Fortuna možná změní majitele. Cena je odhadována na 50 miliard


Jedna z největších sázkových a herních společností působících v Česku zřejmě přejde do jiných rukou. Fortuna Entertainment Group hledá nového majitele. Zprávu zveřejnila agentura Reuters ve čtvrtek 21. března. Současný vlastník společnost Penta Investments v případě prodeje může inkasovat až 50 miliard korun.

Fortuna možná změní majitele. Cena je odhadována na 50 miliard

Penta spravovala Fortunu celých 20 let. V roce 2004 firmu převzala v rámci mediálně ostře sledovaném obchodu od čtyř českých zakladatelů a akcionářů. Ten nejslavnější z nich, spisovatel, básník a textař Michal Horáček, při své pozdější prezidentské kampani prozradil, kolik na Fortuně akcionáři inkasovali. Sázková kancelář byla prodána za 2,4 miliardy korun. Penta coby nový majitel Fortuny je také původně česká, respektive československá firma. Hlavními spolumajiteli jsou podnikatelé Marek Dospiva a Jaroslav Haščák. Pod Pentu rovněž spadá lékárenský řetězec Dr. Max, řady poliklinik a Aero Vodochody. Za rok 2022 Penta vykázala čistý zisk 11,6 miliardy korun, společnosti v jejím portfoliu dosáhly tržeb až 192 miliard korun.

Dá se předpokládat zájem investorů Entain nebo Superbet

Za 20 let hodnota Fortuny povážlivě narostla. Zdroj blízký Fortuně redakci prozradil, že by prodej mohl Fortunu ocenit až na 50 miliard Kč. Jenom letos se hrubý provozní zisk Fortuny pohybuje kolem €200 milionů. O společnost by mohli mít zájem evropští provozovatelé hazardních her a soukromé investiční společnosti, které se pohybují v sázkovém odvětví. Hovoří se o firmách Entain, který nedávno koupil polského leadera trhu v kurzovém sázení STS, nebo sázkařská společnost Superbet za kterým stojí americká investiční společnost Blackrock. V tuto chvíli je ale zatím Penta ve fázi, že pouze zjišťuje ve spolupráci s americkou investiční bankou JPMorgan, jaké další možnosti Fortuna jako byznys má.

Fortuna jako dvojka na českém hazardním trhu

Fortuna je silným hráčem v odvětví kurzového sázení, zaměřuje se ale také na takzvané technické hry, čili online casino. Rovněž provozuje loterie a stírací losy. Jestliže od svého založení Fortuna cílila především na český a slovenský trh, pod společností Penta Investnemnt úspěšně expandovala na další trhy. Fortuna se prosadila v Polsku, Rumunsku i Chorvatsku.