Kdy Češi získali medaile na MS v hokeji


I po rozpadu Československa zažíval český hokej mnoho vrcholových momentů, které se často projevily právě medailí na mistrovství světa. A přestože teď ještě nevíme, kdo vyhraje MS v hokeji 2023, Češi mají tentokrát nezanedbatelnou šanci na vítězství. Čekání na případný další přírůstek do zlaté síně slávy si můžete zkrátit u historických medailových úspěchů. V tomto článku se podíváme na to, kdy Češi získali medaile na MS v hokeji.

Kdy Češi získali medaile na MS v hokeji

Přehled českých medailí na MS v hokeji

Přestože medailovému úspěchu v minulém roce předcházel dlouhý půst, v minulosti tomu tak rozhodně nebylo. Právě naopak. Za 30 let existence samostatné České republiky přivezl český národní tým 13 medailí. V tabulce níže přehled českých medailí na MS v hokeji s uvedenými ročníky. O každém medailovém úspěchu se pak rozepíšeme v detailu dále v článku.

RokMísto konání MS v hokejiMedaile
1993NěmeckoBronz
1996Rakouskozlato
1997FinskoBronz
1998ŠvýcarskoBronz
1999NorskoZlato
2000RuskoZlato
2001NěmeckoZlato
2005RakouskoZlato
2006LotyšskoStříbro
2010NěmeckoZlato
2011SlovenskoBronz
2012Finsko a ŠvédskoBronz
2022FinskoBronz

Jak můžete vidět, během existence samostatného českého týmu se mu podařilo přivést domů 6 bronzových medailí, 1 stříbrnou a 6 zlatých. Podaří se v letošním roce rozšířit tuto působivou sbírku? Pokud věříte, že si české ruce opět sáhnou na trofej MS v hokeji, určitě se nezapomeňte od 12.5. dívat. Začínáme zápasem se Slovenskem.

Bronz 1993 z MS v Německu

Medailový příběh českého týmu se začal psát hned v prvním roce samostatné existence našeho státu. MS v hokeji 1993 se konalo v Německu a české reprezentaci se dařilo už v základní skupině. V ní skončila první před domácím Německem, USA, Finskem, Norskem a Francií. Velmi povedený byl čtvrtfinálový zápas proti Italům, kteří si odnesli brutální porážku 8:1. V semifinále ale nakonec český tým prohrál proti Švédům 3:4, přestože rozhodlo až prodloužení. V zápase o třetí místo tak čekala Čechy Kanada. Tu vedl v tomto roce budoucí špičkový hráč z NHL, Eric Lindros. Na MS se dokonce stal nejproduktivnějším hráčem. Ani ten ale Kanadu nezachránil, a zápas nakonec skončil 5:1 pro český tým. Brankář českého týmu, Petr Bříza, si za svůj výkon nejenom v tomto zápasu vysloužil titul nejlepšího brankáře na MS. Český tým se tak mohl radovat z bronzové medaile.

Získaná medaileProtivník v medailovém zápaseVýsledekNejproduktivnější čeští hráči na MS
BronzKanada5:1Petr Rosol, Martin Hosták, Kamil Kašťák

Zlato 1996 z MS v Rakousku

Po bronzovém roce 1993 si musel český hokej počkat na další medailový úspěch až do roku 1996. Za zlatou medailí se Češi vydali ze základní skupiny 2, ve které vyřídili Finsko, Švédsko, Itálii, Norsko a Francii. Ve čtvrtfinále pak čeští hokejisté zlikvidovali tým Německa výraznou výhrou 6:1. Semifinálový zápas s USA také nepředstavoval překážku, ani hráči z NHL nezachránili Američany před porážkou 5:0. Ve finálovém zápase se Češi potkali opět s Kanadou. Obranná linie javorových listů byla tento turnaj plná zkušených hráčů z NHL. Do branky byl pak dosazen Curtis Joseph, který je dodnes 7. nejlepší brankář v historii NHL. Celý zápas byl relativně vyrovnaný, až do poslední minuty byl výsledek 2:2. Právě v 59:41 se ale podařil Čechům další gól, autorem byl Martin Procházka, asistoval mu Pavel Patera. Následovala ještě přesilovka českého týmu kvůli nesmyslné žádosti o přeměření hole Stanislava Neckáře od Kanaďanů. A během této přesilovky dal další gól Jiří Kučera. Brankář Roman Turek byl po zápase vyhlášen brankářem turnaje a Češi si odvezli první zlato z MS v hokeji.

