. Individuální časovky jsou naplánovány na 1. července a 23. července a jejich délky činí 13 a 40 km.  Tour de France live stream, živě v Televizi i online

  Nadpis hovoří za vše, skutečně je možné sledovat Tour de France live stream, živě v televizi i online. Již tradičně divákům zprostředkovává slavný závod Česká televize. Komentátorem je osvědčený Tomáš Jílek. Pokud televizi nemáte, neznamená to, že budete o tuto akci připraveni. Kromě Tour de France ČT sport je k dispozici online stream sázkové kanceláře Tipsport. Můžete sledovat Tour de France online bez omezení. A za tento zážitek neplatíte vůbec nic. Navíc, nově registrovaní klienti sázkové kanceláře se mohou těšit na bonus ve výši 150 Kč. Tyto peníze si sice nemůžete vybrat, ale můžete je vsadit na vašeho favorita. Je jen na vás, jestli letos budete věřit Saganovi, Pogačarovi, Bardetovi nebo někomu z bratří Yatesů.  Tour de France dresy

  K tomuto celosvětové známému závodu se neodmyslitelně pojí ikonické Tour de France dresy. Mezi ty nejznámější a nejdůležitější přitom patří žlutý, zelený, bílý a puntíkovaný dres. Každý z nich si může cyklista zasloužit za určitých specifických podmínek. Pokud jej vyhraje, obléká trikot v průběhu jízdy, a to až do té chvíle, dokud jej nevyhraje někdo jiný. Případně si může své prvenství v dalším závodu obhájit a v jeho nošení tím pádem pokračovat. Zároveň si je odnáší celkoví vítězové Tour de France. Dresy Tour de France jsou zpravidla tím, co znají i amatérští nadšenci.

  Žlutý dres (maillot jaune)

  Žlutý dres (maillot jaune) je snem každého vášnivého cyklisty. Je totiž symbolem pro vítěze celého závodu, a proto jej oblékají jen ti nejlepší. Po každé etapě se přitom vypočítá, kdo získal v daném závodu nejlepší čas. Následující etapu si přitom žlutý dres obléká vítěz předchozí etapy. Sponzorem žlutého dresu je francouzská banka se sídlem v Lyonu Crédit Lyonnais. Tour de France celkové pořadí je tak vždy jasně viditelné.

  Žlutý dres (maillot jaune)

  Zelený dres (maillot vert)

  Zelený dres (maillot vert) je výhrou pro nejlepšího jezdce v bodové sprinterské klasifikaci. Na jednotlivé etapy je vždy vypsáno několik sprinterských prémií a body jsou udělovány i prvním jezdcům v cíli. Zelený dres tak získá ten závodník, který v tomto ohledu získá nejvíce bodů.

  Zelený dres (maillot vert)

  Puntíkovaný dres (maillot á pois)

  Puntikovaný dres (maillot á pois) čeká na závodníka, který získá nejvíce bodů v rámci vrchařské klasifikace. Stejně jako je na jednotlivé etapy vypsáno několik sprinterských prémií, existuje i několik vrchařských prémií. Body se přitom odvíjí i od náročnosti daného stoupání a platí jednoduché pravidlo - čím těžší kopec, tím více bodů.

  Puntíkovaný dres (maillot á pois)

  Bílý dres (maillot blanc)

  Bílý dres (maillot blanc) přísluší nejlepšímu jezdci do 25 let v celkové individuální klasifikaci. Stejně jako v jiných případech, i tento dres získává závodník na základě dosaženého počtu bodů v předchozí etapě a následně si jej obléká na další etapu (nebo etapy, pokud své prvenství obhájí).

  Bílý dres (maillot blanc)

  Bojovník dne

  K dresům neodmyslitelně patří i další malá vítězství, jako je například Bojovník dne. Osmičlenná komise v každé etapě rozhoduje o tom, kdo byl největším bojovníkem dané etapy. Většinou se jedná o jezdce, který danou etapu nějakým způsobem oživil. Může to být třeba cyklista, který byl nejdéle v úniku. Tato menší Tour de France soutěž se však nehodnotí dresem, ale bílým číslem závodníka v červeném poli.

  Týmová klasifikace

  Týmová klasifikace je soutěž, v rámci které se připisují časy tří nejlepších jezdců etapy do celkového času týmu, a to s výjimkou týmové časovky, u které se čas počítá až po projetí pátého jezdce týmu. Lídři týmové klasifikace jsou označeni černým číslem na žlutém pozadí, a právě díky tomu je bezpečně rozpoznáte.

