Redakce

Euro 2021 – Španělsko vs Itálie

Semifinálové dvojice jsou důsledně rozděleny na jihoevropskou a severoevropskou sekci. Oba zápasy se ale budou hrát v Londýně. Jako první přijde na řadu 6. července od 21:00 utkání Itálie – Španělsko. Bilance vzájemných duelů je příznivější pro zástupce Pyrenejského poloostrova. V posledních 25 letech prohráli Španělé jen 2 zápasy ze 14. Nyní je ale favoritem středozemního derby Itálie.

Italům se pění krev při vzpomínce na finále Eura 2012

6. července je v Česku znám coby den upálení mistra Jana Husa. Dnes ale bude fotbalové fanoušky v celé Evropě zajímat trochu jiný koncil než ten kostnický z roku 1415. Na sněmu v Londýně se upalovat nebude, ze vzájemného měření sil mezi celky Itálie a Španělska vzejde první finalista mistrovství Evropy 2021.

Fanoušci i fotbalová veřejnost více věří Itálii, která cestou do semifinále vyhrála všechna utkání. V základní skupině využila squadra azzurra domácího prostředí a předvedla suverénní jízdu. Tři zápasy, tři výhry, skóre 7:0. To je sen každého fotbalového fanouška, ale hlavně trenéra. Zkušený Roberto Mancini je často kritizován za to, že až příliš lpí na defenzivní hře. Tady ale mohl předložit všem kverulantům jasnou odpověď: podívejte se na Francouze, kteří v základní skupině dali jen 4 góly, nebo na Angličany, kteří vsítili jen 2. My jsme útok rozhodně nezanedbali!

Po triumfálním „veni vidi vici“ v Římě vycestoval Manciniho výběr na play-off do jiných zemí. Tam už to taková sláva nebyla. Rakušané v londýnském osmifinále kladli nečekaný odpor. Po bezgólové normální hrací době přišlo vysvobození až v 95. a 105. minutě z kopaček Chiesy a Pessiny. Pošramocenou reputaci napravilo následné čtvrtfinále v Mnichově. Obdivované belgické hvězdy si na Italech vylámaly zuby. Také v tomto případě nebylo vítězství jednoznačnou záležitostí, po gólu Barrely a po výstavní trefě Insigneho korigoval z penalty Lukaku. A ve druhém poločase se italští fanoušci o těsné vedení 2:1 dost strachovali. Ale závěrečný hvizd určil, že se Manciniho chlapci do Londýna zase vrátí.

Semifinále Italové pojmou coby odvetu za souboj o zlato na Euru 2012. Prohra se Španělskem 4:0 je dodnes živá. Také díky tomu, že obránci Bonucci a Chiellini, kteří byli tehdy na trávníku, stále ještě hájí reprezentační barvy. A 6. července určitě v základní sestavě chybět nebudou. To se s jistotou nedá říct o jejich defenzivním kolegovi Spinazzolovi, který utrpěl bolestivý šrám v bitvě proti Belgičanům.

Španělsko na turnaji třikrát ztratilo vyhraný zápas

Španěly vlastně teprve v semifinále čeká první velký soupeř. Zatím všechna utkání odehráli svěřenci trenéra Luise Enriqueho proti soupeřům druhého sledu. A i když jsou v semifinále, fotbalové experty zatím nijak nepřesvědčili. Vždyť v základní skupině, kterou kompletně odehráli doma, Španělé porazili jen Slováky. Se Švédskem se rozešli smírně, s Poláky také, když na Moratův gól odpověděl Lewandowski. A v základní hrací době nedokázal Busquets a spol. zvítězit ani nad Chorvatskem a Švýcarskem v play-off.

Po osmifinále s Chorvatskem sklidil velkou popularitu twitterový příspěvek, který navrhoval držet minutu ticha za všechny fotbalové fandy, kteří tento zápas neviděli. Výsledek 5:3 po prodloužení jasně vystihuje ráz utkání. Byl to večer plný zvratů. A soupeři České republiky v základní skupině si zaslouží uznání za to, jak nesložili zbraně. Chorvaté vyrovnali zápas, který pouhých 5 minut před koncem prohrávali 3:1. Morata a Oyarzabal v prodloužení vrátili Španělsku čtvrtfinále, ale Luis Enrique si rval své šednoucí vlasy. Omlazený výběr bez Sergia Ramose, bez Piquého, Iniesty nebo Diega Costy zjevně nedokáže kontrolovat zápas, který by měl směřovat k vítězství.

To ostatně ukázala i petrohradská bitva proti Švýcarsku. Opět soupeř vyrovnal, konkrétně Shaquiri 20 minut před koncem. A tentokrát zápas vyústil až v penaltových rozstřelech. Španělé postoupili, přestože 2 z opor pokutový kop neproměnili. Jedním byl sám kapitán a poslední pamětník zlatých úspěchů Sergio Busquets. Pokud dojde na penalty znovu, pak stejná střelecká produktivita už Španělům stačit nemusí.

Tip redakce

Manciniho výběr bude v Londýně hájit sérii 32 zápasů bez porážky. Opět se bude opírat o skvělou týmovou souhru, kde vše stojí na kvalitní obraně. Ta inkasovala jen 2x z posledních 13 mezistátních utkání. Italové jsou favoritem právem. Je tedy několik variant, jak na tento zápas vsadit. Určitě dává smysl vsadit na to, že bude utkání nezáživnou holomajznou s minimem gólů. Že padne méně než 2.5 gólů, na to je vypsán na Tipsportu solidní kurz 1.62. My ale volíme příležitost, že vyhraje Itálie. Důležitý je dovětek: do rozhodnutí. Protože se dá věřit i tomu, že utkání dospěje do prodloužení. Připomeňme, že na remízu je kurz 3.15.