Roman Červenka – životopis a profil hráče


Na MS v hokeji 2023 vyráží také útočník Roman Červenka, jeden z mála stále aktivních hokejistů, kteří si pamatují vítězství na MS v hokeji 2010, podílel se také na bronzové medaili z minulého roku, díky které se podařilo prolomit medailový půst. Nyní se opět objeví v roli kapitána týmu. Právě na jeho kariéru se podíváme v tomto článku.

Roman Červenka – životopis a profil hráče

Počátky kariéry a působení ve Švýcarsku

Roman Červenka se narodil 10. prosince 1985 v Praze, a právě zde započala i jeho hokejová kariéra. Hokej měl Červenka v rodině, jeho strýc byl hokejovým útočníkem a později obráncem. Až do roku 2010 hrál Roman Červenka převážně za HC Slavia Praha, se kterou v sezóně 2007/08 získal mistrovský titul v extralize. Během let ale hostoval i v jiných klubech, mezi ně patří zejména HC Kometa Brno, HC Mountfield Hradec Králové nebo třeba HC Slovan Ústečtí lvi. V roce 2010 přestupuje do KHL, v dresu Omsku pak hraje dvě sezóny. Během jedné z nich se stává nejproduktivnějším střelcem a třetím nejproduktivnějším hráčem v celé KHL. V následujících letech hrál střídavě v KHL, zpět v české extralize a podíval se i do NHL. V ní odehrál jednu sezónu za Calgary Flames, do KHL se později vrátil v dresu SKA Petrohrad.

Počátky kariéry a působení ve Švýcarsku

Od sezóny 2016/17 pak působí v nejvyšší švýcarské hokejové lize. V ní vystřídal 3 týmy, ale od roku 2019 hraje pravidelně za SC Rapperswil-Jona Lakers. Právě za tento klub se v roce 2022 stal nejproduktivnějším hráčem v celé švýcarské lize.

Reprezentační kariéra

Reprezentační kariéra Romana Červenky je velmi bohatá. Poprvé za českou reprezentaci nastoupil v roce 2005 na MS v hokeji do 20 let, na tomto turnaji získal bronzovou medaili. Na další MS v hokeji se podíval až v roce 2009 ve Švýcarsku, poté se zúčastnil zlatého vítězství v roce 2010. Na dalším mistrovství v roce 2011 výrazně přispěl k zisku bronzové medaile. MS v hokeji skupiny byly tehdy rozepsány tak, že se Češi postavili proti Lotyšsku. To porazili i díky zásahu Červenky. Podobně pak zazářil v zápasu s Ruskem, zde se mu povedl dokonce hattrick. Zúčastnil se i dalších mistrovství světa, později i v roli kapitána. Další úspěch ale slavil až v minulém roce. Na MS v hokeji 2022 byl dokonce vyhlášen nejlepším útočníkem, střelil celkem 5 gólů. Na tomto mistrovství světa bude i v roli kapitána týmu. Jaké jsou jeho statistiky během působení v české reprezentaci?

Reprezentační kariéra

Druh zápasuOdehrané zápasyGólyAsistenceBodyPozitivní účast na leděNegativní účast na leděTrestné minuty
Reprezentační zápasy18249741238337100
Reprezentační zápasy mládeže111010010