FIFA MČR – průběh turnaje a hlavní hvězdy


V roce 2023 existují na české scéně pouze dva opravdu aktivní esport projekty, zaměřené na hru FIFA 23. Jedním z nich je E-liga, která celoročně funguje jako regulérní ligová soutěž pro hráče FIFA. E-liga v tomto roce operuje s prize poolem o hodnotě 150.000 Kč. Druhým projektem je právě FIFA Mistrovství ČR, momentálně sponzorované automobilkou Hyundai. Právě na tento turnaj se podíváme v tomto článku. Jaká jsou pravidla FIFA MČR, jak probíhají kvalifikace a kteří esport hráči mají zatím největší šanci na vítězství?

FIFA MČR – průběh turnaje a hlavní hvězdy

Zdroj: thewestnews

Pravidla a systém turnaje FIFA MČR

Základní struktura turnaje není nijak složitá. Během konce roku 2022 a první poloviny roku 2023 se odehrají 4 zastávky MČR FIFA, 29.4.2023 pak proběhne velké dvoudenní finále. Tyto zastávky budou trvat vždy pouze jeden den, dvě z nich proběhnou online, dvě pouze offline. Před samotnými zastávkami budou probíhat tři kola kvalifikací, která rozhodnou o tom, kterých osm hráčů půjde hrát na konkrétní zastávku. Vítězové každé zastávky mají šancí získat nejenom peněžní odměnu, ale i tzv FIFA MČR body. Podle množství těchto bodů se rozhodne o tom, kdo se zúčastní velkého finále 29.4.2023.

Tipsport FIFA Cool liga

 • První offline zastávka Brno – tato první zastávka MČR FIFA se odehrála přímo na brněnském Výstavišti. Prize pool pro hráče byl stanoven na 40.000 Kč, celkovým vítězem této zastávky byl Dominik „Seron“ Čermák, který je součástí esport divize Sparty.
 • První online zastávka – tato část turnaje probíhala z domova hráčů, a prize pool byl nižší, konkrétně 30.000 Kč. Vítězem této online části byl Michal „Mrkyy“ Mrkos z esport týmu Sampi.
 • Zimní liga – bonusovou součástí celého turnaje byla i přípravná část, která se odehrála 14.1.2023. Hráči si mohli odnést menší množství FIFA MČR bodů, prize pool celé akce byl 10.000 Kč. Překvapivým vítězem celého turnaje se stal Martin „FC Martin“ Hrabina.
 • Druhá offline zastávka Praha – další zastávka proběhla ve Vodafone Playzone aréně. Prize pool byl opět stanoven na 40.000 Kč. Na rozdíl od brněnské zastávky zde dominoval esport tým Slavie. Celkovým vítězem se stal Jakub „CptKubajz“ Pudil, který porazil černého koně turnaje, Petra „Pana_Pecu“ Straku, který se nečekaně probojoval až do finále této zastávky. I třetí místo obsadil hráč Slavie, Josef „Peposlav“ Uxa.
 • Druhá online zastávka – tato poslední zastávka proběhne 15.4.2023, opět online z domova hráčů. Prize pool byl stanoven na 30.000 Kč, o účasti teprve rozhodnou kvalifikační kola.
 • Finále Praha – dvoudenní finále bude opět hostit Vodafone Playzone aréna, zúčastní se nejlepších 16 hráčů podle počtu získaných bodů. Prize pool 60.000 Kč a titul mistra republiky v sezóně 2022/23 už čekají.

Změna rozložení sil díky vydání FIFA 23

Zajímavým aspektem celého turnaje je vliv nejnovější edice samotné hry. FIFA 23 umožňuje hráčům v herním režimu FUT nasazovat i hostující fotbalisty. Díky tomu se výrazně vyrovnává rozdíl ve složení základních týmů. Ten původně vznikal podle toho, jak dobrý sponzor nebo organizace stál za konkrétním hráčem. I outsideři se tak mohou velmi slušně umístit, v turnaji půjde mnohem více o schopnosti ve hře. Jedním z outsiderů, kterému se podařila zajímavá pozice, je rozhodně Martin „FC Martin“ Hrabina, kterému se díky výhře v zimní kvalifikaci podařilo probít do nejlepších 16 hráčů podle počtu turnajových bodů. Díky tomu má šanci na postup do celkového finále.

Změna rozložení sil díky vydání FIFA 23

Zdroj foto: iPrima

Největší favorité celého turnaje

V průběhu celého turnaje se pořadí jednotlivých hráčů v rámci celkového žebříčku stále mění, ale momentální rozložení najdete v této tabulce. Pojďme se podívat na to, které konkrétní hráče můžeme považovat za favority na vítězství v celkovém finále.

Největší favorité celého turnaje

Zdroj foto: MČR

Jméno hráčeBody
T9Laky386
Seron322
Mrkyy316
Adulackk281
Matejs268
Peposlav252
MarioOoso99208
1905.Revy145
Emerickson126
CptKubajz126
Caster126
Totík108
DRMi1099
Dalas99
FC Martin90
K1leris90

Dominik „Seron“ Čermák

Seron je jedním z historicky nejlepších hráčů FIFA v ČR. Začal ji hrát už od čtyř let s tátou a profesionálně se jí pak věnuje od roku 2019. Původně působil v týmu Sampi, od podzimu roku 2022 přestoupil do esport divize Sparta Praha. Mezi jeho úspěchy se řadí zejména:

 • Vítězství v eLize 2021.
 • Titul mistra ČR A SR v Guseppe MČSR Cupu.
 • Vítězství v Logitech Cool Lize v letech 2020 a 2021.
Dominik „Seron“ Čermák

Zdroj foto: Facebook

Jakub „CptKubajz“ Pudil

CptKubajz se stal posilou esport týmu Slavie v roce 2020, především kvůli tomu, že už odmalička Slavii fandil. A hned poté si začal připisovat jedno vítězství za druhým. Patří mezi ně zejména:

 • První místo na Sparta Invitation Cupu.
 • Vítězství na eLeague v roce 2021.
 • Ovládl také poslední offline zastávku FIFA MČR 2023.
Jakub „CptKubajz“ Pudil

Zdroj foto: Facebook

Michal „Mrkyy“ Mrkos

Mrkyy zastává na české FIFA scéně pozici žhavého talentu. Od té doby, co začal hrát FIFU profesionálně v barvách esport divize Slovanu Liberec se jenom zlepšoval. Většina lidí, co českou scénu FIFA sleduje ho velice rychle začala považovat za jednoho z hlavních favoritů na vítězství téměř v jakémkoliv turnaji, kterého se zúčastnil. Momentálně se stal posilou týmu Sampi.

Lukáš „T9Laky“ Pour

Hráč esport divize FC Viktorie Plzeň, Lukáš Pour, se řadí mezi špičku FIFA hráčů v ČR. Jako první v historii získal také titul eFotbalista roku v roce 2021. Mezi jeho úspěchy patří rozhodně vítězství v eLize 2020, nebo druhé místo v iSport lize v roce 2020. Mezi hráči na turnaji je rozhodně nejzkušenější a mohl by si tak připsat vítězství.

Adam „Adulackk“ Hodina

Nováčkem v dresu esport týmu Slavie je Adulackk. Pochází z Prachatic, ale už odmalička fandil právě Slavii. Zatím si nesáhnul na žádné větší vítězství v turnaji, ale winrate jednotlivých zápasů má velmi dobrý. V celkovém žebříčku na FIFA MČR 2023 je čtvrtý.