ZOH hokej 2022 – Slovensko – Finsko


Jako kdyby na lavičce stál proslulý motivátor a hokejový expert Luboš Hrouzek. Slovenský tým, nikoli pod vedením seriálového hrdiny, ale Kanaďana Craiga Ramsayho, postoupil v Pekingu až do semifinále. Ve chvíli, kdy na Ruzyni bude přistávat letadlo se zasmušilými českými hokejisty, budou naši východní sousedé s napětím očekávat boje o medaile. Po čtvrtfinálovém úspěchu s USA čekají na Slováky teď Finové. Jak se bude borcům s dvouramenným křížem na prsou dařit? Důležitá bitva začíná v pátek 18. února od 05:10.

Hokejový turnaj ZOH – Slovensko – Finsko

Náš tipKurz TipsportKurz Fortuna
Slovensko vyhraje s handicapem +2.51.581.55

Kurzy spoločností Chance a Tipsport jsou totožné. ✓

ZOH hokej 2022 – Slovensko – Finsko tiket

  • Zápas: Slovensko – Finsko
  • Soutěž: ZOH hokej 2022
  • Čas zápasu: 18. 02. 2022, 05:10

Už se mluví o slovenském Naganu

Stačilo „málo“ – Slováci porazili ve čtvrtfinále Američany a už se mluví o slovenském Naganu. V Česku už možná fanoušci zapomněli, že jedno slovenské Nagano už tady málem bylo. Na olympiádě ve Vancouveru, která se jako první hrála současným turnajovým systémem, se Slováci dostali také do semifinále. Zatímco Češi tehdy v nezáživném utkání podlehli 2:0 Finsku, Slovensko se ve čtvrtfinále blýsklo skalpem Švédů. Slovenský hokej už tehdy procházející krizí tak s napětím vyhlížel historickou medaili. Ale ze čtyř účastníků semifinále byl právě slovenský tým ten jediný, který domů nakonec odjel s prázdnou.

Po 12 letech je zde tedy repete. Na slova o Naganu je ještě brzy. Přesto slovenský úspěch stojí za povšimnutí. Porazili totiž do té doby suverénními Američany, kteří ve skupině jednoznačně zametli i s Kanadou. A daří se jim navzdory tomu, že v sestavě zdánlivě chybí hvězdy.

Už se mluví o slovenském Naganu

Pominula doba, kdy modrý dres oblékali Demitra, Hossa, Gáborík nebo Pálfy. Dnes se v krčmách mezi Tatrami a Dunajem učí skandovat zcela nová jména. Asi největší oblibě se těší trojice Rybár – Cehlárik a Slafkovský. První je až do Pekingu neznámý brankář hájící barvy klubu Kärpät Oulu. Ramsay jej původně vybral jako gólmanskou dvojku nebo trojku, ale po nevýrazných výkonech Konráda a Tomka dostal příležitost on. A chytá fantasticky. Druhý je už poměrně známý slovenský talent, který na sebe upozornil hlavně výraznými výkony na loňském MS. 10 kanadských bodů z tohoto šampionátu jej pasovalo do role útočného lídra reprezentace. Tím nakonec není, i přesto je u důležitých momentů. Právě on svým nájezdem rozhodl duel s USA.

Ofenzívu totiž táhne Juraj Slafkovský. V 5 zápasech dal už 5 gólů. Jeho sebevědomí a úžasná práce s pukem z něj dělají klíčového muže týmu. Pokud slovo „muž“ není nadnesené – je mu teprve 17 let. Slovensko sestava je neuvěřitelně nabuzená. Hráči obratně bruslí, skvěle si vytváří šance, dobře zakončuje. Cítí, že může přepsat historii. Jaký to rozdíl proti apatickému hokeji české reprezentace. Slovensko další zápas ukáže, jestli se do Bratislavy povezou olympijské medaile.

Finové stále čekají na své první olympijské zlato

Nejen Slováci, i Finové stále čekají na své první olympijské zlato. Medailí mají jako máku, na olympiádách získali dvě stříbrné a čtyři bronzové. Na ten nejvyšší stupeň se ale žádná ze slavných generací nedokázala propracovat. A to na každé hry jeli v dresu Suomi hráči velkých jmen – od Lummeho a Numminena přes Kurriho a Selänneho až po Granlunda a Määttu.

Finové stále čekají na své první olympijské zlato

Současné Finsko ale je týmem, který na posledních dvou mistrovstvích světa vždy hrál finále. Už několik let se opírá o několik jistot. Tou první je kouč Jukka Jalonen, chlapík, magnet na úspěchy. Finsko sestava pod jeho vedením nikdy nemůže postrádat populárního Marka Anttilu. Postavou hromotluk, jinak ale pracovitý hráč jako zrozený pro velké momenty. Ve své rodné zemi dostal přezdívku Mörkö podle postavy z populárních Mumínků. Jen letos nemá kapitánské céčko, přepustil jej Valtteri Filppulovi, muži s parádní kariérou v NHL. Stejně jako David Krejčí se i rodák z Vantaa na stará kolena vrátil do Evropy. Pořád ale jde o TOP centra – na turnaji má nejvyšší úspěšnost na vhazování ze všech hráčů. A dále? Jedno známé jméno za druhým. Mikko Lehtonen, Markus Granlund, Teemu Hartikainen, Leo Komarov.

Na turnaji Finové solidně řádí. Ve skupině si připsali tři výhry. Mimo jiné i proti svým neoblíbeným rivalům Švédům a také proti svému příštímu soupeři. Slováky poslali z ledu s porážkou 6:2. Ve čtvrtfinále pak ukázali na dálku českým hokejistům, jak se hraje se Švýcary. Porážka 5:1, nazdar a pozdravujte v Alpách.

Tip redakce

Od semifinále očekáváme především pohlednou, vyrovnanou bitvu. Slovensko sice je v euforii, ta ale ještě neznamená vše. U Američanů zapůsobil trochu efekt podcenění, Finové ale takto bohorovní nejsou. Určitě změní taktiku – už to nebude exhibice jako v základní skupině. Jukka Jalonen vždy v play-off sází spíše na defenzivní hokej. Lehce favorizujeme Finy, ale myslíme si, že jestli vyhrají, bude to maximálně dvoubrankovým rozdílem. Pokud se tak stane, bude sázka úspěšná. Finanční zisk se ale bude konat i v případě, že vyhrají Slováci. Zkrátka – tento tip se nám zdá být velmi výhodný.

Náš tipKurz TipsportKurz Fortuna
Slovensko vyhraje s handicapem +2.51.581.55

Kurzy spoločností Chance a Tipsport jsou totožné. ✓