Mistrovství světa 2022 v Esport hokeji


Klasické mistrovství světa v hokeji skončilo nedávno, výsledky jsou dobře známé každému hokejovému fandovi. Nyní ale přichází další šampionát. IIHF eWorld Championships 2022 je turnajem těch nejlepších hráčů NHL 22. Mistrovství světa v esport hokeji rozjíždí v červnu 2022 kvalifikaci. Ta česká probíhá od 21. června. V červenci 2022 se pak sejde světová elita a změří síly na vrcholném turnaji. Zhruba v půlce července je na programu play off mistrovství světa v esport hokeji. Sledujte live streamy na TV Tipsport a držte palce českým playerům!

Mistrovství světa v Esport hokeji

  • Soutěž: Mistrovství světa 2022 v Esport hokeji
  • Kvalifikace pro české gamery: odstartuje 21.06 2022 v 19:00
  • Datum celého turnaje: od půlky června do konce července
  • 44 národních šampionů: 22 soutěžících na PlayStationu a 22 na Xboxu

IIHF v NHL 22 pro Xbox a Playstation

Šampionát IIHF v NHL 22 pro Xbox a Playstation je nástupcem 2 roky starého turnaje IIHF Esports Fan Championship. Už tehdy se šampionát konal pod záštitou organizace IIHF, která pořádá i seniorská mistrovství světa v klasickém ledním hokeji. Jde zřejmě o začátek dlouhodobé tradice, nové velké epochy, protože esportům bezesporu patří budoucnost. Série videoher od tvůrců Electronic Arts je světově proslavená, některý z dílů si určitě zahrál skoro každý. Na mistrovství se bude NHL 22 hrát ne na stolních počítačích, ale na platformách Xbox a Playstation. Každá z účastnických zemí vysílá na šampionát jednoho zástupce. Na mistrovství světa v esport hokeji tedy bude v akci pouze 1 Švéd, 1 Kanaďan – a pochopitelně také jen 1 Čech a 1 Slovák.

MS v Esport hokeji program

MS v esport hokeji program byl již zahájen. Zatím tedy jen národními kvalifikacemi. Ta česká odstartovala v úterý 21. června 2022 v 19 hodin. O turnaj je mezi hráči solidní zájem. Do kvalifikace na IIHF eWorld Championship se přihlásilo 127 hráčů na Playstationu a 85 na Xboxu. Pro zajímavost uveďme, že velmi početnou účast hlásí také kvalifikace v Lotyšsku, Kanadě nebo Velké Británii. Připomeňme, že do hlavního turnaje se probojuje jen jeden reprezentant v každé kategorii. Do hlavního turnaje v červenci 2022 se kvalifikuje v každé soutěži 22 účastníků z 22 zemí. Kromě tradičních hokejových zemí, jako jsou Kanada, Finsko, Německo, Slovensko nebo Norsko se na virtuálních kluzištích budou rvát také zástupci Jižní Koreje, Japonska či Polska. 22 hráčů bude rozřazeno do 4 skupin, dvě po 5 a dvě po 6 hráčích. Dva nejlepší hráči z každé skupiny postupují do play off.

V půlce července se vyplatí sledovat live streamy z IIHF eWorld Championship, protože v akci budou už jen ti nejlepší z nejlepších. Po dlouhých kvalifikačních bitvách a zápasech ve skupině se borci s joysticky v ruce budou rvát o medaile v playoff. Už samotná účast ve vyřazovacích bojích přináší výhru 400 euro. Kdo se ale dostane do semifinále, ten už má jistých 800 euro. Největší odměnu si odnese pochopitelně vítěz. K honoráři 5000 euro dostane i krásnou trofej.


MS v esport hokeji program

IIHF eWorld Championships 2022 prize money

Celková dotace pro online mistrovství v ledním hokeji je 10 000 euro. Na část z těchto peněz dosáhnou ale jen ti hráči, kteří se dostanou do play off. Jak budou odměny nejúspěšnějším playerům rozděleny, to ukazuje následující tabulka.

