ZOH hokej 2022 – ROV – Švédsko


Semifinále hokejového olympijského turnaje se proměnilo v Euro Hockey Tour. S tím rozdílem, že český tým zde nahradili naši bývalí federální partneři Slováci. 18. února v ranních hodinách si to o finále rozdají právě Slovensko s týmem Suomi. Ve 14:10 startuje bitva gigantů, Rusko proti Švédsku. Právě na tento zápas se nyní blíže podíváme.

ZOH hokej 2022 – ROV – Švédsko

Náš tipKurz TipsportKurz Fortuna
Vyhraje Švédsko2.942.97

Kurzy spoločností Chance a Tipsport jsou totožné. ✓

ZOH hokej 2022 – ROV – Švédsko tiket

  • Zápas: ROV – Švédsko
  • Soutěž: ZOH hokej 2022
  • Čas zápasu: 18. 02. 2022, 14:10

Rusko bylo od samého začátku považováno za největšího favorita turnaje

ROV, čili Rusko bylo od samého začátku považováno za největšího favorita turnaje. Při neúčasti hráčů z NHL je to právě ruská hokejová liga KHL, která dodala na olympiádu nejvíce hokejových hvězd. Už na minulé olympiádě v korejském Pchjongčchangu KHL ruský hokej svou kvalitu obhájil. Zlaté medaile si na krk pověsili mimo jiné i zasloužilí veteráni Ilja Kovalčuk, Pavel Dacjuk nebo Sergej Mozjakin. Z těchto nestorů oficiálně ukončil kariéru jen Mozjakin. Pro jeho dva parťáky se ale v ruském olympijském výběru pro rok 2022 místo nenašlo. Kouč Alexej Žamnov, jeden ze soupeřů Haška a Jágra z naganského finále, se rozhodl kádr omladit.

Nejstarším mužem na soupisce je Vadim Šipačov. Ostrostřelec z Dynama Moskva s kapitánským céčkem na prsou má 34 let. Spolu s ním Rusko sestava zahrnuje 6 třicátníků. Pro srovnání, Češi do Pekingu poslali 12 mužů po třicítce. Na hře Sborné to je docela znát. Hokejisté mají velice dravý projev, nechybí rychlost a důraz. Ve vypjatých momentech se ale mohou zrodit chyby pramenící z nedostatku zkušeností. To převedl Dmitrij Voronkov, 21letý forvard z Kazaně, v zápase s Čechy. Tak dlouho provokoval soupeře, až se nakonec uchýlil k faulu, který rozhodl zápas. Za zásah do oblasti hlavy a krku Lukáše Sedláka dostal trest 5 + do konce utkání. Češi v přesilovce dvakrát gólově udeřili a získali vítězství, které se později mělo stát labutí písní Pešánova výběru na olympiádě.

Rusko bylo od samého začátku považováno za největšího favorita turnaje

Tento lapsus si Rusové ve skupině dovolit mohli, ostatně, tato porážka nemohla nijak ohrozit postup z prvního místa. V play-off ale musí Žamnov horké hlavy patřičně zchladit. Zrovna Švédové se svým strojovým hokejem jsou ten typ soupeře, který může vyprovokovat temperamentní ruské mladíky k dalším zbytečným faulům.

Švédy na olympijském turnaji vede Johan Garpenlöv

Mnoho hokejových fanoušků překvapilo, že Švédy na olympijském turnaji vede Johan Garpenlöv. Tento muž je totiž podepsán pod asi největším trapasem švédské hokejové novodobé historie. Právě tento kouč vedl loni výběr Tre Kronor, který neprošel do čtvrtfinále mistrovství světa. Modrožlutí měli loni dost podobné soupeře, jako letos český výběr v Pekingu. Prohráli přitom s Dánskem, Ruskem, Běloruskem, a dokonce i s Pešánovým výběrem.

Švédy na olympijském turnaji vede Johan Garpenlöv

Vedení ale usoudilo, že Garpenlöv sám za tento neúspěch nemůže. Za rižskou blamáží stojí dlouhodobý problém švédského hokeje – reprezentace není velkou motivací. Největší talenti odmítají jezdit na mistrovství světa a kouči tak nezbývá než poskládat B až C výběr. Na loňský šampionát, kde mohli startovat hráči NHL, přijelo pouhých 5 zástupců elitní hokejové soutěže. Na olympiádě samozřejmě hokejisté ze zámoří absentují, přesto Švédsko sestava vypadá o něco silněji.

Garpenlöv má ve výběru více zkušených hráčů. Nejmladšímu muži, útočníku Olofssonovi, je 25 let. I když všichni hokejisté působí v Evropě, 13 z nich má zkušenosti z NHL. A nejsou to žádná ořezávátka. Lander, Folin a Wallmark nasbírali kolem 200 startů, Joakim Nordström přes 400 a Marcus Krüger dokonce rovných 520. S výjimkou Sobotky a Krejčího nebyl v českém týmu nikdo, kdo by se mohl pochlubit podobným životopisem.

Švédsko si vybojovalo přímou účast ve čvrtfinále, i když ze své skupiny postoupilo z druhého místa. V play-off se uvedli překvapivým vítězstvím nad Kanadou. Žlutomodří trpělivě celý zápas bránili a čekali na chybu soupeře. A ta přišla. V 51. minutě využil hrubky při rozehrávce Wallmark. Švédsko další zápas vyzve obhájce zlata Rusko.

Tip redakce

Švédsko je ten typ soupeře, který teď ruský výběr potřebuje potkat ze všeho nejméně. Hraje zodpovědněji, nasbíralo skoro 2x méně trestných minut. A v přesilovkách je mnohem úspěšnější – využilo každou čtvrtou, zatímco Rusko má jen 14% úspěšnost. V obraně jsou Tre Kronor velmi disciplinovaní – nebude se konat den otevřených dveří, jako v zápase s českým týmem. V play-off rozhodují i zkušenosti, kterých má švédský výběr nepoměrně více. Bude to vyrovnaná bitva, ale soudíme, že do finále postoupí seveřané.

Náš tipKurz TipsportKurz Fortuna
Vyhraje Švédsko2.942.97

Kurzy spoločností Chance a Tipsport jsou totožné. ✓