Evropská liga kvalifikace – Slavia Praha vs Legia Warszawa


Česká a polská liga mají hodně společného. Jejich týmy stále spoléhají více na domácí hráče než na zahraniční akvizice, což už je dnes v Evropě poměrně raritní. Obě ligy mají 16 týmů, v obou čas od času vybublají na povrch korupční skandály. Elitní kluby obou lig zřídkakdy zamíří do Champions league, Evropská liga je stropem. A právě o jedno místo v Evropské lize se utkají dva mistři obou zemí – Legia Varšava a Slavia Praha. Úvodní dějství je na programu 19. 8. 2021 od 19:00.

Evropská liga kvalifikace – Slavia Praha vs Legia Warszawa

  • Zápas: Slavia Praha vs Legia Warszawa
  • Soutěž: Europa League
  • Čas zápasu: 19. 08. 2021, 19:00
Náš tipKurz Tipsport
Slavia vyhraje, ale dostanou gól3.70

Kurzy spoločností Chance a Tipsport jsou totožné. ✓

Legia v letošní sezóně tápe

Polská Legie na rozdíl od Slávie nenachází žádného konkurenta v regionu hlavního města. V Ekstraklase, polské nejvyšší lize, je dlouhodobě jediným zástupcem Varšavy. Hlavním rivalem Legie je historicky Wisła Kraków. Jenže čtrnáctinásobný polský mistr Wisła se už dlouho topí v průměru, do hry o titul nezasáhla od sezóny 2010-11. Občas v Polsku vylítne nahoru jiný klub, po jednom titulu v posledních 10 letech braly Śląsk Wrocław a Piast Gliwice. Vysoko taky v poslední době míří Raków Częstochowa v čele s kapitánem Tomášem Petráškem. Jinak ale platí, že Legia je hegemon.

Pro varšavský klub je to ale spíš ke škodě než k užitku. Co jim stačí k suverénnímu ovládnutí domácí soutěže, to se ukazuje být nedostačující v měření s evropskými týmy. Čeští fanoušci často žehrají na absenci svých týmů v Champions League. V Polsku jsou na tom ale ještě hůře. Účast Legie ve hvězdné sestavě 32 evropských týmů v sezóně 2015-16 byla na dlouhou dobu ojedinělá. A stejně zde „Legioniści“ dostali v konkurenci Neapole, Brugg a Midtjyllandu naloženo a skončili poslední.

Legia v letošní sezóně tápe

Letošní sezóna navíc zastihuje Legii ve špatné formě. Vstup do domácí ligy se nepovedl, Varšavané už schytali porážku s nováčkem soutěže Radomiakem Radom. Z domácího poháru je velice záhy vypoklonkovala už zmíněná Częstochowa. Ze hry o Ligu mistrů odešla Legia se skloněnou hlavou po dvojzápase s Dinamem Zagreb. A za zmínku také stojí porážka v přípravných zápasech 2:0, kterou Legii neuštědřil nikdo jiný než maďarský Ferencváros. Na rozdíl od utkání se Slavií zde maďarský tým dominoval a vyhrál po zásluze.

V sestavě Legie je několik známých jmen. Bránu hájí nestárnoucí Artur Boruc, dlouholetá jednička reprezentace, dříve také hájící barvy Southmaptonu, Fiorentiny nebo Celticu. Kapitánskou pásku drží stoper Artur Jędrzejczyk, také bývalý reprezentant. A v útoku góly dává Tomáš Pekhart. Bývalý Slávista i Sparťan se po letech tápání v polském angažmá našel. Za rok stihl nasázet 28 gólů a už klepe na dveře Klubu ligových kanonýrů, kam mu chybí jen 15 zásahů. Dokonce o něm trenér Šedivý chvíli uvažoval coby o opoře pro Euro 2021. Nyní bude mít rodák ze Sušice příležitost se ukázat českým fanouškům, kteří na něj už možná trochu zapomněli.

Slavia do Konferenční ligy rozhodně nechce

Podle slov trenéra Trpišovského a některých hráčů bolí letošní vyřazení z předkol Ligy mistrů více než v předchozích letech. Maďarský Ferencváros rozhodně nebyl lepším týmem. Stačila mu ale penalta a vlastní gól v prvním zápase a v druhém utkání s vypětím všech sil přestát 90 minut. U zelenobílých byla patrná snaha jen zdržovat a moc se nepředřít v útoku, což je styl, který Slavii zkrátka nesedí.

Minulá léta ukázala, že Evropská liga může být solidní náplast. V sezóně 2018-19 došla Slavia až do čtvrtfinále a stejný úspěch zopakovala i loni. Jenže zatím v Evropské lize ještě nejsou. V případě porážky s Legií čeká na Slavii liga Konferenční. A pro pražský tým, zásobárnu talentů pro českou reprezentaci (a mnohé další) by zápasy s Florou Tallinn, St Johnstone nebo Neftçi Baku nebyly moc motivující.

Slavia do Konferenční ligy rozhodně nechce

Kromě blamáži s Ferencvárosem se Slavii jinak celkem daří. Domácí soutěž odstartovala 3 výhrami. Trenéra Trpišovského může trochu trápit marodka. Srdjan Plavšić je o berlích, Olayinkovi se znovu ozvalo zranění nohy, potíže hlásí také stoper Kačaraba. A pro utkání s Legií není k dispozici Ondřej Kúdela, kterému však už chybí jen poslední zápas k vypršení jeho trestu. Při šíři kádru, kterou Slavie má, by neměl být problém najít za absentéry solidní náhrady. Snad jen u obrany to bude trochu problém, a také je důležité, aby byl v úplné pohodě brankář Ondřej Kolář, který by si už neměl dovolit žádný další kiks.

Tip redakce

Náš tip – Slavia vyhraje, ale dostane gól. Dnes zkusíme odvážnější tip. Slavia má problémy s obránci a také trochu s brankářem. Kolář se nezdá být v optimální formě. Na straně Legie je navíc poměrně produktivní útok. Tvoří jej šikovný Brazilec Luquinhas, Portugalec Lopes a zmíněný Pekhart. Ti tři dali v předkolech za Legii důležité góly. Posledně jmenovaný navíc do dvojzápasu se Slavií vstoupí se speciální motivací.

Na druhou stranu, Legia jako celek není v takové kondici, aby mohla porážet silnější mužstva z Evropy. Klubu už hodně let chybí signifikantní úspěch v mezinárodních soutěžích, už dlouho polský tým nepřezimoval v Champions league nebo v Evropské lize. Slavia je v tomto ohledu ostřílenější. Kurz 3.70 na událost „Slavia Praha vyhraje, ale dostane gól“ zní opravdu lákavě. Kdo preferuje opatrnější tipy, ať zkusí „Vyhraje Slavia a padne více než 1.5 gólů“ s kurzem kolem 1.90. Zápas se hraje 19. srpna od 19:00.

Náš tipKurz Tipsport
Slavia vyhraje, ale dostanou gól3.70

Kurzy spoločností Chance a Tipsport jsou totožné. ✓