Prezidentské volby USA


Prezidentské volby USA 2020 jsou atraktivní sázkovou příležitostí. I vy si můžete vsadit, jestli obhájí prezidentský post Donald Trump, nebo se bude radovat jeho soupeř Joe Biden. Přinášíme porovnání kurzů sázkových kanceláří, profily obou kandidátů a vše, co k tématu prezidentské volby USA potřebujete vědět.

Prezidentske volby USA 2020

Prezidentské volby USA kurzy

Prezidentské volby USA kurzy už jsou nastaveny. Máte už svůj tip, který z kandidátů na prezidenta se v následujících čtyřech letech zabydlí v Bílém domě? Srovnejte kurzy nejvýznamnějších českých sázkových kanceláří a vsaďte si. Nápomocná vám bude jistě i tabulka rozložení vkladů, která vypovídá o tom, jak klienti jednotlivých sázkových kanceláří sází.

Sázková kancelář Kurz na Trumpa Kurz na Bidena
Tipsport 2.25 1.56
Fortuna 2.25 1.56
Chance 2.25 1.56
Synottip 2.45 1.43

Kurzy spoločností Chance a Tipsport jsou totožné. ✓ Kurzy jsou orientační, mohou se mírně lišit.

Sázková kancelář Vklady na Trumpa Vklady na Bidena
Tipsport 72 % 28 %
Fortuna 65 % 35 %

Termín prezidentskych voleb v USA

Všude se dočteme, že termín prezidentskych voleb v USA je úterý 3. listopadu. V tento den skutečně registrovaní voliči zamíří k urnám a svým hlasem podpoří jednoho z kandidátů. Otázka „kdy budou volby prezidenta“ ale je složitější. Volby vlastně probíhají už nyní. Mnoho Američanů zasílá v těchto dnech své korespondenční hlasy. To není žádná novinka – tohoto způsobu hlasování vždy využívali voliči nacházející se daleko od svých domovů. Tento rok ale nastupuje ještě jiný silný argument, proč svůj hlas odeslat poštou? Z důvodu Koronaviru. 10 dní před volbami už odhlasovalo 54 milionů voličů. Je zřejmé, že tuto možnost volby letos využije až polovina všech voličů.

Termin prezidentskych voleb v USA

Jestliže letošní volby USA začaly výrazně brzy, pak jejich definitivní konec bude naopak výrazně pozdě. 3. listopadu zřejmě ještě Američané svého nového prezidenta znát nebudou. Ověřování platnosti korespondenčních hlasů trvá déle než „tradičních“ hlasů v urnách. Navíc pro jejich sčítání platí zvláštní pravidla. Některé státy budou sčítat korespondenční hlasy souběžně s hlasy v urnách, jiné je budou sčítat později a třeba Florida povolila otevírat obálky s korespondenčními hlasy už před 3. listopadem, aby sčítání proběhlo svižněji. Co z toho vyplývá? 3. listopadu budeme znát jen částečné výsledky prezidentské volby, hlasy budou kandidátům přibývat ještě v následujících dnech.

Analýza prezidentských voleb USA 2020

Snad každá analýza prezidentských voleb USA 2020 poukazuje na to, že letošní volby proti sobě staví Trumpa a anti Trumpa. I ti největší příznivci demokratické strany připouštějí, že jejich kandidát je málo výrazný a při veřejném vystupování mírně řečeno nejistý. Naopak Donald Trump je (nejen) americké veřejnosti známý dost.

Minulá volba přinesla Trumpovi velký triumf. Jenže 70letý milionář tehdy těžil z toho, že nikdo netušil, jak zafunguje coby politik. To Hillary Clintonovou americká veřejnost jako političku znala dlouho. Nyní ale voliči vědí, jak Trump coby prezident vystupuje. Za poslední 4 roky byl Američanům v této pozici dennodenně na očích. Největším nepřítelem Donalda Trumpa v prezidentské kampani není Joe Biden, ale Donald Trump.

S ohledem na to, jaké jsou nálady v americké veřejnosti, bychom si tipli, že prezidentské volby USA 2020 zvítězí jeho protikandidát, třebaže se jeví být velmi slabý a bez charismatu. Podobně uvažují české sázkové kanceláře, které na Bidena vypsaly výrazně nižší kurz. Jak ale ukazují naše tabulky, čeští sázející soudí pravý opak a sází na Trumpa.

