Redakce

Euro 2021 – Anglie vs Itálie

Je za námi měsíc fotbalového maratonu. Odehráno je 50 zápasů a zbývá poslední, padesátý první. V neděli 11. 7. kolem 23. hodiny bude korunován nový mistr Evropy. O trofej si to rozdají poslední dvě mužstva, která zůstala na turnaji neporažena – Itálie a Anglie. Hrdý Albion bude k úspěchu hnát mohutná fanouškovská podpora, protože se hraje na Wembley. Italové mají ale dostatečně zkušené hráče, aby si i v tomto prostředí poradili. Zápas začíná v 9 večer.

tip na sázení Anglie vs Itálie

  • Zápas: Anglie vs Itálie
  • Soutěž: Euro 2021
  • Čas zápasu: 09. 07. 2021, 21:00
Náš tipKurz TipsportKurz Fortuna
Padne méně než 1.5 gólů2.482.52

Kurzy spoločností Chance a Tipsport jsou totožné. ✓

Angličané poprvé ve finále Eura

Anglie má tradičně spousty fanoušků i na druhé straně Lamanšského průlivu. Vždyť anglický fotbal, to je spojení, které budí posvátnou úctu. Na ostrovech fotbal vznikl, byla zde sepsána pravidla, byl zde roku 1872 odehrán první mezinárodní zápas a v roce 1889 vznikla první liga. Anglie ale nedosáhla na to, co například v hokeji Kanada. Aby byla po celou dobu existence tohoto sportu světovým hegemonem. Hrdý národ těžce nese, že od roku 1930, kdy proběhlo první mistrovství světa, Anglie vyhrála jediný mezinárodní turnaj. Bylo to v roce 1966 a to na domácí půdě. Angličané se mimochodem prvního šampionátu účastnili teprve v roce 1950, předtím mundialy ostentativně ignorovali. Tak silné bylo národní přesvědčení, že nemá ani smysl se měřit s mezinárodní scénou. Z mistrovství světa má tedy Anglie za stoletou historii jen jedno zlato, na mistrovství Evropy až do letošního roku nehrála ani jednou finále. Anglie vlastně ani nemá žádnou skutečně mimořádnou fotbalovou osobnost. Charlton, Keegan nebo Gascoigne sice byly hvězdy, ale sotva je postavíte na stejnou úroveň jako Pelého, Maradonu, Puskáse nebo Ronalda.

Angličané poprvé ve finále Eura

Anglická hrdost tedy za ta léta strádání na fotbalových šampionátech dost utrpěla. Možná i to se projevuje na četných nesportovních momentech tohoto šampionátu – pískání fanoušků při hymnách soupeřů, oslňování dánského gólmana Schmeichela laserem při rozhodující penaltě, neschopnost reflektovat kontroverzní rozhodnutí sudích, kteří častokrát Anglii pomohli. Anglie je ve finále Eura a padesátimilionový národ milující fotbal se těší, že to letos snad konečně vyjde. Tu léta shromažďovanou frustraci angličtí fanoušci jednou pro vždy spláchnout hektolitry piva, možná i dobrou brandy. Co když ale vyhrají Italové? To bude na ostrovech pořádně chmurno.

Manciniho genialita táhne italský výběr k nejvyššm metám

Hlavní ingredience italského úspěchu se jmenuje Roberto Mancini. 57letý kouč má za sebou působivou trenérskou kariéru. Pod jeho vedením vyhrál Inter Milan tři tituly v řadě za sebou. V jednu chvíli klub držel šňůru 17 ligových vítězství v řadě, což je italský rekord. Vítěznou náturu přenesl Mancini i do Manchesteru City. Psal se rok 2009, mužstvo čerstvě koupila společnost Abu Dhabi United Group, která si usmyslela vytvořit z průměrného anglického klubu evropského giganta. Úspěšný italský kouč byl jednou z prvních důležitých akvizic, vedle hráčů, jako byli Adebayor, Tevez nebo Touré. Mancini s tímto týmem vyhrál v roce 2012 titul.

Poté se na chvíli rodák z Iesi vytratil fanouškům z očí. Jel si přivydělat do Turecka nebo Ruska. Pak ale přišla výzva jako hrom: roku 2018 dostal Mancini nabídku trénovat národní tým, který skandálně nepostoupil na MS v Rusku. Euro 2021 je tak Manciniho prvním mezinárodním turnajem.

Manciniho genialita táhne italský výběr k nejvyšším metám

Mancini je profesionál, který zkrátka umí poskládat vítězný tým. Nejednoho fanouška zaskočil, když do výběru pro Euro povolal pouze 2 hráče z Interu. Ano, z klubu, který letos vyhrál Serii A a ke kterému by kouč měl chovat logicky sympatie. Odvážné může být i to, že spoléhá na dvojici stoperů Chiellini – Bonucci, třebaže jim je dohromady 70 let a nejlepší léta mají zřejmě za sebou. Hned tři jména v reprezentaci pocházejí ze Sassuola, průměrného klubu ze severu Itálie. Kdo by v osmém celku italské soutěže hledal opory pro reprezentaci? Mancini si zde vyhlédl například Manuela Locatelliho nebo Domenica Berardiho. A ti se mu odvděčují úžasnými výkony. Itálie sice v play-off Eura porazila Rakousko až v prodloužení a Španělsko v semifinále dokonce až po penaltách. Přesto působí suverénním dojmem ,a to jak v obraně, tak i v útoku.

Tip redakce

Jen naiva by si myslel, že finále Eura znamená nejatraktivnější fotbalovou podívanou. Tři ze čtyř posledních finále mistrovství Evropy skončily shodně 1:0. To poslední z roku 2016 se rozhodlo dokonce až v prodloužení. Proč by tomu letos mělo být jinak? Narážejí na sebe dva pragmatické styly. Angličané i Italové se budou snažit hlavně neudělat chybu. Možná budete v neděli večer přepínat na vedlejší kanály. Budou dávat taky western nebo detektivku, to může být zajímavější podívaná.

Náš tipKurz TipsportKurz Fortuna
Padne méně než 1.5 gólů2.482.52

Kurzy spoločností Chance a Tipsport jsou totožné. ✓