Umístění na mistrovství světa v NHL 22 Odměna
1. místo 5000 € a trofej
2. místo 1800 €
3. nebo 4. místo 800 €
Vyřazen ve čtvrtfinále 400 €

Česká kvalifikace a registrace do Mistrovství

NHL 22 Mistrovství světa Česká kvalifikace začíná 21. června 2022 v 19 hodin. Zúčastnit se jí může každý hráč na platformě Playstation nebo Xbox. Pokud tedy v úterý večer nemáte co dělat, proč nezkusit štěstí? Registrace je zdarma a k dnešnímu dni je přihlášeno 127 hráčů z 256 možných. Podmínkou je věk alespoň 16 let, mít plnou verzi NHL 22 na Playstationu nebo na Xbox One a spolehlivé internetové připojení, dobrá je také znalost angličtiny pro případnou komunikaci s administrátory nebo s protihráči. A protože jde o mistrovství světa v NHL 22 a reprezentaci České republiky, je také nutné české občanství.

Jak postupovat, jestliže chcete reprezentovat ČR?

  1. vytvořte si hráčský účet na oficiálním webu IIHF
  2. zaregistrujte se do národní kvalifikace
  3. před startem kvalifikace potvrďte svou účast (tzv. check-in)
  4. pokud zaregistrovaní hráči neprovedou check-in do 30 minut před startem kvalifikace, jejich místa se uvolní dalším zájemcům.

NHL 22 Mistrovství světa Česká kvalifikace - registrace, informace

Esport MS v hokeji účastníci

IIHF MS v NHL 22 se účastní nejlepší hráči z 22 zemí. Každý z těchto států vysílá do akce jen jednoho reprezentanta, který se porve o co nejlepší umístění na mistrovství světa v esport hokeji. Kompletní seznam účastnických zemí ukazuje následující tabulka.

Země
Rakousko
Česko
Maďarsko
Slovensko
Jižní Korea
Kanada
Francie
Itálie
Lotyšsko
Slovinsko
Ukrajina
Finsko
Německo
Norsko
Dánsko
Polsko
Švédsko
USA
Kazachstán
Velká Británie
Švýcarsko
Japonsko

Největší favorité dle sázkových kanceláří

Protože ještě nejsou dokončené kvalifikace a protože jde o první akci svého druhu, je těžké říci, kdo jsou největší favorité. Do kvalifikace se zapojuje několik stovek hráčů celého světa. A protože se může přidat úplně každý, vždy se může objevit hráč s excelentními schopnostmi, který potrápí i ty nejsebevědomější hráče protřelé mnoha turnaji.


Největší favorité dle sázkových kanceláří

Největší favority tak lze určit jen podle výsledků z minulých podobných turnajů. Vynikající základna je v USA a v Kanadě, odkud pochází hráči jako Johnwaynee90, Yung Gren či JFear, jež na předchozích verzích NHL vydělali každý přes 5000 dolarů za rok. Není ale známo, zdali se jmenovaní účastní kvalifikace na IIHF MS v NHL 2022. Nultý ročník této soutěže se konal před 2 roky a vyhráli jej Finové. Konkrétně šlo o dvojici Erik „Tilantekija“ Tammenpaa a Joel „Rottadee“ Myllymaki, která ve finále porazila Švédsko. A tak jsou favority i hráči ze severských zemí.

Často kladené otázky

Kdy se mistrovství světa v esport hokeji koná?

Koná se v červenci 2022. Kvalifikace ale začíná už v červnu. Konkrétně v Česku začíná 21. června od 19:00.

Kdo je favoritem mistrovství světa v esport hokeji dle sázkových kanceláří?

Největší šance mají hráči USA, Kanady, Finska, Jižní Koreji a Švédska. Také čeští zástupci mohou dojít na turnaji daleko. Čechům se v NHL 22 daří a do kvalifikace se přihlásilo zdaleka nejvíce hráčů. To znamená, že vítěz kvalifikace bude hráč prověřený mnoha těžkými zápasy.

Hraje se na eWorld Championships 2022 pouze hra NHL 22?

Ano, hraje se pouze tato verze slavné hokejové série.

Kdo vyhrál poslední mistrovství světa v esport hokeji?

Turnaj podobného formátu se konal pouze jednou a vyhráli jej Finové.

Kolik českých týmů se může kvalifikovat na Mistrovství v NHL 22?

Každá země posílá do akce na mistrovství světa v NHL 22 pouze jednoho zástupce.