Australian Open – Shapovalov – Nadal


Australian Open 2022 dospělo ve dvouhře mužů i žen do čtvrtfinále. Mezi muži chybí hvězdná dvojice Federer – Djoković, ale činí se třetí legenda. Rafael Nadal nehrál čtyři měsíce tenis, poslední velký turnaj vyhrál před dvěma lety. V Austrálii působí ale jako bájný Fénix, který vstal z popela. Při nepřítomnosti svých dvou rivalů to může být on, kdo urve 21. grandslamový titul a stane tak na 1. místě historických tabulek. V cestě ale stojí Kanaďan Shapovalov. Hraje se 25. ledna od 4:00 našeho času.

Australian Open - Shapovalov - Nadal tiket

Náš tipKurz TipsportKurz Fortuna
Shapovalov v zápasu vyhraje více než 15,5 gamů1.471.49

Kurzy spoločností Chance a Tipsport jsou totožné. ✓

  • Zápas: Shapovalov – Nadal
  • Soutěž: Australian Open
  • Čas zápasu: 25. 1. 2022, 04:00
Australian Open - Shapovalov - Nadal

Denis Shapovalov má před sebou životní šanci

Denis Shapovalov má před sebou životní šanci. Tento tenista se narodil ukrajinské židovské matce a ruskému otci v izraelském Tel Avivu. Bydlí na Bahamách. Ale je reprezentantem Kanady. Rodina se sem přestěhovala, když byl malý chlapec, a právě zde s tímto sportem začínal. Shapovalov je hrdý Kanaďan, svoji zemi dovedl v roce 2019 senzačně do finále Davis Cupu. Zde se po boku dalších výborných tenistů Félixe Auger-Aliassimeho a Vaseka Pospisila sklonil před uměním španělských tenistů. Ten nejslavnější z nich, Rafael Nadal, o titulu pro Španělsko rozhodl na Estadio Manolo Santana právě proti Shapovalovi.

24letý Kanaďan je momentálně na 14. místě žebříčku ATP, mimo jiné před Thiemem nebo Federerem. Na rozdíl od těchto borců však postrádá výhry na turnajích. Shapovalov vyhrál jediný ATP titul, a to v roce 2019 na velmi skromně obsazeném Stockholm Open. Jinak je to muž bez velkých úspěchů – finále Davis Cupu zatím bylo největším zážitkem v Shapovalově kariéře. Na Grand slamech se nejdále dostal do semifinále Wimbledonu v roce 2021. Na Australian Open je čtvrtfinále, které začne 25. ledna v ranních hodinách, Shapovalovým maximem.

Denis Shapovalov má před sebou životní šanci

Kanadský tenista ze všech povrchů nejvíce preferuje trávu. Antuku ještě taky jakž takž zvládne, zato tvrdý povrch není jeho šálkem kávy. Na australských rychlých kurtech se speciálním povrchem GreenSet mu to ale překvapivě letos jde. Porazil Djereho 3:1, Kwona 3:2 a nebezpečného Opelku 3:1. Nejlepší výkon si ale schoval pro osmifinále. Kandidáta na titul Němce Zvereva vypoklonkoval z kurtu v poměru 3:0. Zverev sice předvedl tristní výkon, to ale na věci nic nemění. Denis Shapovalov si obecně špatně vede proti velkým tenisovým hvězdám, tento zápas by mu tedy mohl zvednout sebevědomí. Ve 24 letech už je zkušený natolik, že by se mu nemusela v důležité bitvě o semifinále Australian Open rozklepat kolena. A to ani proti Nadalovi. Shapovalov už stihl španělskému torreadorovi daviscupovou porážku oplatit. Před měsícem jej porazil v Abu Dhabi.

Rafael Nadal je ortodoxní antukář

Rafael Nadal je ortodoxní antukář, to je známá věc. Jeho 13 titulů z French Open možná nebude už nikdy překonáno. Z Velké trojky tenistů je to Nadal, který je nejvíce jednostranně zaměřen na konkrétní povrch. Na trávě se mu například vždy dařilo o poznání méně. Jeho typický forehand se na trávě dobře neuplatňuje a tituly z travnatých povrchů sbíral pouze v době, kdy byl nejatletičtějším a nejrychlejším tenistou. To byl konec první dekády 21. století, kdy bral své jediné 2 wimbledonské tituly.

Rafael Nadal je ortodoxní antukář

Tvrdý povrch je pro Nadala kompromisem. Ale raději ten americký. Na US Open kraloval Španěl čtyřikrát, Australian Open přenechal svým dvěma slavným kolegům. Federer s Djokovićem nechali Nadala u protinožců vyhrát jen v roce 2009. Teď je zde Nadal poprvé sám. Federer je totiž zraněn a trampoty srbského tenisty s australskými covidovými opatřeními už dále rozvádět nebudeme – napsáno toho bylo už hodně. Nadal hraje o hodně. Může být prvním tenistou světové historie, který načne třetí desítku grandslamových titulů. Byla by to satisfakce – málokdo by to do Rafy ještě řekl. Federer má mnohem více fanoušků, Djoković je zase mladší a méně sužovaný zdravotními trablemi. Nadal, jak již bylo řečeno, odpískal větší část loňské sezóny. Koncentroval se hodně na poslední Roland Garros, od semifinálové prohry ale odehrál jen dvě utkání. Laboroval s vážným zraněním nohy. Uzdravil se ale v pravý čas – na Australian Open doslova září.

Nadal v Melbourne ztratil jen jeden set. Porazil Girona 3:0, Hanfmanna 3:0, Khachanova 3:1 a Mannarina 3:0. Jeho kurz na celkové vítězství strmě klesl. Nyní je podle sázkových kanceláří favoritem číslo 2 po Medvedevovi. Jenže zatím Nadalovými soupeři byli hráči mimo TOP 30. Také šlo zatím o hráče ne o moc mladší, než je Nadal. Poprvé se Španěl postaví hráči výrazně mladšímu – o 13 let. Shapovalov je navíc 14. nejlepším tenistou světového žebříčku. Může starouše Nadala pěkně prohnat.

Tip redakce

Aktuální kurz 3,28 na to, že vyhraje Kanaďan, podle nás svědčí o tom, že sázkové kanceláře Shapovalova podceňují. I když nemá zkušenosti z velkých zápasů, pořád jde o výborného hráče poslední léta podávající stabilní výkony. A s Nadalem vždy svádí vyrovnané bitvy. Po zralé úvaze nakonec nevybíráme sázku na výhru Kanaďana, ale s nižším kurzem sázíme na to, že vyhraje alespoň 15,5 gamů. V podstatě stačí, aby Shapovalov vyhrál 1 nebo 2 sety a sázka je úspěšná. Nadal se Shapovalovem většinou hrají delší zápasy. Nezapomeňme také na to, že jde o hráče, kteří jsou blízko sobě v ATP žebříčku, a že už na tomto turnaji mají v nohách pěknou porci zápasů.

Náš tipKurz TipsportKurz Fortuna
Shapovalov v zápasu vyhraje více než 15,5 gamů1.471.49

Kurzy spoločností Chance a Tipsport jsou totožné. ✓