Zlato 1996  z MS v Rakousku

Zdroj: theihlc

Získaná medaileProtivník v medailovém zápaseVýsledekNejproduktivnější čeští hráči na MS
ZlatoKanada4:2Robert Lang, Robert Reichel, Pavel Patera

Bronz na MS v hokeji 1997

MS v hokeji 1997 byl opravdu zvláštní turnaj. Přestože Češi získali bronz, celý svět si na ně pamatuje spíše kvůli hromadné bitce s Kanaďany. Ve skupině se Čechům opět dařilo skvěle, postoupili jako první poté co porazili Finsko, Rusko, Slovensko, Francii a Německo. Po skupině ovšem nenásledoval klasický MS v hokeji pavouk, ale postupující vytvořili další skupinu, ze které první dva nejlepší týmy postoupily do finále, zatímco na zbylé dva čekal zápas o bronz. Češi nakonec podlehli Švédsku, mimo jiné proto, že nastoupili bez zraněného Vůjtka. Ten utrpěl otřes mozku ve zmíněné bitce s Kanaďany, která vypukla po faulu právě na něj. Do zápasu o bronz se tak český tým vydal proti Rusku. Zápas byl až do 59. minuty nerozhodný, ve stavu 3:3. Za Čechy se prosadil také Vůjtek, kterému se podařilo nastoupit, dále pak Procházka a Vlach. Poslední vítězný gól pak doručil kapitán Reichel a Jiří Dopita. Bronzová medaile byla naše.

Získaná medaileProtivník v medailovém zápaseVýsledekNejproduktivnější čeští hráči na MS
BronzRusko4:3Martin Procházka, Vladimír Vůjtek, Pavel Patera

Bronz 1998 z MS ve Švýcarsku

Tento medailový úspěch zůstane navždy ve stínu zlata z Nagana. Přitom se ale o něj zasloužilo mnoho stejných hráčů. V Naganu i ve Švýcarsku hráli brankáři Čechmánek a Hnilička, dále pak útočníci Patera, M. Procházka, Dopita, Reichel, Beránek, Moravec a Hejduk. Z obránců se zúčastnili Kučera, L. Procházka a Šlégr. Hvězdný tým zvítězil ve skupině 1, velmi dobře si vedl i ve čtvrtfinálové skupině. Na Finsko v semifinále už ale nestačil, a tak se měl utkat o bronz. V tomto zápase proti domácímu Švýcarsku dosáhli naši hokejisté snadného vítězství 4:0. Góly zařídili Martin Procházka, Patrik Eliáš a Petr Sýkora. Brankář František Kučera byl vyhlášen nejlepším brankářem na MS.

Bronz 1998 z MS ve Švýcarsku

Zdroj: iihf

Získaná medaileProtivník v medailovém zápaseVýsledekNejproduktivnější čeští hráči na MS
BronzŠvýcarsko4:0Pavel Patera, Radek Bělohlav, Martin Procházka

Zlato 1999 aneb zlatý hattrick českých hokejistů

Rokem 1999 začíná pomyslný zlatý hattrick českých hokejistů. Na začátku turnaje se jim opět podařilo zvítězit v základní skupině. Porazili USA, Rakousko a Japonsko. Na tyto vítězství pak navazovalo ovládnutí čtvrtfinálové skupiny, kde Češi porazili Švédsko, Rusko i Slovensko. Semifinále a finále měly na tomto turnaji formu dvojzápasů. V semifinále čekala české hokejisty Kanada. V prvním zápase se Čechům příliš nevedlo, podlehli Kanadě 1:2. V druhém zápase tak potřebovali vítězství. To se jim nakonec podařilo, kdy v gólově opravdu bohatém zápase zvítězili 6:4. Podle pravidel turnaje to znamenalo, že se půjde do prodloužení. Během toho ale k rozhodnutí nedošlo, a tak nastoupily nájezdy. V jejich průběhu Češi dokonce vystřídali gólmany, ale nakonec se probojovali do finále proti Finsku. První finálový zápas jsme tentokrát vyhráli 3:1, v druhém zápasu nám tak stačila remíza. Ta se ovšem nepovedla, Češi v druhém zápase prohráli 1:4. I finále tak vstoupilo do prodloužení. V něm rozhodl Jan Hlaváč, nejlepší střelec české extraligy v sezóně 1998/99. Češi tak mohli slavit a z Norska si odvezli zlato.

