Tour de France 2024 kurzy: program a rozpis etap


Tour de France 2024, 111. ročník nejslavnějšího cyklistického závodu, startuje 29.června. Závodníci letos budou čelit trase dlouhé 3498 km rozdělené do 21 etap. Tour de France 2024 kurzy a program cyklistického šampionátu najdete přehledně popsané níže. Podívejte se na přehled etap, detaily o dresech, předchozích ročnících i prize money čekající na vítěze.

Tour de France 2024 kurzyVýsledky etap, dresy a průběžné pořadíProgram etapMapa etapDresyTour de France vítězové

Tour de France program

Nejlepší bonusy k Tour

1000Kč + 3.000Kč
Získej bonus

500Kč + 50.000Kč
Získej bonus
300Kč + 6.000Kč
Získej bonus

18+ Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardních hrách může vzniknout závislost.


 • Tour de France 2024 začíná v Itálii, postupně závodníci zdolají 3498 km ve 21 etapách. Závod mimořádně nekončí v Paříži, ale v Nice. K této změně došlo v důsledku příprav na letní olympijské hry.
 • Tour de France 2024 kurzy jasně favorizují slovinského jezdce Tadeje Pogačara, který již Tour de France v minulosti několikrát ovládl. Jeho hlavní rival Jonas Vingegaard je druhým favoritem v pořadí, musí se ale vypořádat s následky nepříjemného zranění.
 • Do Tour de France 2024 nastoupí přesně 176 závodníků z 22 týmů, mezi nimi bude i český zástupce, Jan Hirt z týmu Soudal – Quick Step.

Tour de France 2024 kurzy

Tour de France 2024 kurzy jsou vypsány hned u několika českých sázkových kanceláří. Na Tour de France 2024 si můžete vsadit u Tipsportu, Fortuny nebo třeba Betana. Tour de France 2024 kurzy jsou samozřejmě vypsány nejenom na to, kdo vyhraje Tour de France, ale i na další aspekty závodu. Například na vítěze jednotlivých etap, či držitele známých trikotů. Níže v tabulce najdete základní kurzy na vítěze celé Tour de France 2024.

Jezdec Kurz na vítěze Tipsport Kurz na vítěze Fortuna
Tadej Pogačar 1.50 1.50
Jonas Vingegaard 3.30 3.25
Primož Roglič 9.00 8.50
Remco Evenepoel 16.00 17.50
Juan Ayuso 22.00 30.00
Adam Yates 27.00 27.50

Tour de France 2024 výsledky etap, dresy a průběžné pořadí

Tour de France 2024 startuje 29. června nikoli v zemi galského kohouta, ale v italské Florencii. Právě v této zemi se pojedou i první 3 etapy. Zbylé etapy už zamíří do Francie a Monaka.

obrázek

Jako vždy půjde o velmi rozmanitý závod. Tour de France program nabídne sedm horských, osm rovinatých, čtyři středně kopcovité etapy a dvě etapy budou patřit časovce. Tour de France 2024 odstartuje středně kopcovitou etapou o délce 206 km ve Florencii a závod jezdci zakončí časovkou s příjezdem do Nice. Trasa dlouhá 3498 km znamená obrovskou nálož. Na závodníky čeká opravdu těžký měsíc.

Tour de France trikoty

Žlutý dres Puntíkovaný dres Zelený dres Bílý dres
Pro lídra celkového hodnocení Pro lídra vrchařské soutěže Pro nejlepšího sprintera, tedy nejlepšího závodníka v bodovací soutěži Pro nejlepšího závodníka v kategorii do 25 let

Tour de France 2024 program etap

Tour de France 2024 program etap startuje v sobotu 29. června. Bude se závodit každý den s výjimkou 2 volných dní. Program uzavře etapa Monaco – Nice. Trasa dlouhá přes 3000 km výjimečně končí v Nice a dne 21. července budou cyklističtí fanoušci znát jméno vítěze Tour de France 2024..