  Tour de France vítězové - Vyhraje opět Tadej Pogačar

  Je mu teprve 23 let, ale už toho dokázal hodně. Slovinec Tadej Pogačar má na svém kontě bronzovou medaili z olympiády v Tokiu, letos vyhrál závody Tirreno–Adriatico, Strade Bianche či UAE Tour. Především je to ale dvojnásobný vítěz Tour de France z minulých dvou ročníků. Letos si rodák z malé vesnice Komenda jde pro hattrick.

  Pogačar se na Tour specializuje. Zkusil také Vueltu - a dojel zde v roce 2019 na sympatickém třetím místě. K velké nelibosti Italů tento fenomenální jezdec zatím ignoruje Giro d'Italia. Ale Tour, to je jeho. V roce 2020 vyhrál tři etapy a svedl parádní duel s krajanem Primožem Rogličem. O vítězství rozhodl až v předposlední etapě.

  Tour de France vítězové - Vyhraje opět Tadej Pogačar

  Rok 2021, to už byla suverénní jízda. Tadej Pogačar nesvlékl žlutý dres od 8. etapy až do konce. A vedle oblíbené časovky si připsal dvě výhry na veletěžkých horských úsecích v Pyrenejích.

  Pogačar má velkou výhodu v tom, že je všestranný. Závodí v nejlepším týmu UAE Team Emirates, jehož členy jsou také již zmíněný Primož Roglič či loňský druhý nejlepší jezdec Vingegaard. Protože má Pogačar formu i letos, což dokázal v menších závodech, je jasným kandidátem na vítězství v třetí Tour de France za sebou.

  Tour de France 2022 Češi a Peter Sagan

  Tuzemské fanoušky cyklistiky bude zajímat - zasáhnou do Tour de France 2022 Češi? Zatím tomu nic nenasvědčuje. Týmy zveřejňují své nasazené jezdce postupně a zatím se žádné jméno českého závodníka na startovní listině neobjevilo. Po pravdě řečeno, není divu. Momentálně česká cyklistika nemá žádné velké jméno. Roman Kreuziger, který na Tour dojel čtyřikrát v první desítce, ukončil loni na podzim kariéru. Nejezdí už ani někdejší talent König. A loni sice na Tour de France zavítal Petr Vakoč v barvách týmu Alpecin-Fenix, díru do světa ale neudělal.

  Pořád ale šance na účast Čechů existuje, protože nominace není uzavřená. Kdo ale chybět nebude, to je slovenský fenomén Peter Sagan. 33letý rodák z Žiliny je králem bodovací soutěže, kterou vyhrál 7x. V celkovém pořadí se ale nejlépe umístil na 42. místě, a to hned při jeho premiérové Tour. Loni, v roce 2021, nedokončil. Peter Sagan bude na Tour de France 2022 jezdit za tým TotalEnergies.

  Tour de France prize money

  Nejednoho člověka jistě bude zajímat Tour de France prize money, tedy to, kolik si vlastně závodníci mohou za své vítězství vysloužit peněz. V tomto ohledu platí, že Tour de France je závod, v rámci kterého jde spíše o tradici a prestiž, nikoliv o peníze. Závodníci si zpravidla výhru rozdělí v rámci celého týmu. To znamená, že peníze nezíská jen jeden jediný výherce, ale členové celého týmu včetně jejich doprovodu. V roce 2021 činili prize money 2 228 450 €. Nejvýznamnější odměny náleží následujícím cyklistům:

  • celkový vítěz si odnese 500 000 €
  • vítězové etap 11 000 €
  • lídr bodovací soutěže 128 000 €
  • nejlepší vrchař 108 700 €
  • vítěz klasifikace týmů 178 800 €
  • nejlepší jezdec do 25 let 66 500 €
  • nejaktivnější jezdec 56 000 €
  • a každý cyklista, který přijede do cíle 1 000 €

  Jak vidíte, peníze opravdu není to, co cyklisty v tomto závodě žene. Jedná se spíše o příležitost poměřit své síly s opravdovými profesionály a získat tak nepopsatelný zážitek. Tour de France prize money se pochopitelně v každém roce mění a pravdou zůstává, že je zde patrný stále rostoucí trend (což je však pochopitelné).

