Liga mistrů – Benfica – Ajax


Že je Ajax gigantem nizozemské ligy, to je bez debat. Dlouho ale musel čelit úšklebkům, že za hranicemi země větrných mlýnů je tento klub jen průměrný. Eredivisie je podceňovanou evropskou soutěží – když se zakládala nechvalně proslulá Superliga, za zástupci nizozemských klubů nikdo nešel. Poslední dobou ale prestiž ligy roste. A Ajax je její vlajkovou lodí. V osmifinále Ligy mistrů, které začíná 23. 2. od 21:00, je proti Benfice jasným favoritem.

Liga mistrů – Benfica Lisabon – Ajax Amsterdam

Náš tipKurz TipsportKurz Fortuna
Vyhraje Ajax1.821.82

Kurzy spoločností Chance a Tipsport jsou totožné. ✓

Liga mistrů – Benfica Lisabon – Ajax Amsterdam tiket

  • Zápas: Benfica – Ajax
  • Soutěž: Champions League
  • Čas zápasu: 23. 02. 2022, 21:00

Benfica dostala osmifinále Ligy mistrů darem

Benfica dostala osmifinále Ligy mistrů darem od Bayernu Mnichov. Ani výhra portugalského týmu v posledním kole proti Dynamu Kyjev na postup nemusela stačit. V tomto zápase hraném na Estádio da Luz fanoušci jedním okem sledovali dění na hřišti, druhým okem aktualizovali na svých telefonech report ze souběžně hraného utkání v Německu. A nakonec mohli slavit. Müller, Sané a Muiala třemi góly skolili Barcelonu. Už jistý vítěz skupiny E obral španělský tým o body, které tak nutně potřeboval. Barcelona se v tabulce zařadila na 3. místo. Benfica sice v základní části Ligy mistrů dala míň gólů, než kolik vstřelila, stejně se ale dostala do osmifinále.

Benfica jinak v Portugalsku hraje až druhé, či spíše třetí housle. Ligový titul vyhrála naposledy před 3 lety. A na další si ještě nějaký čas počká, letos určitě kouč Nélson Veríssimo a jeho svěřenci slavit nebudou. V soutěži Primeira Liga jsou až třetí, ztrácí 6 bodů na Sporting a dokonce 12 na Porto. Chuť si chce Benfica spravit alespoň v Lize mistrů. Los vítali fanoušci s nadšením, zdá se být mnohem lepší hrát s Ajaxem, než třeba s Realem Madrid nebo Manchesterem City. Jenže i tak jdou do osmifinále v roli outsiderů. Benfica sestava hraje na portugalské poměry útočný fotbal. Vstřelila zatím nejvíce gólů ze všech týmů své ligy. Uruguayský útočník Darwin Núñez řádí jako černá ruka. V Lize mistrů ale ve srovnání s elitními týmy to ale taková sláva není. Núñez se prosadil v 10 zápasech jen 3x, z toho jednou z penalty.

Benfica dostala osmifinále Ligy mistrů darem

Naději vzbuzuje fakt, že Benfice to proti holandským týmům z historického hlediska celkem jde. Za posledních 40 let se s nimi střetla 16x a prohrála pouze jednou. Stalo se před 3 lety venku právě proti Ajaxu. Cestou do základní skupiny letošní Ligy mistrů Benfica vyřadila PSV Eindhoven.

Filozofie Ajaxu je po desetiletí neměnná

Filozofie Ajaxu je po desetiletí neměnná a pro mnohé jiné evropské týmy je inspirující. Klub z poměrně malé země hodně sází na svoji produkci talentů. Mladé perspektivní hráče už v nízkém věku zařazuje do sestavy. Výchovu v prestižní akademii si vyzkoušeli mimo jiné také Tomáš Galásek a Zdeněk Grygera. A relativně nedávno také Václav Černý, který za Ajax nastoupil už v 17 letech. Bohužel, příbramský rodák aktuálně není přítomen u velkého vzestupu amsterdamského klubu. Černý hraje nyní za Twente. Vedle toho je Ajax coby zástupce nizozemské ligy pověstný svou dynamickou, útočnou hrou. S ní dosáhl na ušatou trofej Ligy mistrů v sezóně 1994-95. A znovu se málem povedlo před 3 lety. I když si možná dnes fanoušci myslí, že Ligu mistrů v současné době mistrů může vyhrát jen superbohatý klub ze Španělska, Anglie nebo Německa, Ajax byl v sezóně 2018/19 v semifinále. Cestou do něj vyřadil Real Madid a Juventus. A první semifinálový duel vyhrál proti Tottenhamu. Nakonec však proti Spurs smolně prohrál gólem v poslední minutě.

Filozofie Ajaxu je po desetiletí neměnná

Je ale vidět, že Ajax je konkurenceschopný i proti týmům, které si hýčkají štědře placené megahvězdy. Letos suverénně vyhrál svou skupinu C. Připsal si 6 výher ze 6 zápasů, proti Sportingu, Borussii Dortmund a Beşiktaş. A ladí formu na osmifinále. Z posledních 5 zápasů má skóre 14:1. Naposledy prohrál před Vánocemi proti Alkmaaru. Ajax sestava obsahue zajímavá jména. Sébastien Haller vede tabulku střelců celé Ligy mistrů – trefil se 10x. Obránce Jurriën Timber je ve svých 20 letech oporou obrany, společně s Daley Blindem, který se vrátil z Manchesteru United. A do brány se občas podívá nestárnoucí Maarten Stekelenburg. Tento muž chytal za Ajax už před 20 lety, v době, kdy dres amsterdamského celku oblékali Galásek nebo Litmanen.

Tip redakce

Ajax se nám v této sezóně hodně líbí. Zkušené opory Stekelenburga, Blinda nebo Tadiće doplňují hráči střední a mladé generace. Všichni ale vypadají velmi motivovaně. Zápasy Ajaxu jsou divácky atraktivní, Ajax dal po Bayernu nejvíce gólů ze všech účastníků základních skupin Ligy mistrů. Červenobílá ofenzíva tak byla produktivnější než ofenzíva Manchesteru City nebo Liverpoolu. Co s tím může Benfica udělat? Lisabonský celek sice letos vyřadil Eindhoven a celkově má dobrou bilanci s holandskými týmy. Ale Ajax zase v základní skupině porazil Sporting Lisabon 4:2 a 5:1. Sázíme na výhru Ajaxu, zvážili bychom i sázku na výhru s handicapem.

Náš tipKurz TipsportKurz Fortuna
Vyhraje Ajax1.821.82

Kurzy spoločností Chance a Tipsport jsou totožné. ✓