Oscar 2023: kurzy a favorité předávaní filmových cen


Oscar předávání filmových cen 2023 nás čeká už 12. března. Jedna z nejočekávanějších událostí světa kinematografie proběhne v Los Angeles v Dolby Theatre Hollywood. Večerem provede oblíbený komik Jimmy Kimmel a filmové ceny se budou udělovat hned v 23 kategoriích. Oscar nominace nejvíce potěšily tvůrce snímku Všechno, všude, najednou, který jich posbíral 11. Dle toho vypadá i kurzová nabídka jednotlivých sázkových kanceláří kde tento snímek do určité míry favorizují. Oscar výsledky mohou sošku přisoudit i 3 Čechům nominovaným za snímek Na západní frontě klid.

Oscar 2023 - nominace, výsledky a předávaní filmových cen

  • Vítězové 95. ročníku udílení Oscarů budou odhaleni 12. března 2023 v Los Angeles.
  • Ceny Oscar 2023 letos mohou připadnout i třem Čechům, kteří jsou nominováni za snímek Na západní frontě klid.
  • Předávání cen budeme moci sledovat na programu ČT2 13. března od 2:00 našeho času.

Kde sledovat předávání Oscarů v TV – live stream v televizi

Pokud se řadíte mezi početné filmové fanoušky, jistě vás zajímá, kde sledovat předávání Oscarů v TV. V tomto ohledu máme dobrou zprávu. Udílení Oscarů 2023 nabídne v přímém přenosu Česká televize na programu ČT2. Bývá pravidlem, že je přenos doplněn simultánním překladem a komentářem. Další možností je pak sledovat předávání cen Oscar 2023 online prostřednictvím stanic ABC, ORF1 nebo PRO7.

Kdy sledovat Oscar 2023Kde sledovat
Neděle 12. března 2023 (13. března našeho času od 02:00)ČT2, ABC, ORF1, PRO7

Oscar kurzy

Oskar je i oblíbenou společenskou sázkou. Kurzy na Oscara 2023 vypsala sázková kancelář Tipsport a Fortuna. Dle kurzů lze velmi dobře odhadnout jakého favorita vnímají sázkové kanceláře. Avšak, komunita sázkařů obvykle volí svého favorita né dle kurzů ale dle subjektivní preference.

Oscar 2023Kurz TipsportKurz Fortuna
Nejlepší animovaný film – Pinocchio1.081.07
Nejlepší cizojazyčný film – Na západní frontě klid1.051.10
Nejlepší film – Všechno, všude, najednou1.451.35
Nejlepší herec v hlavní roli – Fraser Brendan1.501.60
Nejlepší herečka v hlavní roli – Blanchett Cate1.401.30
Nejlepší herec ve vedlejší roli – Quan Ke Huy1.051.10
Nejlepší herečka ve vedlejší roli – Bassett Angela1.251.30
Nejlepší režie – Kwan Daniel/Scheinert Daniel1.501.60

95. ročník udílení Oscarů 2023 – datum vyhlášení

Pořadatelé pro 95. ročník udílení Oscarů v roce 2023 naplánovali datum vyhlášení na 12. března. V Česku budeme moci přenos sledovat 13. března od 2:00 ráno našeho času. Slavnostní udílení nejprestižnějších filmových cen se už od roku 2002 koná v Dolby Theatre v Los Angeles a nejinak tomu bude i letos. Sál pojme 3400 hostů, další miliony lidí budou předávání Oscarů 2023 sledovat doma u televizních obrazovek.

Oscar 2023 nominace a výsledky – šanci mají i 3 česi

Když si prohlédneme Oscar 2023 nominace, objevíme největší adepty na zisk zlatých sošek. Nejúspěšnějším se v tomto ohledu stal snímek Všechno, všude, najednou s 11 nominacemi. V závěsu za ním jsou filmy Na západní frontě klid a Víly z Inisherinu s 9 nominacemi. 8 jich pak má na kontě film Elvis, o jednu méně potom Fabelmanovi.