Zlato 1999 aneb zlatý hattrick českých hokejistů

Zdroj: hockeygods

Získaná medaileProtivník v medailovém zápaseVýsledekNejproduktivnější čeští hráči na MS
ZlatoFinsko3:1Jan Hlaváč, Martin Ručinský, Viktor Ujčík

Zlato ze šampionátu v Rusku 2000

Druhý díl zlaté trojice se odehrál na turnaji v Petrohradu. Velkými favority zde byli domácí, kteří měli tým nabitý hvězdami z NHL. Přesto se místo ruského snu odehrál opět ten český. Jako obvykle český tým ovládl základní skupinu. Po ní následovala skupina osmifinálová, která byla zařazena místo dosud běžné čtvrtfinálové. V ní jsme porazili Norsko, Kanadu, Japonsko, Itálii a také Slovensko. Podlehli jsme pouze Finsku. Ve čtvrtfinále nás pak čekalo Lotyšsko, které Češi hravě porazili 3:1. Původní favorité turnaje, Rusové, se na domácí půdě nedostali ani do čtvrtfinále. V semifinálovém zápasu na Čechy čekala Kanada, kterou se podařilo porazit těsným výsledkem 2:1. Finálový zápas se pak odehrál historicky poprvé proti Slovensku. Slovenský tým byl na šampionátu velmi dobře postaven, kupředu ho táhli zejména hráči z NHL, například Miroslav Šatan nebo Luboš Barteček. Finálový zápas byl opět velmi dramatický. Po první třetině to tak ovšem nevypadalo. Po gólech Sýkory, Vlasáka a Martina Procházky vedli Češi 3:0. Ještě 5 minut před koncem zápasu byl pak výsledek 4:1. Slováci ovšem chytili druhou mízu po gólech Hlinky a Šatana. Vyrovnat se jim už ale nepodařilo, jejich zlaté naděje pohřbil Robert Reichel, který zápas uzavřel českým gólem. Zlato tak putovalo opět do ČR.

Zlato ze šampionátu v Rusku 2000

Zdroj: netky

Získaná medaileProtivník v medailovém zápaseVýsledekNejproduktivnější čeští hráči na MS
ZlatoSlovensko5:3Jiří Dopita, David Výborný, Tomáš Vlasák

Zlato 2001 z MS v Německu

Zlatá hitparáda měla pokračovat i na šampionátu v roce 2001. Opět jsme ovládli základní skupinu, podobně dobře jsme si vedli i v té semifinálové. Nadvládu českého hokeje na mistrovství potvrdily už skupinové zápasy proti Rusku (4:3), Kanadě (4:2), i brutální výprask pro Italy v podobě výsledku 11:0. V čtvrtfinále jsme porazili Slováky 2:0, v semifinále se pak podařilo vítězství 3:2 díky povedenému nájezdu v podání Viktora Ujčíka. Ve finále se Češi střetli opět s Finskem, které se těšilo na odvetu za finále z roku 1999. A dlouho to vypadalo, že se jí dočká. Po dvou třetinách byl zápas pro Čechy v nepříznivém stavu 0:2. Ve třetí třetině se ale nejprve podařilo skórovat Martinovi Procházkovi a Jiří Dopita pak poslal utkání do prodloužení. V něm se odehrál životní zásah Davida Moravce, který s Pavlem Paterou překonal finského gólmana Pasiho Nurminena a získal pro Čechy zlato. Na tomto turnaji byla také poprvé využita dodnes používaná trofej, a Češi byli tak první co nad hlavu zvedli výtvor Andrého Ricarda. Nejlepším brankářem turnaje se stal Milan Hnilička.

