MS 2021 – Česko vs Velká Británie


Českou reprezentaci čeká zápas, kde je bodová ztráta nemyslitelná. Velká Británie není týmem špičkových hokejistů, ale spíše nadšenců, kteří si přijeli mistrovství světa hlavně užít a nasbírat zde zkušenosti. Někteří hráči si vzali kvůli MS v hokeji volno. V situaci, kdy český tým zoufale potřebuje body, ale není radno ani tohoto soupeře podcenit. Jde o hodně. Hraje se 29. 5. od 11:15.

Česko vs Velká Británie

  • Zápas: Česká republika – Velká Británie
  • Súťaž: MS v hokeji 2021
  • Čas zápasu: 29.5., 11:15
Náš tipKurz TipsportKurz Fortuna
Velká Británie vyhraje s handicapem +5.51.501.56

Na MS v hokeji získávali Britové medaile. Dokonce mají olympijské zlato

Je kuriózní, že vzájemná bilance české, respektive československé a britské hokejové reprezentace je vyrovnaná. 5 výher, 5 porážek. Jenže je nutné mít na paměti, že poslední vzájemný duel nepamatují ani dědečci současných reprezentantů. Naposledy se Britové a Češi utkali v přátelském zápase v Londýně v roce 1948. Za zmínku stojí, že v první polovině 20. století byl britský hokej uznávanou veličinou. Na první olympiádě v Chamonix roku 1924 získal bronz, o 12 let později v Berlíně dokonce zlato. V druhé polovině 30. let si Britové vozili z MS v hokeji bronzové a stříbrné medaile.

Po válce ale nastal útlum. Ostrované se propadli do nižších hokejových kategorií, z nichž se mezi elitu probojovali jen ojediněle. Například v roce 1962, kdy nahradili Čechoslováky bojkotující MS v hokeji v Coloradu. Poté nakrátko v roce 1994. A pak až v roce 2019. V Košicích sbírali Britové debakl za debaklem, až přišel památný poslední zápas skupiny. Sebevědomí Francouzi vedli v polovině zápasu 3:0 a těch několik málo příznivců hokeje, co žije ve Velké Británii, už přemýšlelo o dalších soubojích s Poláky či Ukrajinci napřesrok v divizi B. Ale přišel šok. Dowd, Hammond a Farmer postupně vyrovnali a v prodloužení se trefil Davies. Britové zůstali mezi elitou, Francouzi s mnoha hráči v kvalitních evropských ligách spadli o úroveň níž. A tak to mělo zůstat nejméně na 3 roky – protože o rok později přišel koronavirus.

Britové na MS v hokeji

Velká Británie je hokejový trpaslík, někteří hráči nemají tento sport ani jako hlavní obživu. Přesto ale hrají sympaticky a na MS v hokeji 2021 zatím dali každému soupeři alespoň gól. A nakonec šokovali v zápase s Dánskem. Vynutili si zde prodloužení a získali tak do tabulky 1 cenný bod. Utkání skončilo 3:2 pro Dánsko, když rozhodl v 65. minutě Lauridsen. Proti Bělorusku vyhráli dokonce v normální hrací době a přeskočili v tabulce Švédy a Čechy.

Stopa Petra Čecha v britském hokeji

O britském hokeji toho je známo skutečně málo, nejvíce jej ve střední Evropě proslavil asi Petr Čech. Legenda fotbalové Chelsea a Arsenalu po konci kariéry zamířil pro zábavu do třetiligového hokejového týmu Guildford Phoenix. A mimochodem, Čech si zde nevedl špatně. Coby brankář vychytal tomuto klubu několik vítězství. I to něco vypovídá o úrovni tohoto sportu na ostrovech. Pokud by se takový David Seaman rozhodl obout si brusle, v Česku by mohl jedině do hokejového pralesa. Do branky by jej v takovém Děčíně, Trutnově nebo Jablonci, tedy v třetiligových týmech, nepustili.

Česká republika proti Německu

Jenže MS v hokeji není vůbec o úrovni jednotlivých lig, ale o schopnostech a aktuální formě jednotlivých týmů. Britové hrají s nadšením a zdá se, že se vezou na vlně. To by ale mohlo platit i o Kubalíkovi, Šulákovi, Hronkovi a spol. Češi si ve čtvrtek připsali veledůležité vítězství proti Švédům. Týmu, který už se pomalu smiřoval s neúčastí v play-off, by tento úspěch měl vpíchnout novou dávku energie do žil.

Je těžké vybírat sázkovou příležitost. Věříme, že český tým má dostatečný potenciál k tomu Brity porazit. Nic jiného jim ani nezbývá, pokud chtějí postupovou pohádku dotáhnout do konce. I po výhře nad Švédy totiž je stále reálná neúčast ve čtvrtfinále, pokud do konce základní části přijdou nějaké bodové ztráty. Jenže na výhru českého týmu je nízký kurz 1.05. Co se týče výhry v handicapu, sázkové kanceláře zřejmě spoléhají na gólovou kanonádu, Na Tipsportu je jako první možná událost vypsaná výhra Čechů s handicapem -3.5 při kurzu 1.44. My si ale myslíme, že Češi Britům debakl neuštědří. Na svěřence Filipa Pešána čeká dost práce proti srdnatě bojujícímu soupeři. Za záda výborně chytajícího brankáře Bownse se puky nebudou dostávat tak lehko.

Tip na vítěze

Takticky tedy naopak vybíráme vítězství Britů, ovšem s handicapem +5.5. Co to znamená? Britům se při této sázkové příležitosti pomyslně připíše na začátku utkání 5.5 gólů. Pokud Češi zvítězí 5:0, bude tiket stále vítězný. Při kurzu 1.5, respektive 1.56 se nám to jeví jako dobrý sázkařský manévr.

Náš tipKurz TipsportKurz Fortuna
Velká Británie vyhraje s handicapem +5.51.501.56