Oscar nominace a výsledky - šanci mají i 3 česi

Zdroj: variety

Nominace na Oscara 2023Výsledky/Vítězové
Nejlepší filmNa západní frontě klid, Avatar: The Way of Water, Víly z Inisherinu, Elvis, Všechno, všude, najednou ,Fabelmanovi, Tár, Top Gun: Maverick, Trojúhelník smutku, Ať ženy promluví
Nejlepší režieDan Kwan a Daniel Scheinert (Všechno, všude, najednou), Todd Field (Tár), Martin McDonagh (Víly z Inisherinu), Ruben Östlund (Trojúhelník smutku), Steven Spielberg (Fabelmanovi)
Nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roliAustin Butler (Elvis), Colin Farrell (Víly z Inisherinu), Brendan Fraser (Velryba), Paul Mescal (All inclusive), Bill Nighy (Žít)
Nejlepší ženský herecký výkon v hlavní roliCate Blanchett (Tár), Ana de Armas (Blondýnka), Andrea Riseborough (Pro Leslie), Michelle Williams (Fabelmanovi), Michelle Yeoh (Všechno, všude, najednou)
Nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roliBrendan Gleeson (Víly z Inisherinu), Brian Tyree Henry (Mosty), Judd Hirsch (Fabelmanovi), Barry Keoghan (Víly z Inisherinu), Ke Huy Quan (Všechno, všude, najednou)
Nejlepší ženský herecký výkon ve vedlejší roliAngela Bassett (Black Panther: Wakanda nechť žije), Hong Chau (Velryba), Kerry Condon (Víly z Inisherinu), Jamie Lee Curtis (Všechno, všude, najednou), Stephanie Hsu (Všechno, všude, najednou)

A Oscar 2023 nominace udělaly radost také 3 Čechům, kteří se podíleli na snímku Na západní frontě klid. Příběh z 1. světové války točila platforma Netflix a to za účasti řady českých tvůrců. Na našem území se film také natáčel. Jako zatím poslední z Čechů proměnila svou nominaci na Oscara Markéta Irglová za film Once v kategorii filmová píseň.

Jméno oscarového účastníkaFilmové zaměření
Viktor Müllerspecialista na vizuální efekty (Na západní frontě klid)
Viktor Prášilzvuk (Na západní frontě klid)
Linda Eisenhamerovámasky (Na západní frontě klid)

Oscar 2022 vítězové – výsledky Oskarů

Pojďme se v rychlosti podívat, jak vypadaly výsledky a vítězové Oscarů z roku 2022. Největší počet sošek, 6, si odnesl sci-fi snímek Duna, a to za kameru, vizuální efekty, zvuk, střih, scénografii a připadl mu i Oscar za nejlepší filmovou hudbu. Nejprestižnější ocenění za nejlepší film si odneslo drama V rytmu srdce. To se stalo překvapivým vítězem kategorie před favoritem v podobě filmu Síla psa. Za něj nakonec obdržela cenu za nejlepší režii Jane Campion. Oscar za nejlepší ženský herecký výkon v hlavní roli získala Jessica Chastain, mezi muži slavil Will Smith. Oscar za nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli připadl Troyovi Kotsurovi a Oscar za nejlepší ženský herecký výkon ve vedlejší roli si odnesla Ariana DeBose.

Oscar 2022 vítězové

Zdroj: filmovyguru

Nominace Oscar 2022Vítězové uplynulého ročníku
Nejlepší filmV rytmu srdce / CODA
Nejlepší režieJane Campion (Síla psa)
Nejlepší herec v hlavní roliWill Smith (Král Richard: Zrození šampiónek)
Nejlepší herečka v hlavní roliJessica Chastain (Očima Tammy Faye)
Nejlepší herec ve vedlejší roliTroy Kotsur (V rytmu srdce / CODA)
Nejlepší herečka ve vedlejší roliAriana DeBose (West Side Story)

Oscar 2022 facka – Will Smith udeřil Chrise Rocka

Na předávání filmových cen Oscar 2022 na sebe výrazně upozornil Will Smith. Jednak mu připadla Oscar cena za nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli ve filmu Král Richard: Zrození šampiónek. Za druhé se ale vepsal do historie fackou, kterou udělil moderátorovi Chrisovi Rockovi. Ten zavtipkoval na adresu manželky Willa Smitha, která trpí alopecií, nemocí způsobující vypadávání vlasů. To se slavného herce dotklo. Za svůj výpad se později omluvil, vysloužil si však za něj desetiletý zákaz účasti na této akci. Letošní předávání cen Oscar Will Smith tak musí sledovat pouze v televizi.

Oscar 2022 facka - Will Smith udeřil Chrise Rocka

Zdroj: filmovyguru

Často kladené dotazy

Jaké jsou kurzy na Oscara 2023?

Oskar kurzy jsou vypsány u Tipsportu a Fortuny. Tyto sázkové kanceláře jsou tedy jediné kde si na událost můžete vsadit.

Jaká je Oscar 2023 nominace?

Nejvíce Oscarových nominací 2023 má na kontě komedie Všechno, všude, najednou, která jich získala hned 11. Následují s 9 nominacemi snímky na Západní frontě klid a Víly z Inisherinu. Šanci na zisk zlaté sošky mají i 3 Češi.

Kdy proběhne předávání cen Oscara?

Předávání cen Oscar proběhne 12. března, respektive 13. března od 2:00 našeho času.

Kde lze sledovat předávání Oscarů?

Slavnostní večer můžete sledovat na programu ČT2.

Zdroje článku: Wikipedia, blesk.cz, cc.cz