Datum Etapa Vzdálenost Typ tratě
29. června Florence – Rimini 206 km kopcovitá
30. června Cesenatico – Bologna 200 km kopcovitá
1. července Piacenza – Turin 229 km rovinatá
2. července Pinerolo – Vallorie 138 km horská
3. července Saint-Jean-de-Maurienne – Saint-Vulbas 177 km rovinatá
4. července Macon – Dijon 163 km rovinatá
5. července Nuits-Saint-Georges – Gevrey-Chambertin 25 km časovka
6. července Semur-en-Auxois – Colombey-les-Deux-Églises 176 km rovinatá
7. července Troyes – Troyes 199 km kopcovitá
8. července Volný den
9. července Orléans – Saint-Amand-Montrond 187 km rovinatá
10. července Evaux-les-Bains – Le Lioran 211 km horská
11. července Aurillac – Villeneuve-sur-Lot 204 km rovinatá
12. července Agen – Pau 171 km rovinatá
13. července Pau – Pla d’Adet 152 km horská
14. července Loudenvielle – Plateau de Beille 198 km horská
15. července Volný den
16. července Gruissan – Nîmes 187 km rovinatá
17. července Saint-Paul-Trois-Châteaux – Superdévoluy 178 km horská
18. července Gap – Barcelonnette 179 km kopcovitá
19. července Embrun – Isola 2000 145 km horská
20. července Nice – Col de la Couillole 133 km horská
21. července Monaco – Nice 34 km časovka

Tour de France mapa etap

Tour de France mapa všech etap zajímá prakticky všechny cyklistické nadšence. Právě díky ní si totiž můžete udělat lepší představu o tom, co jednotlivé závodníky čeká a která část sedne spíše vrchařům nebo spíše sprinterům. Jednotlivé etapy jsou rozděleny do 4 základních typů. Existují:

 • rovinaté etapy
 • kopcovité etapy
 • horské etapy
 • časovky
Tour de France 2024 mapa všech etap

U kopcovitých a horských etap se zároveň můžete setkat se speciální variantou s dojezdem na kopci (nikoliv na rovině). U jednotlivých etap se pochopitelně liší i počet kilometrů, který v průběhu závodníci ujedou. Ve většině případů se jedná o více než 150 km v rámci jedné etapy.

Tour de France dresy

K tomuto celosvětové známému závodu se neodmyslitelně pojí ikonické Tour de France dresy. Mezi ty nejznámější a nejdůležitější přitom patří žlutý, zelený, bílý a puntíkovaný dres. Každý z nich si může cyklista zasloužit za určitých specifických podmínek. Pokud jej vyhraje, obléká trikot v průběhu jízdy, a to až do té chvíle, dokud jej nevyhraje někdo jiný. Případně si může své prvenství v dalším závodu obhájit a v jeho nošení tím pádem pokračovat. Zároveň si je odnáší celkoví vítězové Tour de France. Dresy Tour de France jsou zpravidla tím, co znají i amatérští nadšenci.

Žlutý dres (maillot jaune)

Žlutý dres (maillot jaune) je snem každého vášnivého cyklisty. Je totiž symbolem pro vítěze celého závodu, a proto jej oblékají jen ti nejlepší. Po každé etapě se přitom vypočítá, kdo získal v daném závodu nejlepší čas. Následující etapu si přitom žlutý dres obléká vítěz předchozí etapy. Sponzorem žlutého dresu je francouzská banka se sídlem v Lyonu Crédit Lyonnais. Tour de France celkové pořadí je tak vždy jasně viditelné.

Žlutý dres (maillot jaune)

Zelený dres (maillot vert)

Zelený dres (maillot vert) je výhrou pro nejlepšího jezdce v bodové sprinterské klasifikaci. Na jednotlivé etapy je vždy vypsáno několik sprinterských prémií a body jsou udělovány i prvním jezdcům v cíli. Zelený dres tak získá ten závodník, který v tomto ohledu získá nejvíce bodů.

Zelený dres (maillot vert)

Puntíkovaný dres (maillot á pois)

Puntikovaný dres (maillot á pois) čeká na závodníka, který získá nejvíce bodů v rámci vrchařské klasifikace. Stejně jako je na jednotlivé etapy vypsáno několik sprinterských prémií, existuje i několik vrchařských prémií. Body se přitom odvíjí i od náročnosti daného stoupání a platí jednoduché pravidlo – čím těžší kopec, tím více bodů.

Puntíkovaný dres (maillot á pois)

Bílý dres (maillot blanc)

Bílý dres (maillot blanc) přísluší nejlepšímu jezdci do 25 let v celkové individuální klasifikaci. Stejně jako v jiných případech, i tento dres získává závodník na základě dosaženého počtu bodů v předchozí etapě a následně si jej obléká na další etapu (nebo etapy, pokud své prvenství obhájí).

Bílý dres (maillot blanc)

Bojovník dne

K dresům neodmyslitelně patří i další malá vítězství, jako je například Bojovník dne. Osmičlenná komise v každé etapě rozhoduje o tom, kdo byl největším bojovníkem dané etapy. Většinou se jedná o jezdce, který danou etapu nějakým způsobem oživil. Může to být třeba cyklista, který byl nejdéle v úniku. Tato menší Tour de France soutěž se však nehodnotí dresem, ale bílým číslem závodníka v červeném poli.

