Evropská konferenční liga – Sparta Praha – Partizan Bělehrad


Slavia i Sparta začínají osmifinále Evropské konferenční ligy. Oba pražské týmy vyfasovaly soupeře z divokého jihovýchodu. Slávisté jedou v prvním kole do Istanbulu na Fenerbahçe, na Sparťany čeká suverén srbské ligy Partizan Bělehrad. Kdyby se psal rok 1900, mohou hráči obou klubů vyrazit na svá pohárová utkání Orient Expresem… Sparta ale začíná první jednání důležitého souboje o postup mezi 8 nejlepších doma. Úvodní výkop je ve čtvrtek 17.2.2022 ve 21:00.

Evropská konferenční liga – Sparta Praha – Partizan Bělehrad

Náš tipKurz TipsportKurz Fortuna
Padnou 2-4 góly1.581.80

Kurzy spoločností Chance a Tipsport jsou totožné. ✓

Evropská konferenční liga – Sparta Praha – Partizan Bělehrad tiket

  • Zápas: Sparta Praha – Partizan Bělehrad
  • Soutěž: Evropská konferenční liga
  • Čas zápasu: 17. 02. 2022, 21:00

Sparta je v letošním ročníku jako den a noc

Sparta je v letošním ročníku jako den a noc. Přijdou dny, kdy hraje atraktivní útočný fotbal a znervózní i soupeře zvučných jmen. Památečný byla říjnová přestřelka s francouzským Lyonem, která skončila 3:4. S dánským Bröndby získali letenští cenné 4 body, které znamenaly jistotu setrvání v pohárové Evropě i na jaře. Ale tristní výkon s Rangers znamenal, že Sparta opustila respektovanou Evropskou ligu a pro jaro se posunula o patro níž – do Konferenční ligy.

Podobně nahoru-dolů je to i v domácí lize. V říjnu Sparta slušně natáhla šňůru výher a vypadalo to, že promluví do soutěže o titul. Ale pak přišla prohra se Slováckem 4:0, která jasně ukázala hlavní mezery letenského týmu. Je to především obrana. Když chybí Čelůstka a Sparta musí spoléhat na Štetinu, pak má brankář Nita starostí až nad hlavu. Do pokutového území hravě prosprintuje i bezmála čtyřicetiletý Petržela.

Sparta je v letošním ročníku jako den a noc

Ani v kalendářním roce 2022 to žádná hitparáda není. Sparta byla ráda za bod z jihu Čech – České Budějovice měly proti Vrbovu výběru spoustu šancí, k jejich smůle se ale žádná nechytila. To už produktivnější byla Plzeň, zde ale porážku odmítli skvěle hrající Pavelka a Hložek. Ale poslední týdny přinesly i pozitiva – Sparta postoupila přes městského rivala do semifinále MOL Cupu. Více než o dobrém výkonu letenských se ale po tomto zápase mluvilo o krizi panující v táboře Slavie.

Výsledky tedy dost záleží na tom, jaká je Sparta sestava. Obranu nejlépe drží pohromadě Ondřej Čelůstka, v útoku musí být Adam Hložek. Mladíci Wiesner, Karabec či Sáček hrají solidně, ale musí mít svůj den. A také je důležité, aby byl přítomen motor celého týmu, Ladislav Krejčí mladší. Extrémně bojovný rodák z Brna je někdy přemotivovaný, jeho odhodlání dát do zápasu 150 % je ale pro Sparťany velice důležité.

Partizan je klub se slavnou minulostí

Partizan je klub se slavnou minulostí. V 50. a 60. letech se před generací hráčů se jmény jako Šoškić, Jusufi, Miladinović, Vasović, Galić nebo Mitić třásla celá Evropa. V roce 1966, kdy Bobby Charlton táhl Anglii k titulu mistrů světa, prohrál tentýž v dresu Manchesteru United semifinále PMEZ právě s Partizanem. Srbové pak ve finále nad Realem Madrid dlouho vedli, ale soupeř otočil a vyhrál 2:1.

Pro Partizan je typické střídání období velké slávy a velkého zmaru. Na začátku 70. let to byla vída, ale na konci dekády vyhráli bělehradští první evropský pohár, Mitropa Cup. Hned poté upadl klub do jugoslávského podprůměru, ale pak se zrodil talent zvaný Dragan Mance, který dotáhl klub v sezóně 1984-85 daleko v UEFA Cupu. Tento nadějný génius ve věku 22 let zemřel při autonehodě a klub nedlouho poté zase třel bídu s nouzí. Divoká 90. léta klub zastihla ve finanční krizi a mnoho talentovaných hráčů bylo prodáváno dříve, než by mohli Partizan dotáhnout k velkým úspěchům. Teprve v novém století je Partizan poměrně stabilní klub, pravidelně se tahající s Crvenou Zvezdou o vítězství ve srbské lize.

Partizan je klub se slavnou minulostí

Základní sestava současného Partizanu je z 95 % srbská. Není to ale ten největší TOP výkvět srbského fotbalu. Reprezentaci tvoří takřka bezvýhradně legionáři, z Partizanu dostane pozvánku do týmu koučovaného Draganem Stojovićem občas jen Nemanja Jović. Partizan je sice aktuálně nejlepším týmem ligy, ale v konfrontaci s evropskými kluby to není žádný zázrak. Základní skupinu klub neměl nijak těžkou. Jenže doma prohrál s Gentem a Partizan další zápas skončil prohrou s podceňovanou tallinskou Florou. V posledním kole Partizan remizoval s kyperskou Famagustou, takže jej do osmifinále poslal příznivý výsledek souběžně hraného zápasu v Belgii.

Tip redakce

Na Spartu čeká těžký mač. Partizan kraluje srbské lize, zatímco Sparta je v té české až třetí. Zápasy v Evropské lize ukázaly, že aktuální Sparta není proti top týmům konkurenceschopná. Přesto ale není proti Partizanu bez šancí. Klub, který prohrál v estonském Tallinnu a remizoval na Kypru, je jen stínem někdejšího slavného Partizanu. Na vítěze zápasu si netroufneme tipovat – může to být ošidné. Ale věříme, že na bouřlivém bělehradském stadioně se góly urodí. Bělehrad jich letos dává v průměru 2,5 na zápas. Ve Spartě se zase často minely generované chybující obranou snaží eliminovat svými góly Hložek, Krejčí mladší nebo Karlsson. Mohl by se zrodit výsledek 2:1 pro domácí nebo 2:2.

Náš tipKurz TipsportKurz Fortuna
Padnou 2-4 góly1.581.80

Kurzy spoločností Chance a Tipsport jsou totožné. ✓