Eurovize 2023 – kurzy, program a čeští zástupci


Eurovize 2023, 67. ročník populární hudební soutěže, už zná místo konání i řadu nominovaných umělců. V Eurovision Song Contest se objevují zástupci evropských zemí a svou vlast reprezentují vždy jednou písní. Českým zástupcem v roce 2023 bude hudební kapela Vesna s písní My Sister’s Crown, která se ukáže v prvním ze dvou semifinále. Patří dokonce do širšího okruhu favoritů, jak napovídají Eurovize kurzy. Eurovize program zakončí finále celé soutěže v Liverpool Areně 13. května 2023.

Eurovize 2023 - kurzy, program a čeští zástupci

  • Finále Eurovize 2023 se uskuteční ve Velké Británii v Liverpool Areně 13. května 2023
  • Soutěže se zúčastní celkem 37 zemí, do finále postoupí 26 účastníků
  • Českým zástupcem v soutěži pro rok 2023 bude skupina Vesna

Program Eurovize, První semifinále, druhé semifinále, Finále

Program Eurovize 2023 zahrnuje dvě semifinálová kola a následné finále. Letošního ročníku se zúčastní 37 zemí. Podmínkou pro účast je aktivní členství v Evropské vysílací unii nebo Radě Evropy. Rekordem je doposud účast 51 zemí. První semifinále s 15 účastníky se uskuteční 9. května 2023 od 20:00 (21:00 našeho času). Druhé proběhne za účasti 16 zemí 11. května v tentýž čas. Z každého semifinále postoupí 10 soutěžících, které doplní členové Velké pětky (Itálie, Francie, Německo, Velká Británie a Španělsko) a země, která zvítězila v minulém ročníku. Finále je na programu 13. května 2023 od 20:00.

Fáze soutěžeDatum konáníPočet účastníků
1. semifinále9. května 202315
2. semifinále11. května 202316
Finále13. května 202326

Kde sledovat Eurovize 2023

Pokud patříte k hudebním fanouškům, nejspíš vás zajímá, kde sledovat Eurovize 2023. Máme dobrou zprávu. Stačí si naladit program České televize, která má stejně jako v předchozích letech na programu vysílání obou semifinálových klání i následné velké finále. Eurovizi 2023 můžete sledovat na programu ČT2. Záznam hudebních večerů by pak měl být k dispozici na iVysílání. Eurovize livestream si můžete pustit také na webu eurovision.tv nebo na oficiálním Youtube kanálu soutěže.

Kde sledovat Eurovize 2023Začít sledovat
Česká televizezdarma
eurovision.tvlive stream zdarma
Youtube kanál Eurovisionlive stream zdarma

Jak se hlasuje v Eurovizi 2023

Pojďme se v krátkosti podívat na to, jak se hlasuje v Eurovizi 2023. Veřejnoprávní televize každé země nominuje své reprezentanty, případně může dojít i na národní kolo, z něhož nominovaný vzejde. V semifinále rozhodují o postupujících televizní diváci prostřednictvím telefonického hlasování. Jedná se o změnu oproti předchozím rokům, kdy rozhodovali také porotci. Platí, že není možné hlasovat pro účastníka své země. Ve finále mají stejnou váhu hlasy poroty a diváků. Každá země rozděluje body deseti soutěžícím. Vítěz jich získá 12, druhý v pořadí 10 a zbylých 8 si rozdělí 8–1 bod.

Jak se hlasuje v Eurovizi 2023

Foto: eurovision

Favoriti Eurovize 2023

Mezi největší favority Eurovize 2023 patří Ukrajina, která ovládla i loňský ročník. Letos ji reprezentuje dvojice Tvorchi s písní Heart of Steel. Podle kurzů pak následuje Švédsko, Norsko, Finsko a poté Česká republika. Ne všechny země však doposud oznámily své zástupce v soutěži, takže předjímat favority na vítěze je zatím předčasné.

ZeměInterpretSkladba
UkrajinaTvorchiHeart of Steel
Švédskodosud neoznámenodosud neoznámeno
NorskoAlessandraQueen of Kings
UkrajinaTvorchiHeart of Steel
Finskodosud neoznámenodosud neoznámeno
ČeskoVesnaMy Sister’s Crown

Eurovize kurzy

Soutěž je oblíbená nejen mezi hudebními fandy, ale i u sázkařů, Eurovize kurzy tak nesmí chybět. Zatím najdeme kurzy vypsané jen u zahraničních sázkových kanceláří, které favorizují již zmíněné ukrajinské duo Tvorchi v kurzu okolo 3. Šanci na výhru mu dávají dokonce 24 %. S desetiprocentní šancí na vítězství a kurzy okolo 7 následuje Švédsko a Norsko. Finsko má podle sázkových kanceláří 6% naději na ovládnutí soutěže. Česko, Velká Británie a Izrael 4%.