Týmová klasifikace

Týmová klasifikace je soutěž, v rámci které se připisují časy tří nejlepších jezdců etapy do celkového času týmu, a to s výjimkou týmové časovky, u které se čas počítá až po projetí pátého jezdce týmu. Lídři týmové klasifikace jsou označeni černým číslem na žlutém pozadí, a právě díky tomu je bezpečně rozpoznáte.

Koho z Čechů můžete sledovat na Tour de France 2024

Pro české diváky je zajímavá také otázka, zda zasáhnou do Tour de France 2024 Češi? Na startovací listině se objeví pouze jeden Čech, konkrétně Jan Hirt z týmu Soudal – Quick Step. Jeho hlavní úlohou bude v peletonu pomáhat hvězdě tohoto týmu, Remco Evenepoelovi. Tentokrát bude chybět také slovenský fenomén Peter Sagan. 33letý rodák z Žiliny je králem bodovací soutěže, kterou vyhrál 7x. V celkovém pořadí se ale nejlépe umístil na 42. místě, a to hned při jeho premiérové Tour. V roce 2021 nedokončil, loni skončil na 115. Místě.

Tour de France prize money

Informace o Tour de France prize money jsou běžně k dispozici. Závodníci si zpravidla výhru rozdělí v rámci celého týmu. To znamená, že peníze nezíská jen jeden jediný výherce, ale členové celého týmu včetně jejich doprovodu. V roce 2024 se závodníci mohou těšit na Tour de France prize money v hodnotě 2 308 200 €. Nejvýznamnější odměny náleží následujícím cyklistům:

 • celkový vítěz si odnese 500 000 €
 • vítězové etap 11 000 €
 • lídr bodovací soutěže 128 000 €
 • nejlepší vrchař 108 700 €
 • vítěz klasifikace týmů 178 800 €
 • nejlepší jezdec do 25 let 66 500 €
 • nejaktivnější jezdec 56 000 €
 • a každý cyklista, který přijede do cíle 1 000 €

Tour de France historie

Tour de France historie k tomuto závodu neodmyslitelně patří. Tento etapový závod cyklistů se pořádá už od roku 1903. Jak napovídá samotný název, vznikl právě ve Francii. Končí vždy v Paříži, ale jeho trasa může vést i přes další země. Každoročně se koná v červenci, výjimkou však byl rok 2020, kdy proběhl později následkem celosvětové koronavirové pandemie. Společně se závody Giro d’Italia a Vuelta a España se Tour de France řadí k nejprestižnějším cyklistickým závodům na světě.

Etapy Tour de France 2023

Datum Etapa Vzdálenost Typ tratě
1. července Bilbao – Bilbao 182 km kopcovitá
2. července Vitoria-Gasteiz – Saint-Sébastien 209 km kopcovitá
3. července Amorebieta-Etxano – Bayonne 185 km rovinatá
4. července Dax – Nogaro 182 km rovinatá
5. července Pau – Lauruns 165 km horská
6. července Tarbes – Cauterets-Cambasque 145 km horská
7. července Mont-de-Marsan – Bordeaux 170 km rovinatá
8. července Libourne – Limoges 201 km kopcovitá
9. července Saint-Léonard-de-Noblat – Puy de Dôme 184 km horská
10. července Volný den
11. července Vulcania – Issoire 167 km kopcovitá
12. července Clermont-Ferrand – Moulins 180 km rovinatá
13. července Roanne – Belleville-de-Beaujolais 169 km kopcovitá
14. července Châtillon-sur-Chalaronne – Grand Colombier 138 km horská
15. července Annemasse – Morzine les Portes du Soleil 152 km horská
16. července Les Gets les Portes du Soleil – Saint-Gervais Mont-Blanc 180 km horská
17. července Volný den
18. července Passy – Combloux 22 km individuální časovka
19. července Saint-Gervais Mont-Blanc – Courchevel 166 km horská
20. července Moȗtiers – Bourg-en-Bresse 186 km kopcovitá
21. července Moirans-en-Montagne – Poligny 173 km rovinatá
22. července Belfort – Le Markstein Fellering 133 km horská
23. července Saint-Quentin-en-Yvelines – Paříž Champs-Élysées 115 km rovinatá