Zlato 2001 z MS v Německu

Zdroj: netky

Získaná medaileProtivník v medailovém zápaseVýsledekNejproduktivnější čeští hráči na MS
ZlatoFinsko3:2Robert Reichel, Radek Dvořák, Petr Čajánek

Zlato 2005 z MS v Rakousku

Po dlouhé medailové pauze se Čechům podařilo získat další až v roce 2005. Tento šampionát byl přitom jeden z nejlépe obsazených vůbec, vzhledem k přítomnosti většiny hráčů NHL. V severoamerické lize probíhala v tomto roce stávka, takže se hokejisté nemuseli rozhodovat mezi MS v hokeji a Stanley Cupem. Český tým se ale zámořským protivníkům ve skupinách vyhnul, porazili jsme Švýcarsko, Kazachstán, Německo, Bělorusko a Slovensko. Podlehli jsme pouze Rusku 2:1. Ve čtvrtfinále jsme se ovšem museli postavit USA, kde se nakonec podařilo oplatit vyřazení na šampionátu v roce 2004. O vítěznou trefu se postaral Martin Ručinský, výsledek byl nakonec 3:2. A stejně dopadl i zápas proti Švédsku, zde se ale rozhodovalo v prodloužení. Postup do finále českému týmu zařídil gól Radka Dvořáka. Ve finále se Češi postavili Kanadě, která měla tým plný hvězd z NHL. Namátkou například legendární brankář Martin Brodeur, nebo útočníci Joe Thornton nebo Rick Nash. Čechy táhnul kupředu Jaromír Jágr i přes svůj zlomený malíček. Postaral se o dva góly ze tří, poslední Kanaďanům uštědřil Josef Vašíček. Zlato tak opět putovalo do ČR a Jágr vstoupil do Triple Gold Clubu.

Získaná medaileProtivník v medailovém zápaseVýsledekNejproduktivnější čeští hráči na MS
ZlatoKanada3:0Jaromír Jágr, Václav Prospal, Martin Ručinský

Stříbro 2006 z MS v Lotyšsku

Šampionát v tomto roce se už od začátku nevyvíjel dobře. MS v hokeji skupiny Češi obvykle ovládli, zatímco tentokrát se příliš nedařilo. V základní skupině jsme byli druzí, v osmifinálové jsme sice zvítězili nad Kanadou 6:4, ale do čtvrtfinále jsme vstoupili na posledním postupovém místě. To nám vyneslo duel s Ruskem. Nad ním se Čechům podařilo zvítězit díky gólu Zbyňka Irgla v prodloužení. Semifinálový duel s Finskem jsme pak vyhráli díky dvěma gólům na poslední chvíli. Ve finále na český tým čekali Švédové. Ti byli na tomto turnaji opravdu ve formě, nastoupili za ně například hvězdní útočníci z NHL Kronwall, Zetterberg a Franzén. Švédové zápasu od počátku dominovali, ani Milan Hnilička nedokázal zabránit jejich čtyřem gólům v prvních dvou třetinách. Z finále tak Češi odešli s jedinou stříbrnou medailí za historii samostatného českého hokeje.

Získaná medaileProtivník v medailovém zápaseVýsledekNejproduktivnější čeští hráči na MS
StříbroŠvédsko0:4David Výborný, Martin Erat, Jaroslav Balaštík

Zlato 2010 z MS v Německu

Zisk této medaile překvapil snad každého. Cesta k ní byla totiž velmi klikatá. Už v základní skupině jsme prohráli s Norskem 2:3. Po tomto zápase se rozzuřený Jaromír Jágr pustil do českých hráčů v NHL, kteří odmítli účast na šampionátu. V osmifinálové skupině Čechy porazilo Švýcarsko, ale vítězství nad Kanadou 2:1 nám zajistilo postup do čtvrtfinále. Už čtvrtfinále bylo opravdu dramatické. Finsko se nám podařilo porazit až při nájezdech po trefě Jana Marka. Ale teprve semifinále se Švédskem se zapsalo do hokejových dějin. Zápas byl prohraný, ale v posledních vteřinách zajistil gól Karla Rachůnka prodloužení. Legendární reakci moderátora Roberta Záruby si jistě mnozí pamatují. Pokud ne, můžete se na ni podívat v přiloženém videu. Zápas se nakonec podařilo vyhrát díky gólu Jana Marka při nájezdech. Finálový zápas čekal české hokejisty proti Rusku, kteří opět sestavili tým z toho nejlepšího. Po gólech Klepiše a Rolínka vedli Češi 2:0. Po zbytek zápasu odolával tým čím dál tím silnějšímu tlaku ruského týmu, který nakonec přistoupil k neobvyklé přesilovce 6:3 po odvolání brankáře. To jim přineslo jeden gól, ale na více už se nedostalo. Češi získali zatím poslední zlato z MS v hokeji.