Joe Biden tip a analýza

Nyní věnujeme prostor jednotlivým kandidátům: je tady Joe Biden tip a analýza. Demokratická strana v osobě tohoto muže sází vlastně na podobnou taktiku, jako u předchozích prezidentských voleb. Stejně jako Hillary Clinton je i Joe Biden ostřílený politik a tvář, kterou volič dobře zná. Po 36 let byl Biden zástupcem státu Delaware v Senátu a od roku 2007 byl viceprezidentem po boku Barracka Obamy. Obama si zkušeného senátora velmi pochvaloval, jenže za prvním černošským prezidentem USA Joe Biden nebyl moc vidět.

Joe Biden

Demokratická strana tradičně akcentuje roli menšin. Bylo tedy velkým překvapením, když namísto ženy, Afroameričana nebo například Hispánce primárky vyhrál starý bílý muž. Jako by se Biden snažil tento „handicap“ napravit a při své kampani až příliš horlivě vyjadřoval náklonnost k menšinám. Výroky, jako „žárovku vynalezl černoch“ nebo „jestli máte problém rozhodnout se, zda volit mě nebo Trumpa, pak nejste černoch“ obletěly svět. V očích elektorátu bílých Američanů, kteří jsou stále většinou, Bidenovi musely uškodit.

Biden zřejmě bude v počátku sčítání hlasů tahat za kratší provaz. Hlasy odevzdané přímo ve volebních místnostech budou spíše mířit za jeho protikandidátem Trumpem. Při sčítání korespondenčních hlasů ale bude Biden pozvolna růst. Že tento způsob hlasování preferují zastánci demokratické strany, to je už historicky doložená skutečnost.

Donald Trump tip a analýza

Nyní logicky přichází na řadu Donald Trump tip a analýza. Obhajujícího prezidenta nyní čekají zcela jiné volby, než v roce 2016. Do těch vstupoval jako velká neznámá – showman, možná trochu šašek, ale především jako velká naděje zejména pro nižší střední třídu. Zatímco protikandidátka Hillary Clinton byla protřelou političkou, od které všichni věděli, co očekávat, Trump mohl jen překvapit.

Prezidentské volby USA 2020 zastihují Trumpa v pozici muže, jemuž popularita výrazně klesla. Dlouho se mu dařilo naplňovat očekávání svých voličů: ekonomika rostla, země udržovala dobré diplomatické styky se svými rivaly, Trump si rozuměl s Čínou, Ruskem, ba dokonce i s KLDR. Jenže poslední rok by asi Trump nejraději vymazal z paměti. Hnutí Black Lives Matter a koronavirová epidemie znamenají dva tvrdé direkty, které mohou Trumpa stát prezidentské křeslo.

Donald Trump

Pro Trumpovy příznivce je zvláště Covid-19 bolestivým tématem. Objektivně USA pandemii nezvládly a to navzdory tomu, že měly výhodnou výchozí pozici. Virus se zde dostal oproti zbytku světa později a byl tudíž čas reagovat. Trump nešetřil sebevědomými prohlášeními, ale nakonec se jeho země dostala na 1. místo v počtu nakažených a úmrtí. A mnoho lidí přišlo o práci. Američané zjistili, že si tento extrovertní muž v krizové situaci nepočíná právě státnicky. Nyní přichází prezidentské volby USA 2020. Američané mohou buďto dát druhou šanci Trumpovi, nebo svěřit svůj hlas novému muži: Bidenovi.

Jak fungují americké volby

Když přijde na přetřes otázka, jak fungují americké volby, hodně lidí si myslí, že je to ten nejjednodušší systém. Na výběr jsou přece jen dva kandidáti a vítěz bere vše. Je to ale mylná představa: volby USA jsou ve skutečnosti velmi složité. A historická skutečnost ukazuje, že nemusí vyhrát ten s větším počtem hlasů.

Tak nejdříve je třeba vyvrátit mýtus dvou uchazečů o funkci nejmocnějšího muže planety. Prezidentské volby USA 2020 nabízejí hned 10 kandidátů. Není mezi nimi moc zajímavých jmen, pokud tedy neuznáváte Jo Jorgensenovou, kandidátku libertariánů, psycholožku a velmi hlasitou odpůrkyni roušek nebo rapera Kanye Westa. Ale i tito kandidáti mohou ubrat důležité hlasy Bidenovi a Trumpovi. Při očekávaném nerovném boji mohou být pomyslným jazýčkem na vahách. Zajímavé je, že u Fortuny si můžete vsadit nejen na Bidena nebo na Trumpa, ale ještě na třetího kandidáta: Kamalu Harris. Současný kurz je 425:1, tak s tím hodne zdaru.