Etapy Tour de France 2022

Datum Etapa Vzdálenost Typ tratě
1. července Kodaň – Kodaň 13 km časovka
2. července Roskilde – Nyborg 199 km rovinatá
3. července Velje – Sønderborg 182 km rovinatá
4. července Volný den
5. července Dunkirk – Calais 172 km kopcovitá
6. července Lille – Arenberg 155 km kopcovitá
7. července Binche – Longwy 220 km kopcovitá
8. července Tomblaine – La Planche des Belles Filles 176 km horská
9. července Dole – Lausanne 184 km kopcovitá
10. července Aigle – Châtel 183 km horská
11. července Volný den
12. července Morzine – Megève 148 km kopcovitá
13. července Albertville – Col du Granon 149 km horská
14. července Briançon – Alpe d’Huez 166 km horská
15. července Bourg d’Oissans – Saint-Étienne 193 km rovinatá
16. července Saint-Étienne – Mende 195 km kopcovitá
17. července Rodez – Carcassone 200 km rovinatá
18. července Volný den
19. července Carcassone – Foix 179 km kopcovitá
20. července Saint-Gaudens – Peryagudes 130 km horská
21. července Lourdes – Hautacam 143 km horská
22. července Castelnau-Magnoac – Cahors 189 km rovinatá
23. července Lacapelle-Marival – Rocamadour 40 km časovka
24. července La Défense Arena – Paříž Champs-Élysés 112 km rovinatá

Etapy Tour de France 2021

Datum Etapa Trasa Délka Typ
26. 6. 1. Brest > Landerneau 187 km Kopcovitá (s dojezdem na kopci)
27. 6. 2. Perros > Guirec to Mûr-de-Bretagne (Guerlédan) 182 km Kopcovitá (s dojezdem na kopci)
28. 6. 3. Lorient > Pontivy 182 km Rovinatá
29. 6. 4. Redon > Fougères 152 km Rovinatá
30. 6. 5. Changé > Laval 27 km Individuální časovka
1. 7. 6. Tours > Châteauroux 144 km Rovinatá
2. 7. 7. Vierzon > Le Creusot 248 km Kopcovitá
3. 7. 8. Oyonnax > Le Grand-Bornand 151 km horská
4. 7. 9. Cluses > Tignes 145 km Horská s dojezdem na kopci
6. 7. 10. Albertville > Valence 186 km Kopcovitá
7. 7. 11. Sorgues > Malaucène 199 km Horská
8. 7. 12. Saint-Paul > Trois-Châteaux to Nîmes 161 km Kopcovitá
9. 7. 13. Nîmes > Carcassonne 220 km Kopcovitá
10. 7. 14. Carcassonne > Quillan 184 km Horská
11. 7. 15. Céret > Andorra la Vella (Andorra) 192 km Horská
13. 7. 16. El Pas de la Casa (Andorra) > Saint-Gaudens 169 km Horská
14. 7. 17. Muret > Saint-Lary-Soulan (Col de Portet) 178 km Horská s dojezdem na kopci
15. 7. 18. Pau > Luz Ardiden 130 km Horská s dojezdem na kopci
16. 7. 19. Mourenx > Libourne 203 km Kopcovitá
17. 7. 20. Libourne > Saint-Émilion 31 km Individuální časovka
18. 7. 21. Chatou > Paríž (Champs-Élysées) 112 km Rovinatá

Často kladené otázky

Jak dlouho trvá Tour de France?

Tour de France program trvá celkem 23 dní. Toto období je přitom rozděleno do 21 různých etap závodu a 3 odpočinkových dnů. V letošním roce připadá odpočinkový den na 10. a 17. den závodu.

Je trať Tour de France každý rok stejná?

Není. Jednotlivé etapy se vymýšlí vždy nové, tentokrát je kvůli přípravám na letní olympijské hry pozměněn i závěr závodu. Tentokrát skončí Tour de France 2024 v Nice.

Kolik závodníků se účastní Tour de France?

Tour de France se účastní celkem 22 různých týmů z celého světa. Každý tým v sobě zahrnuje 8 jezdců. To znamená, že celkem se Tour de France účastní 176 závodníků.

Účastní se Tour de France i čeští cyklisté?

V roce 2021 se Tour de France účastnil jediný Čech. Jedná se o Petra Vakoče, který oblékal dres týmu Alpecin Fénix. Letos se zúčastní Jan Hirt z týmu Soudal Quick Step.

Jaké jsou Tour de France 2024 kurzy?

Tour de France 2024 kurzy jsou jasné. Největším favoritem na celkové vítězství na Tour de France je v roce 2024 slovinský jezdec Tadej Pogačar následovaný dvojnásobným vítězem z předchozích let Jonasem Vingegaardem.