Jak si vsadit na Eurovizi zdarma

Zajímá vás, jak si vsadit na Eurovizi zdarma? Stačí se zaregistrovat u některé z českých sázkových kanceláří. Už za registraci a ověření vaší totožnosti dostanete často vstupní bonus. U Tipsportu je jeho výše aktuálně 300 Kč, stejně tak i u další oblíbené sázkovky Fortuna. S bonusem můžete naložit libovolně. Klidně si tak můžete zdarma vsadit na Eurovizi a třeba se i těšit z výhry.

Jak si vsadit na Eurovizi zdarma

Foto: wiwibloggs

Eurovize: vítězové

Pokud se podíváme na tabulku, v níž figurují všichni vítězové Eurovize, zjistíme, že nejúspěšnější zemí je v tomto ohledu Irsko. Jeho zástupci soutěž ovládli hned sedmkrát. Následuje švédsko s šesti triumfy. Právě z této severské země navíc pochází snad nejvěhlasnější jméno vzešlé z Eurovize, skupina ABBA. Zatím posledním vítězem soutěže je ukrajinská skupina Kalush Orchestra s písní Stefanija. Za vítězství v Eurovizi nenáleží úspěšným umělcům žádná finanční odměna. Podle konceptu je největší odměnou sláva, odnesou si také skleněnou sošku.

RočníkZeměPíseňInterpret
2022UkrajinaStefanijaKalush Orchestra
2021ItálieZitti E BuoniMåneskin
2020ročník zrušen (pandemie)zrušennekonala sa
2019NizozemskoArcadeDuncan Laurence
2018IzraelToyNetta Barzilai
2017PortugalskoAmar pelos doisSalvador Sobral
2016Ukrajina1944Džamala
2015ŠvédskoHeroesMåns Zelmerlöw
2014RakouskoRise Like a PhoenixConchita Wurst
2013DánskoOnly TeardropsEmmelie de Forest

Čeští zástupci na eurovizi

Čeští zástupci na Eurovizi nechybí a nechyběli ani v minulosti. Nejslavnějším českým interpretem v soutěži byl v roce 1968 Karel Gott, který však tehdy reprezentoval Rakousko. Na první účast si tak Česká republika počkala až do roku 2007, kdy nás reprezentovala skupina Kabát. Nejlepší umístění zaznamenal v roce 2018 Mikolas Josef, když obsadil 6. místo. S 11. místem z roku 2019 zabodovala kapela Lake Malawi. Ze známých jmen můžeme zmínit ještě Bena Cristovaa, kterému se však v roce 2021 nepovedlo postoupit do finále. Zatím posledním českým účastníkem z loňska je kapela We Are Domi, která ve finále obsadila 22. místo.

RokInterpretSkladbaUmístění
2023VesnaMy Sister’s Crown
2022We Are DomiLights Off22. místo
2021Ben CristovaoOmagakonec v semifinále
2019Lake MalawiFriend of a Friend11. místo
2018Mikolas JosefLie to Me6. místo

Kdo reprezentuje Česko na Eurovizi 2023

A kdo reprezentuje Česko na Eurovizi 2023? Diváci na základě hlasování volili z pětice interpretů, které z přihlášených umělců vybrala česká eurovizní delegace. Vítězem se stala skupina Vesna s písní My Sister’s Crown. Ta se představí ve druhé polovině prvního semifinálového večera 9. května 2023.

Kdo reprezentuje Česko na Eurovizi 2023

Foto: escxtra

Eurovize 2023 vstupenky

Eurovize 2023 vstupenky si můžete pořídit přímo na oficiálním webu. Aktuálně zatím není známá jejich cena, kterou budou pořadatelé teprve určovat. Už nyní ale víme, že zakoupit si budete moci vstupenky na obě semifinále i finálový večer. Navíc budou k dispozici i lístky na generální zkoušku konanou před finále (Family Show). Stejně tak i na Jury Show, kde bude k vidění nácvik různých scénářů.

Zdroje článku: wikipedie, tipsport, fortuna