Zlato 2010 z MS v Německu

Zdroj: coppernblue

Získaná medaileProtivník v medailovém zápaseVýsledekNejproduktivnější čeští hráči na MS
ZlatoRusko2:1Jaromír Jágr, Jakub Klepiš, Jiří Novotný

Bronz 2011 z MS v Slovensku

Turnaj v roce 2011 začal pro Čechy mnohem lépe než v předchozím roce. Ovládli jasně základní i osmifinálovou skupinu, ve všech osmi utkáních zvítězili. Také čtvrtfinálový zápas proti USA se podařil velmi dobře, Češi si odnesli vítězství 4:0. O něj se zasloužil velmi povedeným hattrickem Jaromír Jágr. V semifinále Čechy ovšem zastavilo Švédsko, zápas dopadl 2:5. V zápasu o bronz nás opět čekali Rusové. V gólově bohatém zápase se Čechům nakonec podařilo zvítězit 7:4. Karel Rachůnek se zapsal do dějin českého hokeje podruhé, tentokrát to ale nebylo gólem. Při obraně vysklil mantinel s agresivním ruským hráčem Jevgenijem Arťuchinem. O vítězné branky se zasadil zejména Roman Červenka, dále pak Průcha a Marek.

Získaná medaileProtivník v medailovém zápaseVýsledekNejproduktivnější čeští hráči na MS
BronzRusko7:4Tomáš Plekanec, Roman Červenka, Jaromír Jágr

Bronz 2012 z MS ve Finsku

Na tomto šampionátu byl poprvé využit nový systém zápasů. Ve dvou osmičlenných skupinách se rozhodlo o postupujících do čtvrtfinále. Češi ve své skupině skončili třetí za Ruskem a Švédskem. Právě Švédsko čekalo český tým i ve čtvrtfinále, kde se podařilo zvítězit pouhou půl minutu před koncem zápasu díky gólu Milana Michálka. V semifinále nastoupili Češi proti Slovákům a velmi dlouho byl zápas vyrovnaný. Dva góly Miroslava Šatana ale poslaly Slovensko do finále a Čechy do souboje o bronz. Ten se odehrál proti Finsku. O vítězné tři góly se postaral Průcha, Jiří Novotný a David Krejčí. Finové skórovali pouze dvakrát, a tak putoval bronz opět do ČR. Že měl být na velmi dlouhou dobu poslední medailí nevěděl tehdy ještě nikdo.

Bronz 2012 z MS ve Finsku

Zdroj: commons.wikipedia

Získaná medaileProtivník v medailovém zápaseVýsledekNejproduktivnější čeští hráči na MS
BronzFinsko3:2Aleš Hemský, David Krejčí, Tomáš Plekanec

Bronz 2022 z MS ve Finsku

Medailový půst museli Češi vydržet plných deset let. Teprve v loňském roce se ho podařilo ukončit. Na další MS v hokeji ve Finsku vedl reprezentaci zahraniční trenér, Fin Kari Jalonen. Tým se mu povedlo sestavit opravdu silný, a tak všichni tiše doufali ve zlomení nepříznivého trendu posledních let. Ze začátku tomu ale nic nenasvědčovalo. Prohra s Rakouskem 1:2 po nájezdech zabolela, chuť si Češi zlepšili alespoň díky vítězství nad USA. Ve čtvrtfinále na nás čekalo Německo, které se podařilo překonat 3:1. V semifinále ale čeští hokejisté dostali výprask od Kanady, které podlehli 1:6. V zápasu o bronz jsme se proto setkali opět s USA. Po úvodní třetině to vypadalo na bramborovou medaili, skóre bylo 1:3. Po vystřídání brankáře se ale hra obrátila. Rozjela se brutální gólová vánice, která pro Američany skončila osmi inkasovanými góly. Český brankář Langhamer pustil už jenom jeden gól, a proto si Češi odnesli bronz po výsledku 8:4. Nejproduktivnějším hráčem a nejlepším útočníkem byl vyhlášen kapitán Roman Červenka, který si jako jediný pamatoval poslední české zlato.

Bronz 2022 z MS ve Finsku

Zdroj: iihf

Získaná medaileProtivník v medailovém zápaseVýsledekNejproduktivnější čeští hráči na MS
BronzUSA8:4Roman Červenka, David Krejčí, David Pastrňák

Zdroje: Wikipedie