  Tour de France historie

  Tour de France historie k tomuto závodu neodmyslitelně patří. Tento etapový závod cyklistů se pořádá už od roku 1903. Jak napovídá samotný název, vznikl právě ve Francii. Končí vždy v Paříži, ale jeho trasa může vést i přes další země. Každoročně se koná v červenci, výjimkou však byl rok 2020, kdy proběhl později následkem celosvětové koronavirové pandemie. Společně se závody Giro d'Italia a Vuelta a España se Tour de France řadí k nejprestižnějším cyklistickým závodům na světě.

  První Tour de France se konala v roce 1903. Naplánovalo se celkem 6 etap o celkové délce 2 428 km. Jezdci by jednotlivé etapy jezdili v noci a končili by je následující den odpoledne. To se však ukázalo jako příliš náročné a pro závodníky těžko absolvovatelné. Na tento závod se jich totiž přihlásilo jen 15. Následně bylo uspořádání a počet jednotlivých etap upraven a závod se uskutečnil. Zajímavostí je, že všem závodníkům byl nabídnut finanční příspěvek ve výši 5 franků, který v té době odpovídal průměrné mzdě továrního dělníka. Aby cyklisté mohli této příspěvek získat, museli splnit jednoduchou podmínku. A to, že jejich průměrná rychlost musela být alespoň 20 km/h ve všech etapách a zároveň se museli umístit mezi prvními 50 jezdci. Výherce tehdejší Tour de France by si poté přišel celkem na 20 000 franků. To znamená šestinásobek toho, co si za celý rok průměrně vydělal jeden tovární deník. Mnozí závodníci z tohoto závodu po prvních několika etapách odstoupili, jelikož byli fyzicky vyčerpáni. Úplně první etapu například dokončilo pouze 37 cyklistů. S historií Tour de France se pochopitelně neodmyslitelně pojí i její jednotliví vítězové. Žlutý trikot celkem pětkrát získali hned čtyři cyklisté, a to Jacques Anquetil, Eddy Merckx, Bernard Hinault a Miguel Indurain. Čtyřnásobným vítězem Tour de France je poté Chris Froome.

  Etapy Tour de France z minulého roku

  Tour de France program je nesmírně náročný. Vyčerpávající je i celková délka závodu s minimálním množstvím volných dnů (pouze tři). Ani v těchto třech dnech si však cyklisté nemohou dělat přesně to, co chtějí (například jen odpočívat). Odpočinkové dny totiž primárně slouží pro přesun do jiného místa, kde budou probíhat další etapy.

  I když název Tour de France nahrává tomu, že se závod koná pouze ve Francii, není to tak úplně pravda. V minulosti totiž například cyklisté zavítali na etapové závody do Itálie, Španělska, Německa, Belgie nebo třeba Švýcarska. V letošním roce na nás čeká start v Dánsku. Co se týče typologie závodu, budou se konat dvě časovky jednotlivců. Zároveň se můžeme těšit na minimum rovinatých etap. Převažují kopcovité a horské etapy, přičemž některé z nich navíc ozvláštňuje dojezd do kopce, který danou etapu dělá pro jezdce ještě obtížnější. Jednotlivé etapy pochopitelně doprovází nezaměnitelné Tour de France logo.

  Tour de France logo

  DatumEtapaTrasaDélkaTyp
  26. 6.1.Brest > Landerneau187 kmKopcovitá (s dojezdem na kopci)
  27. 6.2.Perros > Guirec to Mûr-de-Bretagne (Guerlédan)182 kmKopcovitá (s dojezdem na kopci)
  28. 6.3.Lorient > Pontivy182 kmRovinatá
  29. 6.4.Redon > Fougères152 kmRovinatá
  30. 6.5.Changé > Laval27 kmIndividuální časovka
  1. 7.6.Tours > Châteauroux144 kmRovinatá
  2. 7.7.Vierzon > Le Creusot248 kmKopcovitá
  3. 7.8.Oyonnax > Le Grand-Bornand151 kmhorská
  4. 7.9.Cluses > Tignes145 kmHorská s dojezdem na kopci
  6. 7.10.Albertville > Valence186 kmKopcovitá
  7. 7.11.Sorgues > Malaucène199 kmHorská
  8. 7.12.Saint-Paul > Trois-Châteaux to Nîmes161 kmKopcovitá
  9. 7.13.Nîmes > Carcassonne220 kmKopcovitá
  10. 7.14.Carcassonne > Quillan184 kmHorská
  11. 7.15.Céret > Andorra la Vella (Andorra)192 kmHorská
  13. 7.16.El Pas de la Casa (Andorra) > Saint-Gaudens169 kmHorská
  14. 7.17.Muret > Saint-Lary-Soulan (Col de Portet)178 kmHorská s dojezdem na kopci
  15. 7.18.Pau > Luz Ardiden130 kmHorská s dojezdem na kopci
  16. 7.19.Mourenx > Libourne203 kmKopcovitá
  17. 7.20.Libourne > Saint-Émilion31 kmIndividuální časovka
  18. 7.21.Chatou > Paríž (Champs-Élysées)112 kmRovinatá

  Často kladené otázky

  Můžu Tour de France sledovat online?