Volební systém USA je specifický v tom, že nezáleží na absolutním součtu odevzdaných hlasů, ale na volitelích. Každý stát jich má stanovený počet. Vždy záleží na populaci, proto má Texas volitelů 38 a takřka 40 milionová Kalifornie dokonce 55. Zato Aljaška nebo Wyoming, které nemají ani milion obyvatel, disponují jen 3 voliteli. Kandidát, který obdrží nejvíce hlasů v každém státě, získá hlasy všech volitelů daného státu. 5x v historii se stalo, že volby USA nevyhrál kandidát, který měl nejvíce hlasů. Naposledy tímto způsobem prohrála před 4 lety Hillary Clintonová.

Americké volby se od českých liší také v tom, na jak dlouho se volí prezident. V USA je to na 4 roky, zatímco v Česku na 5. Zatímco v Česku jsme za posledních 40 let zažili 4 různé prezidenty, v USA jich bylo 7. A možná jich bude 8, záleží na výsledku prezidentské volby USA 2020.

Preference ve státech

Preference ve státech je klíčový aspekt každých amerických voleb. Prezidentské volby USA 2020 nejsou výjimkou. Pro sázející je to příležitost, jak svoje tipování okořenit. Nemusíte totiž jenom odhadovat celkového vítěze prezidentské volby, u Fortuny nebo u Tipsportu můžete prokázat vaše znalosti a vsadit na vítěze v Georgii, v Michiganu, na Floridě a v ostatních amerických státech.

Podíváme-li se na mapu USA, ve kterých státech mají kandidáti jednoznačnou podporu, zdá se, že Joe Biden na svého protivníka citelně ztrácí. Států, které preferují zástupce Demokratické strany, moc není. Jsou to státečky na východním pobřeží – v čele s Delaware, kde byl Biden senátorem. Pak New York a Illinois. A pak západní pobřeží – avšak zde se ukrývá „zlatý důl“. Kalifornie totiž přináší 55 volitelů, nejvíce ze všech. A Washington a Oregon dodají také slušný počet hlasů.

mapa statov USA

Republikánský kandidát se může spolehnout na podporu středu a středozápadu země. Od Idaha až po Západní Virginii, tady je „Trumpovo“. Všechno jsou to ale státy s nízkým počtem volitelů: nejvíce dodají Indiana a Tennessee, vždy po 11 volitelích. Při minulých volbách Trumpovi hodně pomohly Texas a Florida. V těchto velkých státech ale 74letý milionář výrazně ztratil na oblibě.

Na mapě Spojených států amerických je 14 států šedou barvou. Jsou to státy nerozhodnuté, kde proběhnou klíčové bitvy prezidentské volby USA 2020 . Joe Biden si může dovolit prohrát ve 12 z nich. Pokud ale zvítězí v Texasu a na Floridě a pojistí si všechny tradiční bašty Demokratické strany (Kalifornie, New York a tak dále), bude vítězem.

Zajímavosti okolo prezidentských voleb

A jaké jsou zajímavosti okolo prezidentských voleb? Letos jich opravdu není málo. Tou první je věk obou hlavních uchazečů o Bílý dům. Ještě nikdy se nestalo, aby byli kandidáti na prezidenta tak staří. Donald Trump překonal rekord nejstaršího prezidenta USA už u minulé volby v roce 2016, kdy mu bylo 70 let. Nyní může 74letý Trump svůj vlastní rekord překonat. V cestě mu ale stojí kandidát, jenž je dokonce o 4 roky starší. Joe Biden se během své kampaně i v oficiálních debatách dopustil řady minel, kdy jej někteří odpůrci prohlásili za senilního. Trump působí i v důchodcovském věku přece jen čiperněji a sebejistěji. I nad jeho výroky však občas zůstane rozum stát.

Koronavirová pandemie je také důležitým aspektem volby USA. A Trumpovi škodí více, než by se mohlo zdát. „Čínská chřipka“, jak ji Trump s oblibou nazývá, způsobila v americké společnosti krizi a ještě současného prezidenta připravila o důležitou předvolební zbraň. Tou jsou debaty obou kandidátů. Pro Trumpa byly ostře sledované předvolební debaty v roce 2016 klíčové, neboť při nich efektivně zaútočil na protikandidátku Clintonovou a našel její Achillovu patu.

Letos přišel o možnost očernit Bidena při debatě, která se měla konat 15. října 2020. Byla zrušena, protože Trump onemocněl nemocí Covid-19. A další debata 22. října se konala v době, kdy už měla výrazná část voličů odhlasováno korespondenční cestou. Snad proto při ní Trump působil nebývale vážně a ukázněně. Letos se může stát, že poprvé v historii většina hlasů prezidentské volby USA přijde poštou. A možná se stane i to, že úřadující prezident výsledky volby nepřijme. Trump hlasování poštou zpochybňuje dlouhodobě, tvrdí, že napomáhá falšování a manipulaci. Také prohlásil, že nemusí respektovat výsledek hlasování.