  Tour de France 2022 livestream přináší sázková kancelář Tipsport. Může si jej pustit jakýkoli registrovaný klient, který v posledních 30 dnech vsadil tiket. Stream je dostupný i z mobilních zařízení. Kvalitní přímý přenos nabízí také Česká televize i s komentářem Tomáše Jílka a cyklistických expertů.

  Jak dlouho Tour de France trvá?

  Tour de France program trvá celkem 24 dní. Toto období je přitom rozděleno do 21 různých etap závodu a 3 odpočinkových dnů. V letošním roce připadá odpočinkový den na 4., 11. a 18. den závodu.

  Je trať závodu každý rok stejná?

  Není. Jednotlivé etapy se vymýšlí vždy nové, i když některé rysy zůstávají podobné. Například klasický dojezd do Paříže na Champs-Élysées. Tour de France 2022 etapy jsou už zveřejněny a opět přináší řadu atraktivních neokoukaných cest. I to přináší velkou atraktivitu závodu - Tour de France 2022 livestream přinese výhledy na majestátní vrcholky Pyrenejí, pohledy do malebných pyrenejských údolí i na nížiny v severní Francii.

  Kdo vymýšlí trať jednotlivých etap?

  Za složením jednotlivých etap stojí ředitel závodu Christian Prumode, který je vymýšlí společně se svým týmem.

  Kolik závodníků se Tour de France účastní?

  Tour de France se účastní celkem 22 různých týmů z celého světa. Každý tým v sobě zahrnuje 8 jezdců. To znamená, že celkem se Tour de France účastní 176 závodníků.

  Účastní se Tour de France i nějací čeští cyklisté?

  V roce 2021 se Tour de France účastnil jediný Čech. Jedná se o Petra Vakoče, který oblékal dres týmu Alpecin Fénix. Letos zatím žádný Čech v nominaci týmů není.

  Kdo vyhraje Tour de France 2022?

  Zřejmě největším favoritem na celkové vítězství na Tour de France je v roce 2022 Tadej Pogačar. Ten totiž závod vyhrál už dvakrát a ve 23 letech je ve skvělé formě, aby Starou dámu ovládl potřetí. Za hlavního adepta na zisk zeleného dresu je považován 7násobný vítěz této kategorie, slovenský závodník Peter Sagan.

  Lze Tour de France 2022 sledovat i na mobilu?

  Ano. Tour de France live lze sledovat nejen na počítači, ale i na tabletu nebo mobilním telefonu. Například Tipsport podporuje sledování přes mobilní rozhraní svého webu, ale využít můžete i přehlednou mobilní aplikaci.

  Nejslavnější cyklistický podnik světa Tour de France 2022, startuje 1.července. Cyklistická smetánka letos bude čelit trase dlouhé 3328 km, s 2 časovkami a 6 horskými etapami. Chystá se hodně novinek, o kterých by fandové cyklistiky měli vědět. Proto vám přinášíme nabitý program. Tour de France 2022 můžete letos sledovat na TV Tipsport nebo v televizi na ČT Sport. Také vám prozradíme jestli zasáhnou i Češi. Krátce se zastavíme u historie, představíme kurzy a etapy. A sázkaře také informujeme, jak získat bonus za registraci 150 Kč u Tipsportu, abyste si na svého favorita mohli výhodně vsadit.

  Mohlo by Vás zajímat

  TV Tipsport

  TV Tipsport je praktická funkce, kterou tato sázková kancelář uživatelům nabízí zdarma. V tomto článku vám prozradíme, jak je možné začít TV Tipsport využívat a…

  Oktagon MMA 34 live stream živý přenos

  23. 07. 2022

  Oktagon live stream přichází s již tradičním turnajem na pražské Štvanici. Festival bojových sportů překračuje pod širým nebem před zraky natěšených diváků. Oktagon 34 bude…